2024-09-06
Kornik drukarz atakuje świerki w lesie miejskim | Konieczne prace ochronne
W Uroczysku Las Miejski w Gajewie pojawił się bardzo szkodliwy owad, kornik drukarz. Giżyccy leśnicy są zmuszeni rozpocząć działania aby ochronić wszystkie zdrowe świerki, które stanowią ponad 25% udziału w składzie gatunkowym lasów Uroczyska (co 4 drzewo w Lesie Miejskim jest świerkiem!).
Pojawienie się szkodnika było głównym tematem ostatniego spotkania (4 września) Zespołu Lokalnej Współpracy ds. Uroczyska Las Miejski w Gajewie. Uczestnicy omówili zagadnienia związane z zadaniami ochronnymi, które należy pilnie zrealizować w związku z pojawieniem owada, który stanowi zagrożenie dla występujących tam świerków.
Spotkanie było podzielone na dwie części. Część kameralną w której leśnicy z Nadleśnictwa Giżycko przedstawili skalę problemu w postaci map obrazujących inwentaryzację terenową uzupełnioną nowoczesnymi danymi satelitarnymi Sentinel-2 pochodzącymi z Europejskiego Programu Obserwacji Ziemi Copernicus. Przygotowane opracowanie wskazywało precyzyjnie miejsca w których stwierdzono występowanie zasiedlonych świerków tzw. drzew trocinkowych, które należy usunąć jak najszybszym terminie a pozyskane drewno jak najszybciej wywieźć poza obszar lasu aby nie dopuścić do niekontrolowanego namnażania się szkodliwego owada.
Druga część spotkania odbyła się w terenie w oddziale nr 17-c gdzie stwierdzono epicentrum występowania kornika drukarza i miejsce masowego zamierania świerków. Członkowie Zespołu mogli się zapoznać z skalą zjawiska oraz zapoznać się zasadnością podjęcia kroków zaradczych, polegających na usuwaniu drzew które zostały porażone przez tego owada.
Podsumowując, podczas wrześniowego spotkania Zespół Lokalnej Współpracy ds. Lasu Miejskiego zapoznał się podstawowymi informacjami dotyczącymi kornika drukarza oraz uwarunkowaniami prawnymi obowiązującymi leśników w zwalczaniu tego zjawiska. Przeprowadzona wizja terenowa pozwoliła zapoznać się z najważniejszymi metodami działań z zakresu ochrony lasu, które należy pilnie zrealizować.
Wszyscy uczestnicy spotkania jednogłośnie zgodzili się, że w celu ograniczenia nadmiernej ilości owadów niszczących świerki należy podjąć działania aby nie dopuścić do masowego zamierania świerków w Uroczysku (usuwanie porażonych świerków i wywożenie zasiedlonego drewna poza obszar lasu jest jedyną i skuteczną metodą ochronną).
Leśnicy wskazali również, że w miejscach w których zostaną usunięte świerki w kolejnych latach rozpocznie się proces regeneracji lasu polegający na sadzeniu nowego pokolenia drzew, które będą bardziej odporne na zmiany klimatyczne (w tych miejscach zostaną wprowadzone sztucznie lub naturalnie gatunki liściaste, które będą miały większe szanse do zaadoptowania się do istniejących warunków siedliskowych).
We wtorkowym spotkaniu Zespołu uczestniczyli:
- Mirosław Dariusz Drzażdżewski — Starosta Giżycki,
- Ewa Unrug-Wiszowaty — przedstawiciel Urzędu Miejskiego w Giżycku,
- Sabina Kirson — Przewodnicząca Giżyckiej Rady Seniorów,
- Tadeusz Ignaciuk — przedstawiciel Przedsiębiorstwa Usług Leśnych WEST,
- Piotr Kwiatkowski — przedstawiciel Stowarzyszenia Wolne Miasto Giżycko,
- Sławomir Turkot — Nadleśniczy Nadleśnictwa Giżycko,
- Kamil Onoszko — Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Giżycko.