Giżycko - Oficjalna strona miasta

19/09/2020 , °C

Pocztówka z wakacji POLREGIO | TOP 5 mazurskich atrakcji

27/07/2020

Ten rok jest inny niż wszystkie. Ze względów bezpieczeństwa większość z nas na wakacje wybierze polskie destynacje. Bałtyk czy Tatry? To nie jedyne kierunki, które warto odwiedzić. W tym odcinku „Pocztówek z wakacji” zaprezentujemy najciekawsze zakątki Warmii i Mazur, w pobliże których bez problemu dotrzecie pociągami POLREGIO.

 

  1. Kraina Wielkich Jezior – Wiadomo nie od dziś, że Mazury to jeden z najpiękniejszych terenów naszego kraju. Ten region, nazywany Krainą Tysiąca Jezior, warto zobaczyć nie tylko od strony lądu, ale także wody. Można spróbować tu rozmaitych sportów wodnych, a wypożyczając jacht, motorówkę, kajak lub rower wodny, na pewno nie będziecie się nudzić – szlak żeglowny liczy tu bowiem ponad 111 km. Na pasmo Wielkich Jezior Mazurskich najłatwiej dostać się jadąc pociągiem POLREGIO do stolicy polskich żeglarzy – Giżycka.

 

  1. Zamek w Nidzicy – Nad blisko 640 – letnią Nidzicą dumnie wznosi się XIV-wieczny zamek krzyżacki. W jego komnatach zachowały się gotyckie sklepienia i unikatowe malowidła. W zamku, który jest jednym z największych na Warmii i Mazurach, mieści się obecnie m.in. Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną oraz zbrojownia Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej. Działa tutaj także hotel oraz restauracja. Nidzica położona jest nad rzeką Nida, a okolice miasta to również wspaniałe jeziora i rezerwaty przyrody.

 

  1. Starówka w Olsztynie – Stolicą Warmii i Mazur jest Olsztyn, który może poszczycić się przepiękną historyczną starówką. Zachowane pozostałości fortyfikacji, które wyznaczają aktualny zasięg olsztyńskiego Starego Miasta wzniesiono w XIV w. Jedynym kompletnym ich elementem jest imponująca gotycka Wysoka Brama, która stanowi wejście na starówkę od północny. Najdalej na zachód wysunięty przyczółek stanowi dobrze zachowany zamek, w którym obecnie działa nowoczesne Muzeum Warmii i Mazur. Od wschodu obszar staromiejskiej zabudowy został zaś zamknięty monumentalnym gotyckim kościołem św. Jakuba. Rynek, zlokalizowany w centralnej części Starego Miasta, zdobi gotycki ratusz, którego najstarsze z trzech skrzydeł powstało pod koniec XIV w. Odcinek od Dworca Głównego do starówki pokonamy pieszo w zaledwie 15 minut.

 

  1. Wilczy Szaniec – Szukając ciekawego miejsca na Mazurach, nie można przegapić ruin byłej Kwatery Wojennej Adolfa Hitlera o kryptonimie “Wilczy Szaniec”. Jest to niezwykle ważne miejsce na historycznej mapie Warmii i Mazur. Wilczy Szaniec to miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. To największa i najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera, która była w użyciu od 1941 do 1945 roku. Wilczy Szaniec zlokalizowany jest w Gierłoży koło Kętrzyna i dziś, mimo faktu iż Kwatera została wysadzona przez wycofujących się Niemców – jest wspaniałą atrakcją turystyczną, odwiedzaną przez niemal ćwierć miliona turystów rocznie. Bunkry wciąż kryją wiele zagadek i imponują swoimi rozmiarami, rozmachem oraz solidnością. Wybierając pociąg, najszybciej dotrzemy na miejsce kupując bilet do Kętrzyna, który dzieli od Kwatery Głównej zaledwie 9 km.

 

  1. Kanał Elbląski czyli rejs statkiem po trawie – Rejs po kanale Elbląskim to nie lada gratka zarówno dla pasjonatów techniki, jak i przyrody. Przy budowie Kanału Elbląskiego wykorzystano jeziora leżące na różnych wysokościach, gdzie różnica poziomów sięga nawet 100 m. Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5 pochylni, po których przetacza się statki na platformach ustawionych na szynach. Zastosowane w tym celu szynowe urządzenia wyciągowe napędzane są mechanicznie siłą przepływu wody. W 2011 roku Kanał Elbląski uznany został za pomnik historii, zaś w 2007 roku za jeden z siedmiu cudów Polski. Dzięki siatce połączeń POLREGIO, pociągiem dotrzemy bezpośrednio do Elbląga.

 

Niezależnie dokąd się wybieracie, podróż warto zaplanować z wyprzedzeniem. Aktualny rozkład jazdy POLREGIO dostępny jest w wyszukiwarce na stronie https://polregio.pl/pl/. Bilety na pociągi kupić można w dowolnym miejscu i czasie za pośrednictwem Internetu, np. w systemie sprzedaży polregio.pl lub w bezpłatnej aplikacji mobilnej POLREGIO.

 

informacja i fot. POLREGIO
Autor: Katarzyna Zadroga

Zobacz również

Kalendarz wydarzeń

Kwi
12
nie
11:00 Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Kwi 12@11:00 – Wrz 27@14:00
      ORGANIZACJA ZAWIESZONA DO ODWOŁANIA – COVID-19 Lecki Pchli Targ Pasaż Portowy Od 12 kwietnia każda druga i...
Wrz
1
wt
całodniowy Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wrz 1 – Wrz 30 całodniowy
Wystawa prac Joli Grabowskiej  SYNESTEZJA
Wystawa prac Joli Grabowskiej SYNESTEZJA 1 – 30 września 2020 r. Stajnia z wozownią Twierdzy Boyen   Od 1 września...
Wrz
17
czw
całodniowy VII Żeglarskie Mistrzostwa Polsk...
VII Żeglarskie Mistrzostwa Polsk...
Wrz 17 – Wrz 20 całodniowy
VII Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+ 17-20 września 2020 (czwartek-niedziela) jez. Kisajno MCŻiTWDrukuj
Wrz
18
pt
08:27 Akcja Sprzątanie Świata – Polska...
Akcja Sprzątanie Świata – Polska...
Wrz 18@08:27 – Wrz 20@09:27
Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2020
27. Akcja Sprzątania Świata 18 – 20 września Tradycyjnie w czwarty weekend września rusza kolejna edycja Akcji Sprzątania Świata. Hasło...
Wrz
24
czw
całodniowy 50. Spotkanie z historią „Od nie...
50. Spotkanie z historią „Od nie...
Wrz 24 całodniowy
50. Spotkanie z historią „Od niemieckiego Lötzen do polskiego Giżycka”
    50. Spotkanie z historią 24 października 2020 r. godz. 18.00 Odradzanie się Polski po 123. latach zaborów i...
19:00 Retransmisja koncertu André Rieu
Retransmisja koncertu André Rieu
Wrz 24@19:00 – 20:30
Retransmisja koncertu André Rieu
Retransmisja koncertu „Razem z Maestro André Rieu – muzyka z magicznego Maastricht” Czwartek, 24 września o godz. 19:00   Szczegóły...
Wrz
25
pt
całodniowy Konferencja nt. depresji u dziec...
Konferencja nt. depresji u dziec...
Wrz 25 całodniowy
Robimy wszystko by byli coraz lepsi, a są tylko bardziej smutni – depresja u dzieci i młodzieży – konferencja Stowarzyszenie...
całodniowy Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Wrz 25 – Wrz 27 całodniowy
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurskich Legend” 25-27 września 2020 (piątek-niedziela) organizacja: GOK w KruklankachDrukuj
Wrz
26
sob
całodniowy Jesienny Ogólnopolski Turniej Pi...
Jesienny Ogólnopolski Turniej Pi...
Wrz 26 – Wrz 27 całodniowy
Jesienny Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Młodziczek
 II Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt COS-OPO (organizator UKS „Czwórka Giżycko” Iwona Kochanowska)Drukuj
całodniowy V Marszobiegu autyzmu
V Marszobiegu autyzmu
Wrz 26 całodniowy
Marszobieg dla Autyzmu  26 września   Stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych „Podaruj Dziecku Radość” zaprasza do wzięcia aktywnego udziału w...

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski