Giżycko - Oficjalna strona miasta

21/06/2021

Wystawa „Stanisław Poskrobko – Podlaski Nikifor”

14/05/2021

Wystawa „Stanisław Poskrobko – Podlaski Nikifor” w Noc Muzeów 2021

Sobota 15 maja, wernisaż o godz. 18.00

Stajnia z Wozownią , Giżycka Twierdza Boyen 

Wystawa współfinansowana  z budżetu miasta Giżycka

 

Zapraszamy do Twierdzy Boyen na wystawę prac Stanisława Poskrobko zwanego Podlaskim Nikiforem. Twórczość artysty jest imponująca. Maluje zarówno obrazy olejne, akrylowe, pastele, tworzy kolaże używając niestandardowych materiałów, jak drewno z Puszczy Białowieskiej, worek jutowy, sznur lniany, piasek, smołę, wosk. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce,  we Włoszech , Niemczech i Francji. Od 15 maja jego prace będą gościły w giżyckiej Twierdzy Boyen.

Wieś Rybaki koło Hajnówki na Podlasiu. Jestem w starym drewnianym domku u Stanisława Poskrobko malarza samouka. Gospodarz wita mnie serdecznie. Pokazuje rysunki , obrazy, kolaże wykonane na przestrzeni  40 lat.

Od kiedy pan maluje?

Maluję od roku 80-tego. Skończyłem szkołę rolniczą ale miałem taką wewnętrzną potrzebę ,odezwała się we mnie chęć malowania, rysowania , w ogóle  obcowania ze sztuką. Będąc w wojsku chodziłem często do galerii, w Warszawie , we Wrocławiu, oglądałem różne obrazy , wystawy, przyglądałem się reprodukcjom w albumach…..I tak to się zaczęło.

Co pan przedstawia w swoich obrazach ?

Pejzaż, moje otoczenie ,  wszystko co mnie co mnie otacza, las, rzeka ,przyroda. Moje obrazy to rozmowa z naturą, z żywiołem. Słucham, a to co usłyszałem, zobaczyłem przemawia pędzlem i farbą. Odczucie przelewa się przeze mnie i powstają obrazy. Ja tutaj się urodziłem. Żyję w przyrodzie, w symbiozie z nią. Postacie pojawiają się żadko, na pewno nie jest to temat przewodni.

Czy wzoruje się pan na twórczości innych artystów ?

Uwielbiam polskich kolorystów: Cybisa, Potworowskiego, Nacht-Samborskiego. Monet, Gaguin i van Gogh to moi malarze.Też zafascynowani naturą, kolorem. Oni patrzyli .I ja patrzę na drzewa, na Narew, na trawy bujne , stogi siana, na kolory. Trzewa widzieć. Bo kolor  to jest to, co najbardziej istotne w malarstwie.

Niektórzy nazywają pana Nikiforem z Podlasia , czy słusznie?

To niejest słuszne .Nikifor  miał bardzo ograniczoną wiedze o sztuce , tworzył instynktownie. Ja poznałem sztukę , malarzy ,sposób  malowania kolorystów, postimpresjonistów.

Czym dla pana jest sztuka?

Malowanie jest dla mnie jak dar Boży… nie wiem skąd taka potrzeba wychodzi. Jest potrzeba wyrażania się za pomocą kolorów, kresek,  tu wchodzą w grę emocje. Kiedy przyjdzie impuls muszę malować. Może to natchnienie, a może siła przyrody.

Czy chętnie rozstaje się pan ze swoimi obrazami?

Nie, niechetnie bo się do nich przywiązuję. Coś tam sprzedam, ale się utrzymuje właściwie ze swojej renty, skromnej renty. I z tego muszę się wyżywić, kupić farby, płótno,kupić ramy. I to jest moja największa bolaczka, niedostatek w którym mi przyszło żyć.

Dziękuje panie Stanisławie  za rozmowę. Życzę  zdrowia, radości  i sukcesów  artystycznych.

Rozmawiał Dariusz Matyjas

 


STANISŁAW POSKROBKO – Urodzony 18 grudnia  1960 roku. Jest malarzem samoukiem .Mieszka samotnie  we wsi Rybaki nad Narwią , na obrzeżu Puszczy Białowieskiej.Najcześciej maluje abstrakcyjne obrazy, które nazywa krajobrazami. Twórczość artysty jest imponująca. Maluje zarówno obrazy olejne, akrylowe, pastele, tworzy kolaże używając niestandardowych materiałów, jak drewno z Puszczy Białowieskiej, worek jutowy, sznur lniany, piasek, smołę, wosk.  Wystawy indywidualne  w Białymstoku, Siemiatyczach, Hajnówce, Supraślu, Warszawie. Jest też laureatem nagród w konkursach : Przeglądach Sztuki Nieprofesjonalnej Ziemi Hajnowskiej oraz Przeglądach Amatorskiej Twórczości Plastycznej Województwa Podlaskiego. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych w Polsce,  we Włoszech , Niemczech i Francji.

Mazurska Fundacja Sztuki ART PROGRESS zakupiła pokaźną część dorobku malarza Sanisława Poskrobko . Obrazy olejne, rysunki, kolaże, grafiki.  Trwa inwentaryzacja kolekcji w sumie  220 dzieł  ,  dla części obiektów konieczna jest konserwacja . Fundacja opracowuje katalog , folder  POSKROBKO  MALARSTWO I RYSUNEK . W przygotowaniu cykl wystaw autorskich  STANISŁAW POSKROBKO promujących twórczość artysty.

 

Fot. archiwum Mazurskiej Fundacji Sztuki ART PROGRESS

 

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

logo-NSP-1

logo-NSP-1

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Cze
21
pon
całodniowy XXVII Mistrzostwa Polski Żeglarz...
XXVII Mistrzostwa Polski Żeglarz...
Cze 21 – Cze 24 całodniowy
XXVII Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością
 XXVII Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością 21 – 24 czerwca jez. Kisajno „Oczy Mazur” MCŻiTW (MSŻ)Drukuj
Cze
25
pt
całodniowy XVII Festiwal Sportów Wodnych Os...
XVII Festiwal Sportów Wodnych Os...
Cze 25 – Cze 27 całodniowy
XVII Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych I edycja
XVII Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych I edycja 25 – 27 czerwca  jez. Kisajno „Oczy Mazur” MCŻiTW | MSŻ (II edycja 31.08-2.09)Drukuj
19:00 Rozpoczęcie lata 2021 – GIŻYCKO ...
Rozpoczęcie lata 2021 – GIŻYCKO ...
Cze 25@19:00 – 22:00
Rozpoczęcie lata 2021 - GIŻYCKO - letnią stolicą Mazur
    Rozpoczęcie lata 2021 – GIŻYCKO – letnią stolicą Mazur Piątek 25.06. godz.19:00 Plaża Miejska w Giżycku – WSTĘP BEZPŁATNY   Muzyczne wspomnienia Przeboje Anny Jantar i Krzysztofa Krawczyka Dagmara Kajdel Adam Chrola Kabaret...
Cze
26
sob
całodniowy I Warsztaty Żeglarskie i Motorow...
I Warsztaty Żeglarskie i Motorow...
Cze 26 – Lip 12 całodniowy
I Warsztaty Żeglarskie i Motorowodne dla Osób Niepełnosprawnych jez. Kisajno „Oczy Mazur” MCŻiTW | PSŻN Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych (wszystkie terminy: I 29.06-12.07, II 14-27.07, III 29.07-11.08, IV 13-26.08, V 21.09-4.10, VI 6-19.10)Drukuj
całodniowy Międzysołecka Liga Piłki Nożnej ...
Międzysołecka Liga Piłki Nożnej ...
Cze 26 całodniowy
Międzysołecka Liga Piłki Nożnej | Półfinał 26.06.2021 Bystry (GOKiR Wilkasy)Drukuj
całodniowy Seniorada Klubu Seniora Wilkasy
Seniorada Klubu Seniora Wilkasy
Cze 26 całodniowy
Seniorada Klubu Seniora Wilkasy 26 czerwca Wilkasy (GOKiR Wilkasy)Drukuj
całodniowy Sobótka – obchody Nocy Świętojań...
Sobótka – obchody Nocy Świętojań...
Cze 26 całodniowy
Sobótka – obchody Nocy Świętojańskiej Sobota 26 czerwca Bystry  Drukuj
09:00 Giżycka Konferencja Ornitologiczna
Giżycka Konferencja Ornitologiczna
Cze 26@09:00 – 13:00
Giżycka Konferencja Ornitologiczna
Giżycka Konferencja Ornitologiczna 26 czerwca 2021 r. o godz. 9.00 Sala konferencyjna w Porcie Ekomarina, ul. Dąbrowskiego 14 Giżycka Konferencja Ornitologiczna to kontynuacja edukacyjnego przedsięwzięcia poprzednich IV edycji Mazurskich Konferencji Ornitologicznych organizowanych we współpracy z...
18:00 KONCERT zespołu Cellofuny
KONCERT zespołu Cellofuny
Cze 26@18:00 – 19:30
Koncert wiolonczelowy ZESPOŁU CELLOFUNY 26 czerwca o godz.18.00 Hotel Mazury  Drukuj
Cze
27
nie
całodniowy Aktywne Lato z Radiem ZET Port E...
Aktywne Lato z Radiem ZET Port E...
Cze 27 całodniowy
Aktywne Lato z Radiem ZET Port Ekomarina GiżyckoDrukuj

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter