Giżycko - Oficjalna strona miasta

22/09/2020 , °C

Refleksje i podziękowania… po Mazury AirShow 2019

20/08/2019

 

Spłynęły do nas refleksje i podziękowania po tegorocznej 21. edycji Mazury AirShow napisane przez organizatora Stanisława Tołwińskiego.

 

 

 

Zacznijmy od tego, by wszem i wobec ogłosić, kolejna edycja mazurskich pokazów zakończyła się pełnym sukcesem. Może być to powód do satysfakcji dla organizatorów i partnerów MAS 2019, ale i obywateli Mazur, bo „Mazury AirShow” stają się atrakcyjną – eksportową wizytówka Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

U wielu obserwatorów 21-szej edycji mazurskich pokazów lotniczych z pewnością jeszcze pozostały w pamięci wrażenia pierwszego sierpniowego weekendu. Lotniczego weekendu w Giżycku i na lotnisku Ketrzyn Wilamowo.

Dla mieszkańców Węgorzewa, wodnosamoloty 2 sierpnia (w ramach Prologu Mazury AirShow 2019) w centrum miasta, przy nabrzeżu ekomariny były kompletnym zaskoczeniem, ale jak się okazało stworzyły historyczny fakt ale i atrakcję dla licznej rzeszy obserwatorów w przeddzień Jarmarku Kultury Ludowej.

U organizatorów mazurskich pokazów lotniczych nastał gorączkowy czas podsumowania i ocen wewnętrznych, sprawozdań dla partnerów ale i wypracowania wielu istotnych refleksji na chwilę obecną oraz przyszłościowych. Tak, bo już zaczynają się przygotowania kolejnej edycji pn. Mazury AirShow 2020.

Kto w dniach 3 i 4 sierpnia osobiście oglądał pokazy, miał możliwość podziwiania Zespołu Akrobacyjnego ANBO (którego liderem jest Rolandas Paksas – dwukrotny premier i prezydent Litwy), wojskowe statki powietrzne (z Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego i 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego czy APACHE z żołnierzami USA), historyczne samoloty, ultralekkie statki powietrzne, wodnosamoloty i skoczków spadochronowych. Dla tych, którzy nie mogli dotrzeć do Giżycka, udostępniona była możliwość oglądania pokazów za pośrednictwem transmisji w internecie i specjalnego Studia TV Mazury AirShow.

Warto mieć świadomość, że nie byłoby tych mazurskich pokazów gdyby nie wspierający PARTNERZY: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Samorządy: Warmii i Mazur, Giżycka, Węgorzewa i Gminy Giżycko oraz firm: PKN ORLEN, Interster Yachting, AVIOMET, MENTOR, EMITEL, CITYBOARD MEDIA, Totalizator Sportowy, PGW „Wody Polskie”, OSM CIŻYCKO, PINDUR  i wiele innych z Giżycka wspierających materialnie, czy logistycznie.

Ważną rolę dla zabezpieczenia logistyki zakwaterowania załóg lotniczych i specjalnych gości  spełniły hotele: w Giżycku – St BRUNO, Europa, Mazury, Tajty, Wodnik, AZS WILKASY, Przystań Wilkasy i Gwarek; w Rynie – ZAMEK RYN , Karczma u Walenroda; w Mrągowie – To-Tu, Mazuria; w Św. Lipce Taurus, Koch w Kętrzynie i pobliska Gierłoż oraz ROBERT’S PORT k/Mikołajek. Hotel St Bruno niezależnie od współpracy w zakwaterowaniu spełnił bardzo ważną role w organizacji i eleganckim zabezpieczeniu Strefy Pilota oraz VIP.

Wyróżnikiem „Mazury AirShow 2019” w krajowych imprezach lotniczych, jak zawsze od 21 lat jest tworzenie mazurskich pokazów lotniczych wyłącznie przez wolontariuszy: z Giżycka, Kętrzyna i przybywających z różnych miejscowości Mazur oraz najdalszych  stron Polski. To jest fenomenem w obecnych czasach materializacji wszelkich działań. Trudno ich wymienić personalnie (niezależnie od RODO) bo jest to ponad 100 osób, ale to oni są cichymi realizatorami zabezpieczenia tych pokazów.

Popularyzacje i rozgłos mazurskim pokazom lotniczym dali  nasi PATRONI MEDIALNI: PR JEDYNKA, TVP SA, Tygodnik ANGORA, GAZETA WYBORCZA, TVP3 OLSZTYN, LOTNICTWO, PRZEGLĄD LOTNICZY i  ŻAGLE oraz www.wyborcza.pl i www.dlapilota.pl.

Tym wszystkim (partnerom, patronom, wolontariuszom) należą się słowa wspaniałego podziękowania. Jako inicjator i organizator realizacji już 21. edycji mazurskich pokazów lotniczych dziękuje tym tekstem i za pośrednictwem mediów. W przygotowaniu są certyfikaty dla wszystkich zasłużonych, a dla dających najważniejsze wsparcie specjalne dyplomy. Zostaną wręczone w szczególnych okolicznościach.

Moim celem było i jest, by organizacją mazurskich pokazów lotniczych dobrze służyć regionowi. Biorąc pod uwagę, że  są to: najdłużej w Polsce organizowane pokazy, największe cywilne w Polsce i jedyne tego typu w Europie (na wodzie i nad j. Niegocin), w pełni „non profit” i nie biletowane, swobodnie oglądane z jachtów, statków i brzegów jez. Niegocin przez ponad 200 tys. osób – dla mnie te efekty sprawiają satysfakcję. Chciałbym aby każdy mieszkaniec Mazur, a szczególnie Giżycka czuł się dumny ze swojej mazurskiej imprezy, na miarę międzynarodową ale zlokalizowaną właśnie w Giżycku..

Przystępując do organizacji 22-giej edycji mazurskich pokazów lotniczych, już dziś zapraszam wszystkich do współpracy na rzecz „Mazury AirShow 2020”.

Stanisław Tołwiński

 

Fotogaleria z Mazury AirShow 2019 jest dostępna na naszej stronie:  mojegizycko.pl/mazury-airshow-2019-fotogaleria/

 

fot. mojegizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski

Autor: Katarzyna Zadroga

Zobacz również

Kalendarz wydarzeń

Kwi
12
nie
11:00 Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Kwi 12@11:00 – Wrz 27@14:00
      ORGANIZACJA ZAWIESZONA DO ODWOŁANIA – COVID-19 Lecki Pchli Targ Pasaż Portowy Od 12 kwietnia każda druga i...
Wrz
1
wt
całodniowy Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wrz 1 – Wrz 30 całodniowy
Wystawa prac Joli Grabowskiej  SYNESTEZJA
Wystawa prac Joli Grabowskiej SYNESTEZJA 1 – 30 września 2020 r. Stajnia z wozownią Twierdzy Boyen   Od 1 września...
Wrz
24
czw
całodniowy 50. Spotkanie z historią „Od nie...
50. Spotkanie z historią „Od nie...
Wrz 24 całodniowy
50. Spotkanie z historią „Od niemieckiego Lötzen do polskiego Giżycka”
    50. Spotkanie z historią 24 października 2020 r. godz. 18.00 Odradzanie się Polski po 123. latach zaborów i...
19:00 Retransmisja koncertu André Rieu
Retransmisja koncertu André Rieu
Wrz 24@19:00 – 20:30
Retransmisja koncertu André Rieu
Retransmisja koncertu „Razem z Maestro André Rieu – muzyka z magicznego Maastricht” Czwartek, 24 września o godz. 19:00   Szczegóły...
Wrz
25
pt
całodniowy Konferencja nt. depresji u dziec...
Konferencja nt. depresji u dziec...
Wrz 25 całodniowy
Robimy wszystko by byli coraz lepsi, a są tylko bardziej smutni – depresja u dzieci i młodzieży – konferencja Stowarzyszenie...
całodniowy Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Wrz 25 – Wrz 27 całodniowy
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurskich Legend” 25-27 września 2020 (piątek-niedziela) organizacja: GOK w KruklankachDrukuj
Wrz
26
sob
całodniowy Jesienny Ogólnopolski Turniej Pi...
Jesienny Ogólnopolski Turniej Pi...
Wrz 26 – Wrz 27 całodniowy
Jesienny Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Młodziczek
 II Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt COS-OPO (organizator UKS „Czwórka Giżycko” Iwona Kochanowska)Drukuj
całodniowy V Marszobieg autyzmu
V Marszobieg autyzmu
Wrz 26 całodniowy
Marszobieg dla Autyzmu  26 września   Stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych „Podaruj Dziecku Radość” zaprasza do wzięcia aktywnego udziału w...
Paź
1
czw
całodniowy Finał Pucharu Polski klasy Laser
Finał Pucharu Polski klasy Laser
Paź 1 – Paź 3 całodniowy
Finał Pucharu Polski klasy Laser 1-3 października 2020 (czwartek-sobota) jez. Niegocin Port EkomarinaDrukuj

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski