Giżycko - Oficjalna strona miasta

26/09/2020 , °C

Artykuł „Mazury na rowerze”

09/08/2019

Mazury rowerem – trasy rowerowe i okoliczne atrakcje

„Uwielbiasz aktywnie odkrywać piękno natury? Chętnie podążasz śladami regionalnej historii i kultury? A może pasjonuje cię bogactwo miejskich zabytków? Bez względu na to, co najbardziej przypada ci do gustu, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich ma to w zanadrzu. Znajdziesz tu: unikatową faunę i florę, cały szereg reliktów II Wojny Światowej i pozostałości Prus Książęcych oraz liczne atrakcje architektoniczne mazurskich miejscowości. To jednak nie koniec walorów krajoznawczych Krainy Tysiąca Jezior: region obfituje w malownicze trasy rowerowe, zarówno na rodzinne eskapady, jak i wyprawy w pojedynkę dla zaawansowanych cyklistów. Obierz rowerowy kurs na Mazury i ciesz oko polskimi cudami natury!

*W 2011 Kraina Wielkich Jezior uzyskała miano najpiękniejszego regionu Europy. w plebiscycie szwajcarskiej fundacji na 7 Nowych Cudów Natury. Ponadto Mazury znalazły się na liście 14 najpiękniejszych miejsc na świecie, prześcigając m.in. Malediwy, Wielki Kanion Kolorado i Galapagos (…).

 

Trasy rowerowe na Mazurach – Puszcza Napiwodzko-Ramucka, czyli śladami II Wojny Światowej

Jeśli fascynuje cię historia II Wojny Światowej, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to dla ciebie prawdziwy strzał w dziesiątkę. Teren skrywa niewątpliwie wiele mrocznych miejsc i fascynujących budowli.  

Mazury z dreszczykiem emocji – Kraina Wielkich Jezior Mazurskich z czasów II wojny światowej

Długość trasy: 70 km

Orientacyjny czas jazdy: 5 godz. 30 min

Stopień trudności: średnia

Przebieg: Giżycko – Pieczarki – Pozezdrze – Ogonki-Węgorzewo – Leśniewo – Mamerki – Sztynort – Harsz-Giżycko

  • Szlak rozpoczyna się w malowniczej miejscowości Giżycko, często kojarzonej z nietuzinkowym mostem obrotowym – jednym z nielicznych tego typu mostów na całym kontynencie europejskim. Za punkt startowy obierz ulicę Nadbrzeżną, by stąd, przejeżdżając ulicą Unii Europejskiej, Kościuszki i Nowowiejską, przeciąć obwodnicę Giżycka. Po tym czeka na ciebie spokojna, mazurska szosa, którą pomkniesz na swoim jednośladzie do miejscowości Pieczarki.
  • Gdy już dojedziesz do Pieczarek, kieruj się do Pozezdrza, gdzie, po pokonaniu dawnego nasypu kolejowego linii Giżycko-Kętrzyn, z leśnych ostępów wyłonią się pozostałości polowej kwatery Heinricha Himmlera, znanej pod kryptonimem „Hochwald”.
  • Po podziwianiu reliktów minionej epoki kontynuuj swoją wycieczkę nasypem kolejowym wzdłuż szosy, by, podążając za znakami szlaku rowerowego, dotrzeć wreszcie do zabudowań wsi Ogonki. Tu zbocz z nasypu, skręć w lewo w ulicę Wąską, a po chwili ukaże ci się zapierający dech w piersiach widok na jezioro Święcajty – jeden z najbardziej malowniczych akwenów Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. To szczególne miejsce ma do zaoferowania piękne, drewniane molo, na którym można zaczerpnąć świeżego powietrza i podziwiać ogrom zalewiska, należącego do kompleksu morenowego jeziora Mamry.
  • Teraz powróć do ścieżki rowerowej, by kontynuować eskapadę w kierunku północnego zachodu do Węgorzewa. Gmina Węgorzewo to prawdziwa mekka adeptów turystyki rowerowej – nie bez powodu gmina została laureatem ogólnopolskiego konkursu „Gmina przyjazna rowerzystom”, zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Po przekroczeniu granicy miasta trzymaj się ulicy Zamkowej, która zaprowadzi cię aż do północnych rogatek Węgorzewa, by stamtąd odbić w stronę wsi Trygort. Kieruj się do skrzyżowania dróg i linii kolejowej wsi Przystań, a następnie, na najbliższym rondzie, skręć w prawo a na kolejnym w lewo. W taki oto sposób dotrzesz do wsi Leśniewo. Tu na miłośników historii II Wojny Światowej czekają unikalne budowle, finezyjnie komponujące się z otaczającą je przyrodą – Śluzy Leśniewo Górne i Dolne, leżące na Wielkim Kanale Mazurskim. Celem budowy kanału było odprowadzenie wód z Wielkich Jezior Mazurskich do rzeki Pregoły, aby utorować drogę wodną do Bałtyku.

Jednak to nie wszystko! Wracając tą samą drogą do ronda i kierując się na południe, po minięciu zabudowań Przystani, dotrzesz do mostu nad wspomnianym kanałem, na połączeniu z Jeziorem Mamry. Przy tej okazji warto zwiedzić również imponujące bunkry w Mamerkach, stanowiące najlepiej zachowany kompleks na mazurskim szlaku wojennych fortyfikacji.

Po nacieszeniu oka fascynującymi pomnikami historii kieruj się wzdłuż brzegu jeziora Mamry w stronę Kamionek, by tam skręcić w lewo, w stronę Sztynortu. Wraz z dotarciem do miejscowości nadszedł czas na relaks na nadbrzeżach jednego z największych i najbardziej unikalnych portów Krainy Tysiąca Jezior. Sztynort to również urokliwy rezerwat przyrody, założony w celu ochrony starych dębów, stanowiących siedlisko różnorodnych gatunków chrząszczy saproksylicznych, np. jelonka rogacza.

Teraz obierz kurs na wschód, do wsi Harsz, podziwiając po drodze malownicze jezioro Dargin. Tam zatrzymaj się nad urokliwej plaży jeziora Harsz, by zebrać sił na ostatni odcinek trasy do Giżycka, prowadzący przez znaną ci już miejscowość Pieczarki.

Ostatni punkt programu to Kanał Łuczański, zwany również Giżyckim, który łączy Niegocin z jeziorem Kisajno. Zrelaksuj się po podróży pełnej wrażeń i pozwól sobie na spacer jego brzegiem, podziwiając malownicze zakątki miasta Giżycko.

 

Mazury na rowerze

Obierz kurs na Mazury i poczuj wiatr we włosach! Jednak tym razem nie rozwiniesz żagli, a… prędkość na swoim jednośladzie! Mazury to bez wątpienia jeden z najbardziej godnych polecenia regionów do uprawiania turystyki kolarskiej. Kraina Tysiąca Jezior ma bowiem do zaoferowania wyjątkowo dużo tras rowerowych, spośród których nawet najbardziej wymagający cyklista znajdzie coś dla siebie. A wszystko to za sprawą szlaków o zróżnicowanej nawierzchni, poziomie trudności, a przede wszystkim ich walorów turystycznych i krajoznawczych. Przyjedź i przekonaj się na własnej skórze, że magiczna Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to prawdziwa perełka, obok której nie sposób przejść obojętnie.”

 

Całość artykułu Aleksandry Paduchowicz z propozycjami tras na Mazurach, Warmii i Podlasiu, opisem trzech zróżnicowanych tematycznie i regionalnie tras, z uwzględnieniem najciekawszych atrakcji w okolicy, można przeczytać na stronie: 
https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/mazury-na-rowerze

Publikacja powstała w ramach niemieckiego projektu C&A, dotyczącego promowania turystyki rowerowej w Polsce.
Zapraszamy do lektury artykułu „Mazury na rowerze”.

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

Kalendarz wydarzeń

Kwi
12
nie
11:00 Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Kwi 12@11:00 – Wrz 27@14:00
      ORGANIZACJA ZAWIESZONA DO ODWOŁANIA – COVID-19 Lecki Pchli Targ Pasaż Portowy Od 12 kwietnia każda druga i...
Wrz
1
wt
całodniowy Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wrz 1 – Wrz 30 całodniowy
Wystawa prac Joli Grabowskiej  SYNESTEZJA
Wystawa prac Joli Grabowskiej SYNESTEZJA 1 – 30 września 2020 r. Stajnia z wozownią Twierdzy Boyen   Od 1 września...
Wrz
25
pt
całodniowy Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Wrz 25 – Wrz 27 całodniowy
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurskich Legend” 25-27 września 2020 (piątek-niedziela) organizacja: GOK w KruklankachDrukuj
Wrz
26
sob
całodniowy O czym szumią wierzby – warsztat...
O czym szumią wierzby – warsztat...
Wrz 26 – Wrz 27 całodniowy
O czym szumią wierzby - warsztaty budowania dźwiękowych rzeźb
    Las Miejski, Gajewo k. Giżycka 26 – 27.09.2020 (sobota, niedziela) godz. 11.00-14.00 Wstęp wolny!   Podczas warsztatów uczestnicy...
całodniowy V Marszobieg autyzmu
V Marszobieg autyzmu
Wrz 26 całodniowy
V Marszobieg autyzmu
Marszobieg dla Autyzmu  26 września   Stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych „Podaruj Dziecku Radość” zaprasza do wzięcia aktywnego udziału w...
Paź
1
czw
całodniowy Finał Pucharu Polski klasy Laser
Finał Pucharu Polski klasy Laser
Paź 1 – Paź 3 całodniowy
Finał Pucharu Polski klasy Laser 1-3 października 2020 (czwartek-sobota) jez. Niegocin Port EkomarinaDrukuj
całodniowy Orlen Sport Generacja
Orlen Sport Generacja
Paź 1 całodniowy
Orlen Sport Generacja
    1 października 2020 Stadion MOSiR w Giżycku kultura | zabawa | sport       Drukuj
Paź
2
pt
całodniowy XVII Puchar Polski Żeglarzy Niep...
XVII Puchar Polski Żeglarzy Niep...
Paź 2 – Paź 4 całodniowy
XVII Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych 2-4 października 2020 (I edycja 15-17.05, II edycja 19-21.06, III edycja 11-13.09, IV edycja 2-4.10)...
całodniowy [ODWOŁANE COVID-19] XX Międzynar...
[ODWOŁANE COVID-19] XX Międzynar...
Paź 2 – Paź 4 całodniowy
  ODWOŁANE COVID-19 XX międzynarodowe koncerty muzyki cerkiewnej 2020 Związek Ukraińców w Polsce Oddział Mazurski Obiekty sakralne, tj.: cerkwie i...
Paź
3
sob
całodniowy [ODWOŁANE COVID-19] Święto Ziemn...
[ODWOŁANE COVID-19] Święto Ziemn...
Paź 3 całodniowy
Święto Ziemniaka 3 października 2020 (sobota) Wzgórze św. Brunona   organizator: Rotary Club GiżyckoDrukuj

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski