Giżycko - Oficjalna strona miasta

20/09/2020 , °C

Nieczystości coraz więcej, a świadomość żeglarzy wciąż za mała

14/08/2020

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to miejsce szczególne. Z jej uroków każdego roku korzystają tysiące osób. Wspaniałe warunki do żeglowania, czyste powietrze, malownicze lasy – to właśnie przyciąga turystów z Polski i zagranicy. Niestety, większość osób korzystających z uroków mazur, swoim codziennym działaniem bezpośrednio wpływa na wzrost zanieczyszczenia Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Problem nieczystości zrzucanych do jeziora poruszaliśmy już niejednokrotnie. Regularnie przypominamy o możliwościach taniego opróżniania jachtowych toalet, tym razem w reportażu telewizji TVN. Zapraszamy do oglądania, lektury i udostępniania.

 


Źródło: Fakty po południu TVN24 https://fakty.tvn24.pl/

Większość turystów zrzuca ścieki z jachtów do jezior. „Czuć taki specyficzny zapach” Władze Giżycka i fundacje ekologiczne biją na alarm, bo problem zanieczyszczenia Krainy Wielkich Jezior Mazurskich nieczystościami z jachtów jest coraz poważniejszy. Tylko w tym sezonie po Mazurach pływa pływa 16 tysięcy jachtów, czyli około 80 tysięcy osób. Większość z nich szambo zrzuca wprost do wody.

Mazurskie jeziora przeżywają w tym roku prawdziwe oblężenie turystów. Jednym z coraz większych problemów są ci, którzy z jachtowych kuchni i pasażerskich ubikacji zrzucają ścieki wprost do wody.

– Piękne krajobrazy jeziora i nagle te ścieki ciągnące się za żaglem. Taki dysonans zupełny. To w ogóle nie pasuje do tej krainy – podkreśla Wojciech Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.

Mieszkańcy, władze Giżycka i ekolodzy biją na alarm. Problem, choć niewidoczny gołym okiem, jest coraz bardziej odczuwalny. I to dosłownie

– Zdarza się czasami, że gdzieś płyniemy i czuć taki specyficzny zapach – opowiada Tomasz Kurowicki z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Jeden przycisk

W tym sezonie po mazurskich jeziorach pływa 16 tysięcy jachtów, czyli około 80 tysięcy osób. To niemal dwa razy tyle, ile jest mieszkańców Giżycka. – Takie pływające miasto bez infrastruktury kanalizacyjnej – ocenia burmistrz.

Zdaniem Wojciecha Iwaszkiewicza ponad połowa pływających po wodach wielkich jezior nie oddaje nieczystości w wyznaczonych do tego miejscach.

– Prawdopodobnie większość (ścieków – przyp. red.) znajduje się w wodzie. Niestety to jest bardzo złe i trzeba z tym walczyć – dodaje burmistrz Giżycka.

Na zdjęciu wykonanym przez Zbigniew Jatkowskiego z portalu mazury.info.pl widać smugę wody o jednoznacznie zabarwionym kolorze, która ciągnie się za łódką.

– Proceder spuszczania ścieków do jeziora odbywa się w miejscu ustronnym, z dala od świadków i sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku – wyjaśnia Jatkowski.

Akcja władz

To właśnie duże łodzie motorowe, tak zwane pływające domy, zyskują coraz większą popularność wśród amatorów żeglarstwa. Posiadają podwodne zawory, z których łatwiej można zrzucić ścieki do jeziora.

Kolejnym problemem jest dostęp do portów, które oferują odbiór nieczystości z przenośnych toalet chemicznych. Na 161 mazurskich portów takich miejsc jest tylko niecałe 50. Zaledwie 16 ekomarin ma pompy do opróżniania zbiorników z większych jachtów, ale i tam kolejek brak.

Stąd akcja władz Giżycka, które oferują oddanie dowolnej ilości nieczystości w marinie za symboliczne 10 złotych.

– Jeżeli ktoś stać, żeby wypożyczyć jacht za 1,5 tysiąca złotych za dobę to myślę, że nie będzie dla niego problemem zapłacenie 10 złotych (za odbiór nieczystości – przyp. red.) – zaznacza Magdalena Fuk z Fundacji Ochrony Jezior Mazurskich.

Autor: Marta Balukiewcz / Źródło: Fakty po południu TVN24 (http://www.tvn24.pl)

 

Fot. kadry z reportażu: Fakty po południu TVN24 (http://www.tvn24.pl)

 

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

Kalendarz wydarzeń

Kwi
12
nie
11:00 Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Kwi 12@11:00 – Wrz 27@14:00
      ORGANIZACJA ZAWIESZONA DO ODWOŁANIA – COVID-19 Lecki Pchli Targ Pasaż Portowy Od 12 kwietnia każda druga i czwarta niedziela miesiąca w godz. 11.00-14.00: 12.04.2020, 26.04.2020, 10.05.2020, 24.05.2020, 14.06.2020, 21.06.2020, 12.07.2020, 26.07.2020, 9.08.2020,...
Wrz
1
wt
całodniowy Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wrz 1 – Wrz 30 całodniowy
Wystawa prac Joli Grabowskiej  SYNESTEZJA
Wystawa prac Joli Grabowskiej SYNESTEZJA 1 – 30 września 2020 r. Stajnia z wozownią Twierdzy Boyen   Od 1 września w Twierdzy Boyen można oglądać wystawę “Synestezja” autorstwa Joli Grabowskiej. Wystawa została zorganizowana w ramach projektu...
Wrz
17
czw
całodniowy VII Żeglarskie Mistrzostwa Polsk...
VII Żeglarskie Mistrzostwa Polsk...
Wrz 17 – Wrz 20 całodniowy
VII Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+ 17-20 września 2020 (czwartek-niedziela) jez. Kisajno MCŻiTWDrukuj
Wrz
18
pt
08:27 Akcja Sprzątanie Świata – Polska...
Akcja Sprzątanie Świata – Polska...
Wrz 18@08:27 – Wrz 20@09:27
Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2020
27. Akcja Sprzątania Świata 18 – 20 września Tradycyjnie w czwarty weekend września rusza kolejna edycja Akcji Sprzątania Świata. Hasło przewodnie wydarzenia „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję.” zwraca uwagę na temat selektywnej zbiórki odpadów.   Uczestnicy...
Wrz
24
czw
całodniowy 50. Spotkanie z historią „Od nie...
50. Spotkanie z historią „Od nie...
Wrz 24 całodniowy
50. Spotkanie z historią „Od niemieckiego Lötzen do polskiego Giżycka”
    50. Spotkanie z historią 24 października 2020 r. godz. 18.00 Odradzanie się Polski po 123. latach zaborów i wyznaczenie granic państwa stało się problemem międzynarodowym. Spornymi terenami były m.in. Warmia i Mazury. Pretensje...
19:00 Retransmisja koncertu André Rieu
Retransmisja koncertu André Rieu
Wrz 24@19:00 – 20:30
Retransmisja koncertu André Rieu
Retransmisja koncertu „Razem z Maestro André Rieu – muzyka z magicznego Maastricht” Czwartek, 24 września o godz. 19:00   Szczegóły na https://mojegizycko.pl/2020/09/18/maestro-andre-rieu-muzyka-z-magicznego-maastricht-24-wrzesnia/Drukuj
Wrz
25
pt
całodniowy Konferencja nt. depresji u dziec...
Konferencja nt. depresji u dziec...
Wrz 25 całodniowy
Robimy wszystko by byli coraz lepsi, a są tylko bardziej smutni – depresja u dzieci i młodzieży – konferencja Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Rozwoju Osób O Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych SZANSADrukuj
całodniowy Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Wrz 25 – Wrz 27 całodniowy
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurskich Legend” 25-27 września 2020 (piątek-niedziela) organizacja: GOK w KruklankachDrukuj
Wrz
26
sob
całodniowy Jesienny Ogólnopolski Turniej Pi...
Jesienny Ogólnopolski Turniej Pi...
Wrz 26 – Wrz 27 całodniowy
Jesienny Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Młodziczek
 II Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt COS-OPO (organizator UKS „Czwórka Giżycko” Iwona Kochanowska)Drukuj
całodniowy V Marszobiegu autyzmu
V Marszobiegu autyzmu
Wrz 26 całodniowy
Marszobieg dla Autyzmu  26 września   Stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych „Podaruj Dziecku Radość” zaprasza do wzięcia aktywnego udziału w imprezie organizowanej w ramach światowego dnia świadomości autyzmu, który obchodziliśmy 2 kwietnia.  Drukuj

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski