Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej to jedna z najstarszych cyklicznych imprez odbywających się w Giżycku. W tym roku odbędzie się 41. edycja koncertów. Gospodarzem występów muzyków z całego świata, jest Kościół Ewangelicko-Augsburski w Giżycku.
Pomysłodawcą koncertów organowych był proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Giżycku ks. Janusz Jagucki, obecnie biskup senior Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Zaproponował on koncerty w swoim kościele, chcąc wykorzystać zalety dźwiękowe organów, a tym samym poszerzyć grono słuchaczy spoza parafii. Pierwszy koncert organowy odbył się 17 czerwca 1978 roku. Popisy gry na organach w giżyckim kościele zapoczątkował wybitny polski organomistrz Józef Serafin. Od czasu tamtego występu koncerty odbywają się co roku, do dnia dzisiejszego. W ponad 40-letniej historii festiwalu grali tu między innymi: prof. Andrzej Chorasiński, Joachim Grubich, Feliks Rączkowski, Knud Vad (Dania), Hubert Schoonbroodt (Belgia).
Podczas tegorocznego festiwalu sympatycy muzyki organowej oraz kameralnej, będą mieli przyjemność wysłuchać artystów z Niemiec, Ukrainy, Litwy, a nawet Japonii oraz Tajlandii. Już 22 lipca będziemy gościć przedstawiciela ostatniego z wymienionych państw. Swoją obecnością i grą zaszczyci nas Tanchanok Yimsomboon. Oprócz pianistki z Azji będziemy mogli usłyszeć w tym dniu sopran Mileny Lange oraz organowe popisy w wykonaniu Wiktora Brzuchacza. Jest to niesamowita okazja dla wszystkich pasjonatów muzyki, ponieważ wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Tanchanok Yimsomboon – Urodziła się w Bangkoku (Tajlandia). Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat. W wieku piętnastu lat została objęta Programem Kształcenia Młodych Artystów w Szkole Muzycznej przy Uniwersytecie Mahidol. Obecnie studiuje w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu.
Milena Lange – jedna z najbardziej utalentowanych młodych, polskich śpiewaczek. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego oraz dyplom w klasie fortepianu. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz kameralnymi w Polsce.
Wiktor Brzuchacz – gra od 6. roku życia na instrumentach klawiszowych. Uczył się improwizacji, harmonii i kompozycji u prof. Mariana Sawy. Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji i improwizacji w kraju i za granicą. W swoim dorobku artystycznym posiada występy na wielu prestiżowych Festiwalach Organowych w Polsce i za granicą.
Patronat Honorowy nad Festiwalem objął burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz i prof. Leszek Szarzyński. Dyrektorem festiwalu niezmiennie od wielu lat jest Jerzy Piekarski Centrum Animacji KOA.
Program niedzielnych koncertów:
22 lipca
MILENA LANGE – SOPRAN – POLSKA
TANCHANOK YIMSOMBOON – PIANO – TAJLANDIA
WIKTOR BRZUCHACZ – ORGANY – POLSKA
29 lipca
RAFAŁ TOMKIEWICZ – KONTRATENOR – POLSKA
SEO KYEONG YEON – PIANO – KOREA PŁD
TINA CHRISTIANSEN – ORGANISTA – DANIA
5 sierpnia
Maria Należyty – Sopran – Polska
Piotr Należyty – Bas – Polska
Karol Drynkowski – Organy – Polska
Łukasz Wroński – Organy – Polska
12 sierpnia
Trio Magistrai
Anielius Lukosiunas – Klarnet – Litwa
Rimvydas Savickas – Klarnet – Litwa
Gediminas Kausylas – Birbyne – Litwa
Renata Buzenaite – Akordeon – Litwa
Zita Lukosiuniene – Organy – Litwa
19 sierpnia
Leszek Szarzyński – Flet – Polska
Jerzy Szafrański – Obój/Rożek Angielski – Polska
Paweł Panasiuk – Wiolonczela – Polska
Kaori Okuzumi – Fortepian – Japonia
Małgorzata Buczek – Harfa – Polska
Wojciech Orawiec – Fagot – Polska
Paweł Moszkowicz – Organy – Polska
26 sierpnia
Filharmonia Kameralna im. W. Lutosławskiego
Pod Dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego – Polska
Katarzyna Rzymska – Sopran – Polska
Mariusz Monczak – Skrzypce – Polska
Koncerty finansowane są ze środków budżetowych Miasta Giżycka.
Strona festiwalu: http://www.centrumanimacji.pl/
Tekst: Maciej Wojciechowski – praktyka studencka UM w Giżycku Biuro Promocji i Polityki Społecznej
Fot. centrumanimacji.pl, mojegizycko.pl / Tomasz Karolski