Giżycko - Oficjalna strona miasta

24/10/2020 , 0°C

Wdrażamy „Giżycki Pakiet Pomocowy” | ulgi dla przedsiębiorców

17/04/2020

GIŻYCKI PAKIET POMOCOWY

COVID-19

Podczas sesji Rady Miejskiej zwołanej w trybie nadzwyczajnym 16 kwietnia na wniosek burmistrza Wojciecha Karola Iwaszkiewicza, w związku z sytuacją kryzysową spowodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa, przyjęte zostały kolejne instrumenty wsparcia i pomocy udzielanej giżyckim firmom przez miejski samorząd.

Przyjęte zostały uchwały o zwolnieniu z podatku od nieruchomości i przedłużeniu terminów płatności rat podatku od nieruchomości. Pomoc miasta w tym zakresie szacowana jest na ponad 2,5 mln zł: 

  • Zwolnienia z podatku obowiązują w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19 o co najmniej 50 % (przyznawane za okres od 1 kwietnia do 30 czerwca 2020),
  • Wydłużenie terminu płatności rat podatku od nieruchomości do 30 września 2020 w przypadku spadku obrotów gospodarczych o co najmniej 25 %.

Dodatkowym wsparciem będą ulgi dla przedsiębiorców z tytułu najmu i dzierżaw, przyjęte przez burmistrza zarządzeniami 14 i 17 kwietnia 2020 r., w przypadku spadku obrotów gospodarczych z powodu COVID-19 o co najmniej 50%. Pomoc w ramach zwolnień z czynszów, szacowana jest na kolejne 500 tys. zł.

Wnioski w uproszczonej procedurze można składać m.in. drogą elektroniczną na adres urzad@gizycko.pl – zwolnienia z podatku i przedłużenie płatności rat w terminie do 31 lipca, ulgi z tytułu dzierżaw do 30 czerwca 2020 r. Formularze stanowią odpowiednio załączniki do uchwał i zarządzenia.

Poza trybem uproszczonym i automatycznym progiem zwolnienia z podatku, przedsiębiorcy mogą ubiegać się  o wsparcie jak do tej pory – w trybie indywidualnym z indywidualnym uzasadnieniem, zwłaszcza jeśli uchwała nie obejmuje specyficznej sytuacji w jakiej znalazła się firma.

Maksymalnie zredukowane zostały opłaty za ogródki gastronomiczne, aby zachęcać jednocześnie do wychodzenia z gastronomią na powietrze. Miasto zrezygnowało również z pobierania od 1 maja do 30 czerwca z opłaty targowej, dodajmy że handlujący na Targowisku Miejskim są zobowiązani do zapewnienia na miejscu środków do dezynfekcji rąk.

Na tę chwilę pakiet pomocy jaki przedsiębiorcom oferuje Giżycko w związku z COVID-19, w ramach obowiązujących przepisów, wyniesie łącznie około 3 mln zł.

Miasto musi jednocześnie z pewnych realizacji zrezygnować, a są to: remonty szkół i przedszkoli, remonty lokali mieszkalnych, garaży i składów, remonty dróg i chodników, wypożyczalnia rowerów, nierozpoczęty Budżet Obywatelski, działania z zakresu promocji miasta, Festiwal Muzyki Organowej i Piknik Rodzinny, najbliższe imprezy jak Wielkie Otwarcie Sezonu, Dni Giżycka, Święto Miast Partnerskich, zakup i montaż słupków automatycznych przy ul. Nadbrzeżnej, modernizacja budynku przy ul. Pionierskiej – Dom Seniora i kilka mniejszych. Zakładane oszczędności to ponad 3,5 mln zł.

Wprowadzenie rozwiązań mających pomóc lokalnemu biznesowi poprzedzone było konsultacjami z przedsiębiorcami, mieszkańcami, Społeczną Radą Gospodarczą. Przedsiębiorcy cały czas mogą przekazywać swoje propozycje i uwagi. Zależy nam na jak najbardziej skutecznych formach pomocy, które trafią w potrzeby i pomogą w największych problemach. Przedsiębiorcy, właściciele firm, osoby prowadzące działalność gospodarczą w Giżycku, mogą przekazywać wszelkie uwagi do proponowanych form wsparcia bezpośrednio na adres: burmistrz@gizycko.pl. Prosimy o przesyłanie sugestii, spostrzeżeń, dotyczących obecnej, bardzo trudnej sytuacji, mającej wpływ na życie mieszkańców i lokalną gospodarkę.

Zdajemy sobie sprawę, że skutki epidemii będą odczuwalne długo po jej ustąpieniu.  Potrzeba nam w tej chwili przede wszystkim solidarności i współpracy, aby wspólnie jak najszybciej powrócić do normalnego życia – podkreśla burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz. 

 

WSZYSTKIE DOKUMENTY I FORMULARZE
DOSTĘPNE W BIULETYNIE INFORMACJI PUBLICZNEJ zobacz…

 

| Aktualizacja 7.05.2020 |

Uchwała w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości w związku z COVID-19 (WNIOSEK .doc)
– wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko – Mazurskiego

Uchwała w sprawie przedłużenia terminu płatności rat od nieruchomości w związku z COVID-19 (obowiązujący WNIOSEK .doc)
 – uchwała ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko – Mazurskiego i wchodzi w życie od 7 maja 2020

Uchwała w sprawie zmiany uchwały nr XLVI/140/2017 w spr. opłaty targowej
– wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko – Mazurskiego

Uchwała w sprawie ustalenia wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego
– wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko – Mazurskiego

Ulgi dzierżawy, czynsze

Zarządzenie nr 308/2020 z 14 kwietnia 2020 r.

Zarządzenie nr 315/2020 z 17 kwietnia 2020 r. w sprawie zmiany Zarządzenia 308/2020  (obowiązujący WNIOSEK .doc)

 

Foto: UM Giżycko mojegizycko.pl / T. Karolski

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

Kalendarz wydarzeń

Paź
1
czw
całodniowy Wystawa malarstwa Grzegorza Dębo...
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębo...
Paź 1 – Paź 31 całodniowy
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego
  Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego Antresola Stajni z Wozownią Twierdza Boyen, ul. Turystyczna 1   Grzegorz Dębowski swe umiejętności artystyczne...
całodniowy “Nasza pierwsza wystawa” | Wysta...
“Nasza pierwsza wystawa” | Wysta...
Paź 1 – Paź 31 całodniowy
“Nasza pierwsza wystawa” | Wystawa obrazów młodych artystów
W Twierdzy Boyen można oglądać wystawę prac młodych twórców: Angeliki Ostrowskiej i Jakuba Chmielewskiego. Autorzy zatytułowali zbiór eksponowanych prac – “Nasza...
Paź
24
sob
całodniowy Galeria Mazurskiego Portretu. Mo...
Galeria Mazurskiego Portretu. Mo...
Paź 24 całodniowy
Galeria Mazurskiego Portretu. Moi i Twoi Sąsiedzi
„Galeria Mazurskiego Portretu. Moi i Twoi Sąsiedzi” 24 października Parafia Ewangelicko-Augsburska w Giżycku, pl. Grunwaldzki 6 11-500 Giżycko 142 portrety przedstawiające 207...
Paź
31
sob
całodniowy Wystawa grafik Pablo Picasso
Wystawa grafik Pablo Picasso
Paź 31 całodniowy
Wystawa grafik Pablo Picasso
    Pablo Picasso „Grafika nieokiełznana” Wernisaż w Hotelu St. Bruno 31.10.2020 (sobota) godz. 11.00 Pablo Ruiz Blasco żył w...
Lis
10
wt
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamst...
[ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamst...
Lis 10 całodniowy
        Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie „Kłamstwo” reżyseria WOJCIECH MALAJKAT 10 listopada (wtorek) 2020 (ZMIANA TERMINU z powodu COVID-19...
Lis
11
śr
całodniowy Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Lis 11 2020 – Sty 11 2021 całodniowy
Organizator: Mazuria GiżyckoDrukuj
10:00 Uroczystości z okazji NARODOWEGO...
Uroczystości z okazji NARODOWEGO...
Lis 11@10:00
Uroczystości z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada Giżycko 11 listopada 2020 (środa) godz. 10.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny...
12:00 Niepodległa do Hymnu 2020
Niepodległa do Hymnu 2020
Lis 11@12:00 – 12:10
Niepodległa do Hymnu 2020
  11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na...
Lis
18
śr
całodniowy Scena słowa 2020
Scena słowa 2020
Lis 18 całodniowy
Scena słowa 2020 18 listopada Fundacja Teatr IOTADrukuj

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski