Giżycko - Oficjalna strona miasta

25/09/2020 , °C

Wymiana młodzieży polsko-litewskiej w ramach GBO

09/07/2020

W Giżycku od paru dni gości młodzież z Litwy, która odwiedziła Mazury w ramach projektu realizowanego z Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego. Kolejne dni upływają gościom na zwiedzaniu i poznawaniu uroków Giżycka i okolic. Wymiana młodzieży to świetny sposób na poznanie innych kultur, zakosztowanie życia w innym kraju, poszerzanie horyzontów, doskonalenie języka, zawieranie nowych przyjaźni. Zapraszamy do lektury szczegółowej relacji z wizyty. 

 


WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO – LITEWSKIEJ

Projekt w ramach Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego

 

Główne założenie projektu to poznanie kultury, tradycji oraz historii obu państw, obalenie funkcjonujących stereotypów oraz nawiązanie kontaktów między młodymi uczestnikami przedsięwzięcia. Realizacja projektu odbywa się poprzez rajdy rowerowe szlakami fortyfikacji wojennych czy też mazurskich legend.

W niedzielę, 5. lipca, Giżycko przywitało gości z Litwy: siedmioro uczniów z miasta partnerskiego Troki wraz z opiekunem przyjechało na Mazury, aby realizować złożenia projektu w ramach Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

Realizacja celów tego przedsięwzięcia w pełni odpowiada zadaniom wyznaczonym w uchwale Rady Miejskiej, jak również priorytetom giżyckiej współpracy międzynarodowej na lata 2018-2020. Organizatorzy, realizując niniejszy projekt, promują dialog międzykulturowy, a efekty tych działań rozpowszechniane są wśród społeczności lokalnej.

Projekt wymiany młodzieży polsko-litewskiej tworzyć ma możliwość do wzajemnego zbliżania młodych ludzi z obu krajów, którzy spotykają się podczas realizacji programów oświatowych i turystycznych. Spotkania te dają możliwość wzajemnego poznania rówieśników, ich codzienności w czasie wolnym, nauki języka, badania historii i teraźniejszości kraju miasta partnerskiego. Realizacja przedsięwzięcia odbywa się w Giżycku i okolicach, m.in. poprzez rajdy rowerowe szlakami fortyfikacji wojennych.

Już od porannych godzin poniedziałkowego dnia wszyscy uczestnicy zabrali się do pracy. Rozpoczęliśmy od wizyty w szkole, przygotowania sprzętu rowerowego oraz odwiedzin w gabinecie Burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza. Na początku naszej rowerowej eskapady postanowiliśmy zapoznać wszystkich z najważniejszymi zabytkami naszego miasta i okolic.

Rowerzyści jechali drogami miejskimi, powiatowymi i gminnymi – trasa ta jest bardzo ciekawa, gdyż przy szlaku znajduje się wiele historycznych atrakcji naszego miasta: Twierdza Boyen (fortyfikacja obronna), Zamek Krzyżacki, Wzgórze św. Brunona (patrona Giżycka), most obrotowy (jedyna czynna w Europie konstrukcja tego typu, obsługiwana ręcznie) oraz Wieża Ciśnień (najbardziej atrakcyjny punkt widokowy). Wszystkie te obiekty zwiedzaliśmy w otoczeniu pięknej letniej pogody. Dzień zakończyła wspólna wizyta w Wolisku (rezerwacie żubrów).

W drugim dniu realizacji projektu udaliśmy się poza Giżycko. Na trasie naszej wyprawy poznaliśmy kwaterę Himmlera – miejsce zwane „Czarnym Szańcem” było siedzibą ministra spraw wewnętrznych Rzeszy, dowódcy SS i policji, śluzę Przerwanki (wodna  śluza położona na rzece Sapina w pobliżu jeziora Gołdapiwo), kościół w Kruklankach (zabytkowy kościół ewangelicki zbudowany w 1574 roku, obecnie kościół rzymsko-katolicki) oraz ruiny zwalonego mostu (wzniesiony około 1908 r., czyli wcześniej niż słynne mosty w Stańczykach).

W trzecim dniu udaliśmy się na wyprawę na północ, w kierunku Sztynortu i Mamerek. W Sztynorcie zwiedziliśmy XVII-wieczny pałac rodu Lehndorff, zaś w Mamerkach kompleks najlepiej zachowanych w Polsce, niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej.

Opracowanie: Mirosław Boć

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

Kalendarz wydarzeń

Kwi
12
nie
11:00 Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Kwi 12@11:00 – Wrz 27@14:00
      ORGANIZACJA ZAWIESZONA DO ODWOŁANIA – COVID-19 Lecki Pchli Targ Pasaż Portowy Od 12 kwietnia każda druga i czwarta niedziela miesiąca w godz. 11.00-14.00: 12.04.2020, 26.04.2020, 10.05.2020, 24.05.2020, 14.06.2020, 21.06.2020, 12.07.2020, 26.07.2020, 9.08.2020,...
Wrz
1
wt
całodniowy Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wrz 1 – Wrz 30 całodniowy
Wystawa prac Joli Grabowskiej  SYNESTEZJA
Wystawa prac Joli Grabowskiej SYNESTEZJA 1 – 30 września 2020 r. Stajnia z wozownią Twierdzy Boyen   Od 1 września w Twierdzy Boyen można oglądać wystawę “Synestezja” autorstwa Joli Grabowskiej. Wystawa została zorganizowana w ramach projektu...
Wrz
25
pt
całodniowy Konferencja nt. depresji u dziec...
Konferencja nt. depresji u dziec...
Wrz 25 całodniowy
Robimy wszystko by byli coraz lepsi, a są tylko bardziej smutni – depresja u dzieci i młodzieży – konferencja Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Rozwoju Osób O Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych SZANSADrukuj
całodniowy Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Wrz 25 – Wrz 27 całodniowy
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurskich Legend” 25-27 września 2020 (piątek-niedziela) organizacja: GOK w KruklankachDrukuj
Wrz
26
sob
całodniowy O czym szumią wierzby – warsztat...
O czym szumią wierzby – warsztat...
Wrz 26 – Wrz 27 całodniowy
O czym szumią wierzby - warsztaty budowania dźwiękowych rzeźb
    Las Miejski, Gajewo k. Giżycka 26 – 27.09.2020 (sobota, niedziela) godz. 11.00-14.00 Wstęp wolny!   Podczas warsztatów uczestnicy poznają teoretyczne wiadomości dotyczące wzajemnych relacji dźwięku i przyrody. Będą słuchać i nagrywać odgłosy natury,...
całodniowy V Marszobieg autyzmu
V Marszobieg autyzmu
Wrz 26 całodniowy
V Marszobieg autyzmu
Marszobieg dla Autyzmu  26 września   Stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych „Podaruj Dziecku Radość” zaprasza do wzięcia aktywnego udziału w imprezie organizowanej w ramach światowego dnia świadomości autyzmu, który obchodziliśmy 2 kwietnia.   Szczegóły na...
Paź
1
czw
całodniowy Finał Pucharu Polski klasy Laser
Finał Pucharu Polski klasy Laser
Paź 1 – Paź 3 całodniowy
Finał Pucharu Polski klasy Laser 1-3 października 2020 (czwartek-sobota) jez. Niegocin Port EkomarinaDrukuj

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski