Giżycko - Oficjalna strona miasta

25/11/2020 , 0°C

30 lat samorządu w Polsce | Rozmowa z burmistrzem Giżycka

25/05/2020

27 maja przypada 30. rocznica pierwszych w Polsce demokratycznych wyborów samorządowych. Nadchodzący jubileusz to wspaniała okazja do podsumowań i przemyśleń oraz wspomnień o tych, którzy przez lata tworzyli niezależny samorząd w Polsce. Zapraszamy na rozmowę z burmistrzem Giżycka Wojciechem Karolem Iwaszkiewiczem, w której opowie o sobie z perspektywy samorządowca. 


Jak wspomina pan początek swojej kariery samorządowej i pracę na rzecz miasta?

Formalny początek to uzyskanie mandatu radnego Rady Miejskiej w 2010 roku, czyli 10 lat temu, ale już wcześniej starałem się śledzić wydarzenia w mieście i w nich czynnie uczestniczyć. Jak zawsze początki są trudne, bo trzeba poznać zasady działania wielu mechanizmów, które są od siebie zależne, ale jeżeli samorząd rozumie się jako pracę na rzecz własnego domu, wspólnego „podwórka” jakim jest nasze miasto, wejście w te sprawy staje się pewnym naturalnym i automatycznym procesem. Podejmowanie decyzji jest ogromną odpowiedzialnością, ale też daje dużo satysfakcji rozwiązanie jakiegoś problemu i współtworzenie swojego miasta.

Co z perspektywy czasu było najtrudniejsze w pracy samorządowca?

Miasto to dzieło nieskończone, to także niezwykle złożony żywy organizm, którego potrzeby nigdy nie wygasną, a dodatkowo składają się z 30 tysięcy innych potrzeb, które trzeba codziennie godzić. Miasto to także specyficzne przedsiębiorstwo, które nie może być nastawione na zysk finansowy, ale jednocześnie musi o finanse dbać. To kwestia zarządzania szeroką i liczną kadrą pod presją czasu, którego ciągle wydaje się za mało… Ten mechanizm musi być utrzymywany w ciągłej sprawności, choć wiele czynników na niego wpływa z zewnątrz – zupełnie niezależnych od burmistrza czy radnych, więc potrzeba dużo energii, aby go chronić i regulować, aby działał najlepiej, jak to możliwe. Przy dużej dynamice i zmienności np. warunków prawnych, zewnętrznych realiów ekonomicznych czy jak obecnie – epidemicznych, utrzymanie tego balansu wymaga sporego wysiłku i ogromnej pracy wielu ludzi – za co serdecznie Im wszystkim dziękuję. Samorząd to gra zespołowa i tylko wówczas, gdy każdy rzetelnie wypełnia swoją rolę, można liczyć na sukces. Po tych 5 latach mogę stwierdzić, że Giżycko jest miastem coraz bardziej popularnym i wydaje się na ten sukces „skazane”; potrzeba jednak cierpliwości i czasu, bo to są procesy, które muszą potrwać.   

Jakaś ciekawa, zabawna historia, związana z Giżyckiem i pracą w samorządzie, którą pan z uśmiechem wspomina i którą można przytoczyć?:)

Na myśl przychodzi mi wiele niespodziewanych sytuacji, gdy spotykałem giżycczan z dala od naszego miasta i Ich spontaniczna reakcja – np. machanie i głośne pozdrawianie czy prośba o pożyczenie flagi miasta na zawodach rangi światowej, aby Giżycko zaistniało w mediach ogólnoświatowych.  To bardzo miłe i świadczy o dużym i silnym identyfikowaniu się ze swoim miastem, a jednocześnie wywołujące życzliwy uśmiech.

Za co kocha pan Giżycko?

To wspaniałe miejsce do zamieszkania, czego być może w pędzie codziennych obowiązków może nie dostrzegamy, ale warunki przyrodnicze, ich rozmiar i dostępność są wyjątkowe na skalę światową. Giżycko to fragment lądu otoczony wodą i lasami, przecięty 3 kanałami. Czyste powietrze, krystalicznie czysta woda i relatywnie dużo słońca, to walory na świecie coraz bardziej deficytowe, a które mamy w zasięgu ręki. Sami giżycczanie to ludzie ambitni i niezwykle kreatywni. Samorząd przez wszystkie lata i kadencje od 1990 roku przywiązywał wiele uwagi do aktywności sportowej, przez co dochowaliśmy się  bardzo szerokiego i wszechstronnego środowiska sportowego, odnoszącego sukcesy na wielu arenach, nie tylko krajowych. To mi się bardzo podoba i jestem z giżyckich sportowców bardzo dumny. I choć wraz z rosnącym poziomem, rosną wymagania i koszty, z pewnością należy ten kierunek wspierać, bo nie ma lepszej płaszczyzny wychowawczej, prozdrowotnej czy promocyjnej jak sport. Giżycko to miasto sportu i rekreacji, a sprawność fizyczna doskonale łączy się z garnizonem, w którym stacjonuje jedna z najważniejszych jednostek Polskiego Wojska.

 

 

 

 

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

Zobacz również

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Lis
11
śr
całodniowy Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Lis 11 2020 – Sty 11 2021 całodniowy
Organizator: Mazuria GiżyckoDrukuj
Lis
25
śr
całodniowy Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia
Lis 25 całodniowy
Dzień Pluszowego Misia  25 listopada 2020 (środa) organizacja: MBPDrukuj
Gru
1
wt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Gru 1 2020 – Sty 31 2021 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię...
Gru
5
sob
11:00 III Mazurski Kiermasz lokalnie p...
III Mazurski Kiermasz lokalnie p...
Gru 5@11:00 – 15:00
III Mazurski Kiermasz lokalnie poukładanych smaków i rozmaitości
    III MAZURSKI KIERMASZ lokalnie poukładanych smaków i rozmaitości w Hotelu St. Bruno 5 grudnia (sobota) 2020 godz. 11.00 –...
Gru
7
pon
całodniowy Mundial Mazuria Giżycko
Mundial Mazuria Giżycko
Gru 7 całodniowy
Organizator: Mazuria GiżyckoDrukuj
Gru
11
pt
całodniowy Świąteczno-Mikołajkowa Gala Tane...
Świąteczno-Mikołajkowa Gala Tane...
Gru 11 całodniowy
Świąteczno-Mikołajkowa Gala Taneczna 11 grudnia 2020 (piątek) Szkoła Podstawowa nr 7 w Giżycku   organizator: Stowarzyszenie Promocji Tańca „Lecdance” wraz...
Gru
12
sob
całodniowy V Rotariańska Choinka
V Rotariańska Choinka
Gru 12 całodniowy
V Rotariańska Choinka 12 grudnia (sobota) 2020 Pasaż PortowyDrukuj
Gru
13
nie
całodniowy [ODWOŁANE COVID-19] JARMARK BOŻ...
[ODWOŁANE COVID-19] JARMARK BOŻ...
Gru 13 całodniowy
JARMARK BOŻONARODZENIOWY i Wigilia na Pasażu 13 grudnia (niedziela) 2020 Pasaż Portowy zgłoszenia wystawców – GCKDrukuj
Gru
31
czw
23:30 [ODWOŁANE COVID-19] SYLWESTER na...
[ODWOŁANE COVID-19] SYLWESTER na...
Gru 31 2020@23:30 – Sty 1 2021@00:30
[ODWOŁANE COVID-19] SYLWESTER na Pasażu Portowym
SYLWESTER na Pasażu Portowym 31 grudnia 2020 (czwartek) godz. 23.30-00.30 WSTĘP WOLNYDrukuj
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r....

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter