Giżycko - Oficjalna strona miasta

22/09/2020 , °C

Aktywne Lato z Radiem ZET | 11 sierpnia Twierdza Boyen

07/08/2019

AKTYWNE LATO z Radiem ZET w Giżycku!

 

Zapraszamy do radiowego miasteczka

11 sierpnia 2019 (niedziela) 9.00-15.00
GIŻYCKO Twierdza Boyen

 

 

INFORMACJA PRASOWA RADIA ZET

AKTYWNE LATO w Giżycku – Radio ZET odwiedzi żeglarską stolicę Polski!

Giżycko to największe miasto w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich! W okolicy jest ponad sto jezior, które otaczają miasto ze wszystkich stron, a na żeglarzy czeka Ekomarina – nowoczesny, ekologiczny, największy na Mazurach port pasażerski i jachtowy nad jeziorem Niegocin. W Giżycku imponuje też Twierdza Boyen i to właśnie tam zacumuje w najbliższą niedzielę Radio ZET!

11 sierpnia przygotowaliśmy dla Was między innymi spotkania z nauczycielami windsurfingu ze Szkoły Surfów, z załogą pływającej po jeziorach załogi Mazurskiej Sauny czy biegową blogerką, organizatorką Pucharu Wyspy Giżyckiej.

Nasze czerwone miasteczko znajdziecie w XIX-wiecznej Twierdzy Boyen, najcenniejszym zabytku Giżycka, unikatowym na skalę nie tylko Polski, ale i Europy. Kamień węgielny pod budowę położono  tu 4 września 1844 r. Doceniając zasługi ówczesnego pruskiego ministra wojny gen. Hermana von Boyena, który zabiegał o budowę fortyfikacji, nadano twierdzy nazwę „Feste Boyen”. Twierdza zajmuje prawie 100 hektarów, ma kształt nieregularnej sześcioramiennej gwiazdy z dziedzińcem w środku. Kształt ten wyznacza wysoki na ok. 5 m kamienno-ceglany mur o długości 2,3 km, tzw. mur  Carnota, sucha fosa oraz wewnętrzny i zewnętrzny wał ziemny. Wejścia strzegą dwuelementowe bramy o neogotyckich detalach. Drogi wodnej, od strony  jeziora Niegocin, strzegła brama Wodna, nieczynna od chwili uruchomienia linii kolejowej, kiedy kanał zasypano. Wewnątrz był arsenał, budynki ćwiczeń, stajnie, kuźnia, warsztaty, dwa spichlerze oraz stacja na około 700 gołębi pocztowych. Znalazły się tam jeszcze trzy budynki koszarowe, piekarnia, schrony pogotowia, spichrze, warsztat zbrojmistrza i warsztat artyleryjski, sala ćwiczeń, stacja gołębi pocztowych oraz stajnia z wozownią i laboratorium prochowe. Rok 1855 uznano oficjalnie za datę zakończenia budowy. 

Twierdza odegrała ważną rolę w dziejach I wojny światowej i potwierdziła słuszność budowy tej fortyfikacji. Tutaj, pod koniec sierpnia 1914 r. między wojskami rosyjskimi, a niemieckimi rozegrała się walka o fortecę, która zakończyła się porażką wojsk rosyjskich. Twierdza Boyen nigdy nie została zdobyta.

WIDEO Twierdza Boyen – zapowiedź międzynarodowej inscenizacji „Operacja Boyen” 2019

 

WIDEO z Wielkiego Otwarcia Sezonu, które co roku odbywa się w Giżycku 1 maja 

Giżycko nie tylko historią stoi!

Podpowiemy też jak aktywnie wypocząć w okolicy. A już w samym centrum miasta jest plaża z kompleksem boisk i strzeżonym kąpieliskiem. Odbywały się tu m.in. rozgrywki finału Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Kobiet oraz wielkie koncerty rozrywkowe. Od kilku lat do wodnych atrakcji nadniegocińskiej plaży dołączyły coroczne, emocjonujące pokazy powietrzne, wykonywane przez międzynarodowych mistrzów lotniczych w ramach imprezy Mazury AirShow. Na plaży odbywa się również w połowie lipca największy w Polsce cykliczny festiwal szantowy „SZANTY Z FOLKIEM”.

Giżycko posiada też nowoczesny, ekologiczny, największy na Mazurach – port pasażerski i jachtowy Ekomarina. Nowoczesna przystań znajduje się w samym centrum miasta, nad jeziorem Niegocin, siódmym co do wielkości jeziorze w Polsce i trzecim akwenem szlaku Wielkich Jezior. Eko-Port jest wyposażony w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Obiekt jest ogrzewany i podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych. Giżycka Ekomarina posiada basen na 250 jednostek pływających (12 m długości i więcej). Na terenie portu jest nowoczesna Miejska Baza Sportów Wodnych (z ofertą bezpłatnych warsztatów rekreacyjno-żeglarskich dla mieszkańców i turystów latem oraz bojerowych zimą), centrum informacji turystycznej, restauracją ze smaczną mazurską kuchnią, wieża i tarasy widokowe, sala konferencyjna, lokale usługowe, sklepy żeglarskie, posterunek służb porządkowych i ratowniczych, a także duże pole kempingowe i parkingi na 172 miejsca postojowe.

 

WIDEO spot miasta – lato „Kurs na Giżycko”

 

Do zobaczenia w Giżycku i do usłyszenia w Radiu ZET! Najbliższy przystanek aktywnego Lata z Radiem ZET w niedzielę 11 sierpnia, od 9.00! Dla naszych słuchaczy w całej Polsce mamy też cotygodniowy konkurs! Słuchajcie uważnie Radia ZET, a możecie wygrać nowoczesną lodówkę! To nagroda w sam raz na lato – napoje chłodzące będą zawsze w optymalnej temperaturze! Do tego dorzucamy blender!

A w radiowym miasteczku w Twierdzy Boyen spotkania z dziennikarzami, aktywności sportowe, moc pysznych, zdrowych koktajli oraz konkursy z nagrodami. Przez cały dzień nie zabraknie atrakcji i niespodzianek. Zapraszamy!

 

 

Informacje, grafika: Radio Zet
Wideo: Miasto Giżycko

 

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

Kalendarz wydarzeń

Kwi
12
nie
11:00 Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Lecki Pchli Targ [ZAWIESZONE DO ...
Kwi 12@11:00 – Wrz 27@14:00
      ORGANIZACJA ZAWIESZONA DO ODWOŁANIA – COVID-19 Lecki Pchli Targ Pasaż Portowy Od 12 kwietnia każda druga i...
Wrz
1
wt
całodniowy Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wrz 1 – Wrz 30 całodniowy
Wystawa prac Joli Grabowskiej  SYNESTEZJA
Wystawa prac Joli Grabowskiej SYNESTEZJA 1 – 30 września 2020 r. Stajnia z wozownią Twierdzy Boyen   Od 1 września...
Wrz
24
czw
całodniowy 50. Spotkanie z historią „Od nie...
50. Spotkanie z historią „Od nie...
Wrz 24 całodniowy
50. Spotkanie z historią „Od niemieckiego Lötzen do polskiego Giżycka”
    50. Spotkanie z historią 24 października 2020 r. godz. 18.00 Odradzanie się Polski po 123. latach zaborów i...
19:00 Retransmisja koncertu André Rieu
Retransmisja koncertu André Rieu
Wrz 24@19:00 – 20:30
Retransmisja koncertu André Rieu
Retransmisja koncertu „Razem z Maestro André Rieu – muzyka z magicznego Maastricht” Czwartek, 24 września o godz. 19:00   Szczegóły...
Wrz
25
pt
całodniowy Konferencja nt. depresji u dziec...
Konferencja nt. depresji u dziec...
Wrz 25 całodniowy
Robimy wszystko by byli coraz lepsi, a są tylko bardziej smutni – depresja u dzieci i młodzieży – konferencja Stowarzyszenie...
całodniowy Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Wrz 25 – Wrz 27 całodniowy
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurskich Legend” 25-27 września 2020 (piątek-niedziela) organizacja: GOK w KruklankachDrukuj
Wrz
26
sob
całodniowy Jesienny Ogólnopolski Turniej Pi...
Jesienny Ogólnopolski Turniej Pi...
Wrz 26 – Wrz 27 całodniowy
Jesienny Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Młodziczek
 II Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt COS-OPO (organizator UKS „Czwórka Giżycko” Iwona Kochanowska)Drukuj
całodniowy V Marszobieg autyzmu
V Marszobieg autyzmu
Wrz 26 całodniowy
Marszobieg dla Autyzmu  26 września   Stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych „Podaruj Dziecku Radość” zaprasza do wzięcia aktywnego udziału w...
Paź
1
czw
całodniowy Finał Pucharu Polski klasy Laser
Finał Pucharu Polski klasy Laser
Paź 1 – Paź 3 całodniowy
Finał Pucharu Polski klasy Laser 1-3 października 2020 (czwartek-sobota) jez. Niegocin Port EkomarinaDrukuj

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski