Giżycko - Oficjalna strona miasta

18/09/2020 , °C

#12GodzinDlaŻycia | Podpisane porozumienie
o współpracy

10/06/2020

Przeszczep organów to wciąż trudny i dyskusyjny temat, nie tylko w Polsce. Większość osób deklaruje gotowość dzielenia się narządami po śmierci, jednak zdarza się, że rodziny zmarłych protestują przed pobraniem organów, które komuś mogłyby uratować życie. Miasto Giżycko, mając na uwadze szerzenie idei transplantologii, w czerwcu podpisało porozumienie o współpracy partnerskiej z Fundacją dla Transplantacji – zostaw serce na ziemi, reprezentowaną przez Prezesa Fundacji dr. n. med. Zygmunta Kalicińskiego.

 

Fundacja dla Transplantacji poprzez całą swoją działalność, a szczególnie akcje, takie jak #12godzinDlaŻycia, #ZostawSerceNaZiemi nieustannie zabiega o zwiększenie świadomości społecznej na temat przeszczepiania narządów i gotowości do dzielenia się swoim ciałem po śmierci.


 

ORGANIZATORZY O AKCJI

page1image1810112
 
 

Obecnie rozpoczęliśmy akcję #12GodzinDlaŻycia, zbiorkę pieniędzy na sprzęt firmy TransMedics, typu OCS Heart obecnie szeroko stosowany w USA i w Europie, który służy do przewozu bijącego, ciepłego serca, które dzięki utrzymaniu bijącego serca w fizjologicznych warunkach, wydłuża czas przydatności organu do przeszczepu do 12 godzin. W USA po wprowadzeniu OCS Heart ilość przeszczepów serca podwoiła się. Jest to jedyny na świecie sprzęt tego typu.

Dlaczego tak mocno walczymy o ten sprzęt? Z kilku powodów, po pierwsze docelowo każde serce do przeszczepu powinno być przewożone przy użyciu tego typu sprzętu, bo serce to jest utrzymane w doskonałym stanie o wiele lepszym niż to przewożone obecnie w lodzie, Jeśli operacja wszczepienia lub transport sie przedłuży serce z lodu jest w gorszym stanie a wynik przeszczepu niepewny.

PRZYJACIELE Fundacji dla transplantacji.
Wielkim wsparciem są przyjaciele Fundacji dla Transplantacji i organizatorów akcji: artyści Sebastian Piekarek i jego małżonka Agata, Artur Gadowski z zespołu IRA, Tomek Organek, Margaret, Grzegorz Markowski – Perfekt, Wojtek Pogorzelski – Oddział Zamknięty, Kazik, Grzegorz Skawiński z Combi, Tomek Karolak, Kuba Sienkiewicz, Kasia Kowalska, zespół Poparzeni Kawą 3, Red Lips, Hamak Band. Wielką grupę przyjaciół wspomagających akcję 12 godzin dla życia wzbogacają swoją obecnością sportowcy z PZPN Zbigniew Boniek, Janusz Basałaj, Reprezentacja Polski w piłce nożnej, Robert Lewandowski, Reprezentacja Polski w siatkówce, olimpijczycy i wiele innych osób, ciągle do nas dołączających.

Patronat merytoryczny nad zbiórką stanowią Prof. Mariusz Kuśmierczyk Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantacji Serce w Instytucie Kardiologii w Aninie oraz Rada Naukowa Fundacji składająca sie z Kierowników Klinik wszystkich ośrodków przeszczepiających serce w Polsce.

ANIOŁEM akcji jest 24 letnia Iza Dudziec, która urodziła się z niekorekcyjną wadą serca.
Jej serce było operowane 6 razy. Wcześniej czy później nie wytrzyma, a Iza będzie potrzebowała przeszczepu. Dr Zygmunt Kaliciński, przeprowadził u niej 2 operacje, ratujące jej życie w wieku 6 miesiecy i 1.5 roku. Zespół kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka pod kierownictwem prof. dr hab.n.med. Bohdana Maruszewskiego wykonał u Izy kolejne operacje i dzięki temu Iza jest dzisiaj z nami. Ta piękna i wrażliwa dziewczyna jest symbolem naszej idei, gdyż Iza będzie potrzebowała przeszczepu serca z użyciem tej nowej aparatury. Iza ma takie same marzenia jak każda inna młoda kobieta, chce mieć rodzinę, dzieci.Horyzont marzeń Izy jest obecnie krótki. Powodzenie naszej akcji oznacza wielką nadzieję dla Izy i innych pacjentów w podobnej sytuacji. Więcej informacji tutaj: kobieta.wp.pl/HISTORIA_IZY

 

 

WIĘCEJ O AKCJI

+ Opinia Kierownika Programu Transplantacji Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie koło Warszawy

– patrona merytorycznego programu 12 godzin dla życia,

Prof. dr hab.n. med. Mariusza Kuśmierczyka

Przenośny system perfuzji serca

 

 

Materiał o aparaturze

 

Informacje: Dr n. med. Zygmunt Kaliciński Kardiochirurg,
transplantolog Prezes Fundacji dla transplantacji

 

 
 
W akcję #12godzinDlaŻycia zaangażowało się wiele znanych osób ze świata kultury. W ramach artystycznej współpracy powstała piosenka z ujmującym tekstem i teledysk, w którym kolejne osoby deklarują przynależność do akcji m.in. Zuza Gadowska, Paweł Stasiak, Robert Janowski, Dawid Kwiatkowski, Damian Kordas, Marcin Trojanowicz, Kult, Big Cyc, Gilberto Amauri de Godoy Filho „Giba”, Grażyna Łobaszewska, Hanna Żudziewicz, Jacek Jeschke, Kabaret Młodych Panów, Teatr Kontrapunkt, Anita Włodarczyk, Kinga Burzyńska, Leszek Lichota, Łukasz Rutkowski, Michał Wiśniewski, Przemysław Sadowski, Karolina Gorczyca, Iwona Guzowska, Kabaret Hrabi i wielu innych. 
 
 
„KTO RATUJE JENDO SERCE TEN RATUJE ŚWIAT,
BO PRZYWARCA WIARĘ TYM,
KTÓRYM JUŻ SIĘ KOŃCZĄ DNI… 12 GODZIN BY ŻYĆ”
Dr Kaliciński jest kardiochirurgiem z powołania. W swoją pracę wkłada całe serce. Jego drugą pasją jest muzyka, i jak widać znalazł świetny sposób, aby połączyć te obie miłości. Za pomocą muzyki porusza ludzkie serca by ratować… ludzkie serca. Z powodzeniem prowadzi zespół muzyczny, w którym gra na perkusji. HLA4transplant, bo o nich mowa, to zawodowi muzycy, zbrojne ramię Fundacji Dla Transplantacji. HLA gra z pasją do muzyki i misją promowania idei transplantacji.
 

 

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego utworu HLA
zrealizowanego w ramach

#Hot16Challenge2

 
 

Porozumienie o współpracy partnerskiej

 


 Miasto Giżycko
i Fundacja dla Transplantacji – zostaw serce na ziemi w ramach porozumienia deklarują współpracę w obszarze szerzenia świadomości oraz propagowania idei transplantologii połączonej z akcją #12GodzinDlaŻYCIA wśród mieszkańców Giżycka, jak i turystów odwiedzających Mazury. Założyciel fundacji dr. n. med. Zygmunt Kaliciński z małżonką, 10 marca odwiedzili Urząd Miejski w Giżycku by porozmawiać o szczegółach współpracy.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Foto nagłówkowe: mojegizycko.pl/ M. Kulas-Szyrmer
Foto: mojegizycko.pl/ J. Maciejewska-Kucfir

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

Zobacz również

Kalendarz wydarzeń

Kwi
12
nie
11:00 Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Kwi 12@11:00 – Wrz 27@14:00
      ORGANIZACJA ZAWIESZONA DO ODWOŁANIA – COVID-19 Lecki Pchli Targ Pasaż Portowy Od 12 kwietnia każda druga i...
Wrz
1
wt
całodniowy Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wrz 1 – Wrz 30 całodniowy
Wystawa prac Joli Grabowskiej  SYNESTEZJA
Wystawa prac Joli Grabowskiej SYNESTEZJA 1 – 30 września 2020 r. Stajnia z wozownią Twierdzy Boyen   Od 1 września...
Wrz
17
czw
całodniowy VII Żeglarskie Mistrzostwa Polsk...
VII Żeglarskie Mistrzostwa Polsk...
Wrz 17 – Wrz 20 całodniowy
VII Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+ 17-20 września 2020 (czwartek-niedziela) jez. Kisajno MCŻiTWDrukuj
Wrz
18
pt
08:27 Akcja Sprzątanie Świata – Polska...
Akcja Sprzątanie Świata – Polska...
Wrz 18@08:27 – Wrz 20@09:27
Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2020
27. Akcja Sprzątania Świata 18 – 20 września Tradycyjnie w czwarty weekend września rusza kolejna edycja Akcji Sprzątania Świata. Hasło...
Wrz
25
pt
całodniowy Konferencja nt. depresji u dziec...
Konferencja nt. depresji u dziec...
Wrz 25 całodniowy
Robimy wszystko by byli coraz lepsi, a są tylko bardziej smutni – depresja u dzieci i młodzieży – konferencja Stowarzyszenie...
całodniowy Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Wrz 25 – Wrz 27 całodniowy
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurskich Legend” 25-27 września 2020 (piątek-niedziela) organizacja: LOT Mazury, koordynacja Witosław WyrobekDrukuj
Wrz
26
sob
całodniowy Jesienny Ogólnopolski Turniej Pi...
Jesienny Ogólnopolski Turniej Pi...
Wrz 26 – Wrz 27 całodniowy
Jesienny Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Młodziczek
 II Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt COS-OPO (organizator UKS „Czwórka Giżycko” Iwona Kochanowska)Drukuj
całodniowy V Marszobiegu autyzmu
V Marszobiegu autyzmu
Wrz 26 całodniowy
Marszobieg dla Autyzmu  26 września   Stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych „Podaruj Dziecku Radość” zaprasza do wzięcia aktywnego udziału w...
Paź
1
czw
całodniowy Finał Pucharu Polski klasy Laser
Finał Pucharu Polski klasy Laser
Paź 1 – Paź 3 całodniowy
Finał Pucharu Polski klasy Laser 1-3 października 2020 (czwartek-sobota) jez. Niegocin Port EkomarinaDrukuj

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski