Giżycko - Oficjalna strona miasta

29/09/2020 , °C

E-DOWÓD. Nowy dowód osobisty od 4 marca

28/02/2019

e-dowód

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Nie zmienią się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego: będzie on potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. Nowy dowód ma również służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Nowe dowody będą zewnętrznie podobne do obecnych, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej. Chip będzie bezstykowy i niewidoczny.

W warstwie elektronicznej e-dowodu znajdą się następujące certyfikaty:

  1. certyfikat potwierdzenia obecności– wymaga wprowadzenia numeru CAN (nie wymaga kodu PIN), będzie zamieszczony w dowodzie osobistym każdej osoby. Jego użycie jest planowane w przyszłości do potwierdzania obecności w określonym czasie i miejscu (np. w placówkach służby zdrowia).
  2. certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia– tego certyfikatu nie będą posiadały osoby poniżej 13 roku życia i osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Aby korzystać z tego certyfikatu należy ustalić kod PIN1.Certyfikat ten potwierdza dane posiadacza dowodu. Dzięki tym danym, administracja publiczna może jednoznacznie zidentyfikować osobę, która korzysta z usług internetowych (dostępnych na przykład na platformie ePUAP czy obywatel.gov.pl).
  3. Certyfikat podpisu osobistego– ten certyfikat mogą posiadać osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych (pełnoletnie), które na wniosku o e-dowód wyraziły zgodę na zamieszczenie tego certyfikatu. Aby go aktywować należy ustalić PIN2. Jeżeli wniosek dotyczy osoby małoletniej, która ukończyła 13 lat, taką zgodę może wyrazić rodzić, ale certyfikat stanie się ważny od dnia ukończenia 18 lat.Podpis osobisty daje możliwość złożenia podpisu w formie elektronicznej, który równoważny jest podpisowi własnoręcznemu.
  4. w e-dowodach znajdzie się wolna przestrzeń na kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego –umożliwia umieszczenie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego, wydawanego na podstawie umowy przez podmioty wpisane do tzw. rejestru kwalifikowanych podmiotów, które świadczą usługi certyfikacyjne służące do komunikacji z podmiotami komercyjnymi.

Pierwsze ustalenie kodów PIN będzie się odbywało podczas odbioru e-dowodu, albo później w dowolnym urzędzie gminy. Nadanie kodów PIN jest podobne do nadania PIN karcie do bankomatu i nie jest obowiązkowe. Można będzie aktywować tylko jeden certyfikat i dla niego ustalić kod PIN a zrezygnować z aktywowania drugiego ( w dowolnym czasie będzie można aktywować w urzędzie ten drugi).

Po trzykrotnym, błędnym wpisaniu kodu PIN zostanie on zablokowany. Oznacza to brak możliwości korzystania z certyfikatu. Wraz z dowodem obywatel otrzyma kartę z kodem PUK (koperty z kodem PUK można nie odbierać, pozostanie ona w urzędzie, odebrać ją można w każdym czasie). Za pomocą kodu PUK obywatel może samodzielnie nadać nowy kod PIN za pomocą aplikacji do pobrania ze strony MSWiA lub www.edowod.gov.pl (jak zapewnia ministerstwo aplikacja będzie do pobrania jeszcze w tym roku).Po trzykrotnym błędnym wpisaniu kodu PUK następuje jego zablokowanie. Odblokowania/zmianę kodów PIN można dokonać też w dowolnym urzędzie gminy, dotyczy to też sytuacji, gdy obywatel zgubi kod PUK.

W sytuacji zablokowania certyfikatu i zablokowania kodu PUK, dowód pozostaje ważny (będzie bez certyfikatu). Jeżeli posiadacz dowodu będzie chciał nadal korzystać z certyfikatu, konieczna będzie wymiana e-dowodu.

W przypadku czasowej utraty kontroli nad dowodem osobistym (posiadacz nie wie, gdzie jest dokument) będzie możliwość zgłoszenia zawieszenia certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Zawieszenie będzie mogło być zgłoszone maksymalnie na 14 dni. Zawieszenie certyfikatów zawsze będzie powodowało zawieszenie ważności dowodu osobistego. Jeżeli w tym okresie posiadacz dokumentu nie wycofa zawieszenia, po 14 dniach e-dowód zostanie unieważniony automatycznie z mocy prawa.

Ważne. Nie ma obowiązku wymiany posiadanych dowodów osobistych. Dotychczas wydane dowody zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych.

 

Informacje: WSO UM Giżycko

WIĘCEJ O E-DOWODZIE www.gov.pl/web/e-dowod 

 

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

Kalendarz wydarzeń

Wrz
1
wt
całodniowy Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wystawa prac Joli Grabowskiej S...
Wrz 1 – Wrz 30 całodniowy
Wystawa prac Joli Grabowskiej  SYNESTEZJA
Wystawa prac Joli Grabowskiej SYNESTEZJA 1 – 30 września 2020 r. Stajnia z wozownią Twierdzy Boyen   Od 1 września...
Paź
1
czw
całodniowy Finał Pucharu Polski klasy Laser
Finał Pucharu Polski klasy Laser
Paź 1 – Paź 3 całodniowy
Finał Pucharu Polski klasy Laser 1-3 października 2020 (czwartek-sobota) jez. Niegocin Port EkomarinaDrukuj
całodniowy Orlen Sport Generacja
Orlen Sport Generacja
Paź 1 całodniowy
Orlen Sport Generacja
    1 października 2020 Stadion MOSiR w Giżycku kultura | zabawa | sport       Drukuj
Paź
2
pt
całodniowy XVII Puchar Polski Żeglarzy Niep...
XVII Puchar Polski Żeglarzy Niep...
Paź 2 – Paź 4 całodniowy
XVII Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych 2-4 października 2020 (I edycja 15-17.05, II edycja 19-21.06, III edycja 11-13.09, IV edycja 2-4.10)...
całodniowy [ODWOŁANE COVID-19] XX Międzynar...
[ODWOŁANE COVID-19] XX Międzynar...
Paź 2 – Paź 4 całodniowy
  ODWOŁANE COVID-19 XX międzynarodowe koncerty muzyki cerkiewnej 2020 Związek Ukraińców w Polsce Oddział Mazurski Obiekty sakralne, tj.: cerkwie i...
Paź
3
sob
całodniowy [ODWOŁANE COVID-19] Święto Ziemn...
[ODWOŁANE COVID-19] Święto Ziemn...
Paź 3 całodniowy
Święto Ziemniaka 3 października 2020 (sobota) Wzgórze św. Brunona   organizator: Rotary Club GiżyckoDrukuj
Paź
6
wt
całodniowy Dzień Pamięci Stefana Kardynała ...
Dzień Pamięci Stefana Kardynała ...
Paź 6 całodniowy
Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II
Komitet Organizacyjny Jubileuszowych Obchodów Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II zaprasza na uroczystości poświęcone Wielkim Polakom...
19:00 Kampania społeczna #17Milionów „...
Kampania społeczna #17Milionów „...
Paź 6@19:00
Kampania społeczna #17Milionów „Zaświeć z nami na zielono”
      Kampania społeczna #17Milionów „Zaświeć z nami na zielono” zwiększa świadomość społeczeństwa na temat mózgowego porażenia dziecięcego Co...
Paź
9
pt
całodniowy [ZMIANA TERMINU] VII Rajd Rowero...
[ZMIANA TERMINU] VII Rajd Rowero...
Paź 9 – Paź 11 całodniowy
[ZMIANA TERMINU] VII Rajd Rowerowy ”Mazurskie Fortyfikacje”
    VII Rajd Rowerowy ”Mazurskie Fortyfikacje” 9-10 października 2020 (piątek-niedziela) (zmiana w związku z koronawirusem z terminu 24-26 kwietnia)...

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski