Giżycko - Oficjalna strona miasta

25/09/2020 , °C

Wakacje GUTW – bezpiecznie, ale i aktywnie

13/08/2020

Wakacje Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku

– bezpiecznie, ale i aktywnie

 
 
Wakacje to okres, kiedy studenci Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku zazwyczaj odpoczywają od regularnych zajęć w ramach kół zainteresowań, ale cały czas pozostają aktywni. Ten rok ze względu na sytuację epidemiczną jest szczególny, więc aktywność  programowa została znacznie ograniczona jeszcze wiosną, niemniej jednak chętni seniorzy mogą skorzystać z propozycji warsztatowo – rekreacyjnych, które przygotowują dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej Ewa Ostrowska i koordynatorka GUTW Anna Danilewicz. Oczywiście działania prowadzone są z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w małych grupach i przede wszystkim w plenerze, a jeśli w Klubie Seniora to z zachowaniem obowiązkowego dystansu.
 
Już w czerwcu, kiedy zniesiono część obostrzeń związanych z zagrożeniem COVID-19,  studenci GUTW powrócili do ulubionej formy rekreacji – kąpieli leśnych, czyli spacerów po naszym Lesie Miejskim. Spacery prowadzi raz w tygodniu Anna Danilewicz, dodatkowo w ramach współpracy ze społecznością Nasz Las Miejski, seniorzy wzięli też udział m.in. w spacerach botanicznych „W poszukiwaniu roślin puszczańskich” prowadzonych przez Andrzeja Suleja i Adriana Grzegorza.
 
25 czerwca z kolei miłośnicy wypraw nordic walking wybrali się do Wydmin, by pospacerować z kijkami wokół malowniczego jeziora Wydmińskiego. Był oczywiście też czas na kąpiel w jeziorze, a potem spotkanie przy ognisku w gościnnym gospodarstwie agroturystycznym Marii i Kazimierza Olchowskich.
 
Kolejna propozycja skierowana była do miłośników jazdy na rowerze. 4 lipca grupa studentów wraz z dyrektor Ewą Ostrowską i koordynatorką Anną Danilewicz wybrali się do Pierkunowa. Grupa odwiedziła lotnisko w Pierkunowie, gdzie odbywały się Walki Wozów Bojowych.
 
W pierwszej połowie lipca w Klubie Seniora odbyło się szkolenie organizowane we współpracy z Fundacją Drobny Gest. Celem szkolenia było  przekazanie praktycznej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w sieci oraz nowych zasad ochrony danych osobowych określonych w RODO w zestawieniu z obecnymi przepisami prawa.
 
Na zaproszenie Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku,  studenci GUTW wzięli udział w powitaniu Marka i Radka, czyli dwóch studentów, którzy z Tarnowskich Gór przewędrowali do Giżycka pieszo, w celu charytatywnego wsparcia na rzecz chorej Laury.  
 
Kilkanaście osób wzięło też udział w nagraniu materiału filmowego  o Giżycku, który  powstawał przy współpracy z księdzem Mariuszem Pawliną. Film przedstawia miasto jako doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku, a seniorzy bardzo chętnie korzystają przecież z różnych form aktywności.
 
Nasz UTW ma swoją siedzibę w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, więc oczywiście warto skorzystać  też z walorów wodnych . Stąd też pomysł rejsu po jeziorach na gościnnym pokładzie statku „Dźwina”. Rejs odbył się 9 lipca i wzięła w nim udział 30 osobowa grupa studentów GUTW. Rejs zaplanowano wieczorową porą, w poszukiwaniu zachodu, co oczywiście się udało i sesje fotograficzne na tle zachodzącego słońca udały się nadzwyczajnie.
 
Kolejną atrakcję wodną stanowił spływ kajakowy rzeką Gołdapą, która okazała się bardzo malownicza, kręta i pełna bogatej roślinności. Niektórym nastręczyła więc sporo trudności, ale spalone kalorie zostały na mecie uzupełnione pysznymi kartaczami i siły szybko powróciły. Spływ odbył się 19 lipca, a już 16 sierpnia odbędzie się kolejny, tym razem Łaźną Strugą.
 
20 lipca w Klubie Seniora odbyło się spotkanie z Michałem Drzewek – pedagogiem, animatorem, socjologiem, nauczycielem, trenerem, coachem, działaczem społecznym, wieloletnim tłumaczem-przewodnikiem, instruktorem szkoleń, tłumaczem języka migowego, wolontariuszem w Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym, nauczycielem Polskiego Języka Migowego. Warsztaty zatytułowane były „W ciszy i ciemności – świat osób głuchoniewidomych”. Uczestnicy uczyli się „migać” kilka podstawowych słów, zapoznali się z alfabetem palcowym, ale także i alfabetem Lorma (do komunikacji osób głucho-niewidomych), poznawali rzeczy i przyprawy po zapachu i kształcie, a na koniec nawet zaśpiewali  piosenkę w języku migowym.
 
GUTW włączył się również w akcję „Zaadoptuj donicę w Giżycku”. Wybrana donica na parkingu przy ul. Kolejowej była zagospodarowywana dwukrotnie, gdyż niestety pierwsze nasadzenia zostały zniszczone. Niemniej jednak drugie sadzenie się udało i roślinki powoli rosną i są doglądane przez giżyckich seniorów.  W akcję sadzenia kwiatów zaangażowały się Bożena Rapnik, Renata Taper, Maria Gamdzyk, przy wsparciu dyrektor Ewy Ostrowskiej i Anny Danilewicz .
Wakacje jeszcze trwają , więc wkrótce kolejne wydarzenia.
 
 
Tekst i zdjęcia:
Ewa Ostrowska
Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej
www.centrumprofilaktyki.pl (http://www.centrumprofilaktyki,pl)
tel. 87 429 13 36
Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

Kalendarz wydarzeń

Kwi
12
nie
11:00 Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Kwi 12@11:00 – Wrz 27@14:00
      ORGANIZACJA ZAWIESZONA DO ODWOŁANIA – COVID-19 Lecki Pchli Targ Pasaż Portowy Od 12 kwietnia każda druga i czwarta niedziela miesiąca w godz. 11.00-14.00: 12.04.2020, 26.04.2020, 10.05.2020, 24.05.2020, 14.06.2020, 21.06.2020, 12.07.2020, 26.07.2020, 9.08.2020,...
Wrz
1
wt
całodniowy Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wrz 1 – Wrz 30 całodniowy
Wystawa prac Joli Grabowskiej  SYNESTEZJA
Wystawa prac Joli Grabowskiej SYNESTEZJA 1 – 30 września 2020 r. Stajnia z wozownią Twierdzy Boyen   Od 1 września w Twierdzy Boyen można oglądać wystawę “Synestezja” autorstwa Joli Grabowskiej. Wystawa została zorganizowana w ramach projektu...
Wrz
25
pt
całodniowy Konferencja nt. depresji u dziec...
Konferencja nt. depresji u dziec...
Wrz 25 całodniowy
Robimy wszystko by byli coraz lepsi, a są tylko bardziej smutni – depresja u dzieci i młodzieży – konferencja Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Rozwoju Osób O Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych SZANSADrukuj
całodniowy Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Wrz 25 – Wrz 27 całodniowy
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurskich Legend” 25-27 września 2020 (piątek-niedziela) organizacja: GOK w KruklankachDrukuj
Wrz
26
sob
całodniowy O czym szumią wierzby – warsztat...
O czym szumią wierzby – warsztat...
Wrz 26 – Wrz 27 całodniowy
O czym szumią wierzby - warsztaty budowania dźwiękowych rzeźb
    Las Miejski, Gajewo k. Giżycka 26 – 27.09.2020 (sobota, niedziela) godz. 11.00-14.00 Wstęp wolny!   Podczas warsztatów uczestnicy poznają teoretyczne wiadomości dotyczące wzajemnych relacji dźwięku i przyrody. Będą słuchać i nagrywać odgłosy natury,...
całodniowy V Marszobieg autyzmu
V Marszobieg autyzmu
Wrz 26 całodniowy
V Marszobieg autyzmu
Marszobieg dla Autyzmu  26 września   Stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych „Podaruj Dziecku Radość” zaprasza do wzięcia aktywnego udziału w imprezie organizowanej w ramach światowego dnia świadomości autyzmu, który obchodziliśmy 2 kwietnia.   Szczegóły na...
Paź
1
czw
całodniowy Finał Pucharu Polski klasy Laser
Finał Pucharu Polski klasy Laser
Paź 1 – Paź 3 całodniowy
Finał Pucharu Polski klasy Laser 1-3 października 2020 (czwartek-sobota) jez. Niegocin Port EkomarinaDrukuj
całodniowy Orlen Sport Generacja
Orlen Sport Generacja
Paź 1 całodniowy
Orlen Sport Generacja
    1 października 2020 Stadion MOSiR w Giżycku kultura | zabawa | sport       Drukuj
Paź
2
pt
całodniowy XVII Puchar Polski Żeglarzy Niep...
XVII Puchar Polski Żeglarzy Niep...
Paź 2 – Paź 4 całodniowy
XVII Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych 2-4 października 2020 (I edycja 15-17.05, II edycja 19-21.06, III edycja 11-13.09, IV edycja 2-4.10) jez. Kisajno Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki WodnejDrukuj
całodniowy [ODWOŁANE COVID-19] XX Międzynar...
[ODWOŁANE COVID-19] XX Międzynar...
Paź 2 – Paź 4 całodniowy
  ODWOŁANE COVID-19 XX międzynarodowe koncerty muzyki cerkiewnej 2020 Związek Ukraińców w Polsce Oddział Mazurski Obiekty sakralne, tj.: cerkwie i kościoły w siedmiu miejscowościach (Giżycko, Banie Mazurskie, Bystry, Kruklanki, Wilkasy, Węgorzewo, Wydminy). Podsumowaniem przedsięwzięcia będzie...

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski