Strefy Bezpłatnego Internetu

BEZPŁATNE STREFY I PUNKTY DOSTĘPU DO INTERNETU:

HOT-SPOTy, punkty PIAP, infomaty

 

W Giżycku  mieszkańcy, turyści, żeglarze

mogą korzystać z bezpłatnego Internetu!

 

 

Bezpłatne strefy Hot-Spot, czyli punkty bezprzewodowego dostępu do Internetu:

 

HOT-SPOT przy moście obrotowym (od 2008)

Zasięg: ul. Nadbrzeżna, ul. Olsztyńska oraz najbliższa okolica po drugiej stronie kanału Giżyckiego (Łuczańskiego). Z Internetu mogą również korzystać żeglarze płynący kanałem będący w zasięgu strefy.

 

HOT-SPOT w Urzędzie Miejskim w Giżycku (od 2008)

Bezpłatny dostep do Internetu na terenie budynku i w okolicy.

 

HOT-SPOT na plaży miejskiej (od 2009)

W Strefie możliwe jest m.in. korzystanie z poczty email i przeglądanie stron internetowych. Bezpośrednio w Strefie można znaleźć informację o możliwości darmowego korzystania z Internetu.

 

Hot-spot działa w oparciu o infrastrukturę sieci MAN, na łączu internetowym udostępnionym przez Urząd Miejski w Giżycku. Maksymalna prędkość transmisji wynosi 512 Kb/s. Aby skorzystać z bezpłatnego Internetu trzeba oczywiście znaleźć się w Strefie Bezpłatnego Internetu. Wystarczy mieć komputer wyposażony w bezprzewodową kartę sieciową (WiFi). Dostęp do sieci nie wymaga specjalnej rejestracji użytkownika, czy też dokonywania jakichkolwiek ustawień. Należy tylko wybrać sygnalizowaną przez komputer sieć pod nazwą: hot spot przy moście obrotowym –  Gizycko_01, Gizycko_02 lub Gizycko_03 (ustawienia fabryczne), a na plaży miejskiej – Gizycko_04, Gizycko_05 lub Gizycko_06 .

 

W ramach monitoringu miejskiego w okolicach hot spotów, funkcjonują kamery obrotowe.
Dzięki temu zarówno mieszkańcy jak i turyści, mogą się czuć jeszcze bezpieczniej.

 

834

 

Stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu (od 2008):

dla wszystkich zainteresowanych znajdują się w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Mickiewicza, Giżyckim Centrum Kultury przy ul. Konarskiego, Klubie Seniora przy ul. Królowej Jadwigi, Centrum Promocji i Informacji Turystycznej przy ul. Wyzwolenia, a dla dzieci i młodzieży w Świetlicy Socjoterapeutycznej (Centrum Profilaktyki) przy ul. Sikorskiego i ul. Gdańskiej.

 

W Giżycku z bezpłatnego Internetu w ramach PIAP i infomatów, mieszkańcy oraz turyści mogą korzystać w następujących lokalizacjach (od 2011):

  • Urząd Miejski przy al. 1 Maja 14 – Infomat całodobowy
  • Port Ekomarina ul. Dąbrowskiego 14 – Infomat  całodobowy
  • Centrum Promocji i Informacji Turystycznej ul. Wyzwolenia 2 – Infomat całodobowy
  • Starostwo Powiatowe przy al. 1 Maja 14 – Infomat dostępny w  godz. 7.30 – 18.30
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ul. Wodociągowa 15 – Infomat dostępny w  godz. 7.30 – 15.30
  • Giżyckie Centrum Kultury przy ul. Konarskiego 8 – PIAP czynny w godz. pracy GCK
  • Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna przy ul. Smętka 5 – PIAP czynny w godz. poniedziałek, piątek 8.00-14.00, wtorek-czwartek: 11.00-17

 

Infomat, czy infokiosk to urządzenie na pierwszy rzut oka nie przypominające komputera. Zamiast myszki i klawiatury ma dotykowy ekran. Użytkownik Infokiosku ma możliwość skorzystania z przeglądarki internetowej, a co za tym idzie przeglądania stron internetowych, poczty, skorzystania z serwisów i portali.

Dodatkowo infomaty pracują w trybie punktu dostępowego, więc każdy, kto będzie dysponował urządzeniem mogącym łączyć się bezprzewodowo z Internetem (laptop, telefon, tablet, itd.) może również z tego skorzystać. Sygnał Wi-Fi rozsyłany jest w promieniu kilkudziesięciu metrów od Infomatu.

PIAPy zlokalizowane w GCK oraz w bibliotece pedagogicznej to wysokiej klasy komputery multimedialne, które oprócz dostępu do Internetu dają użytkownikowi możliwość pracy z wieloma aplikacjami np. do tworzenia dokumentów, prezentacji, muzyki, filmów itd.

 

Urząd Miejski w Giżycku życzy przyjemnego surfowania na Mazurach!