Giżycko - Oficjalna strona miasta

21/06/2021

„Polakpotrafi.pl” giżycczanin zbiera fundusze na budowę klawikordu z 1787 roku

29/05/2017

Zachęcamy do wsparcia pochodzącego z Giżycka Krzysztofa Strzeleckiego, który wspólnie z przyjacielem zajmuje się budowaniem historycznych instrumentów muzycznych. Właśnie dziś na portalu polakpotrafi.pl wystartowała akcja zbiórki funduszy na stworzenie repliki klawikordu Andreasa Steina z 1787 roku. Potrzebna kwota to 19 tysięcy złotych. Przeczytajcie co sami o sobie mówią pomysłodawcy tej ciekawej idei.

O nas
Jesteśmy dwójką przyjaciół. Budujemy instrumenty muzyczne, własne, historyczne, oraz na nich gramy. Jest to nasza pasja. Nie ukrywamy, że chcemy związać z tym zajęciem naszą przyszłość.

Krzysztof Strzelecki
Pochodzę z Giżycka, tu się urodziłem. Obecnie także tutaj mieszkam. Dotychczas pracowałem jako współorganizator regat i bosman w jednej z giżyckich firm. W okresie zimowym zajmowałem się budowaniem instrumentów dla siebie. Po zaprzestaniu dalszej działalności firmy, całkowicie poświęciłem się pasji muzykowania i budowaniu instrumentów muzycznych. Obecnie staram się zorganizować swoje życie i związać je z budowaniem instrumentów. Dla mnie jest to praca i przyjemność w jednym. Poza tym z zainteresowań jestem stolarzem, artystą, rzeźbiarzem, rysownikiem.
Interesuję się muzyką dawną i współczesną. Uczę się grać na instrumentach. Bardzo lubię podróże.

Mark Kudriashov
Pochodzę z Białorusi, tam spędziłem swoje dzieciństwo. W wieku około 12 lat wraz z rodzicami wyemigrowałem do Polski, zamieszkałem w Warszawie. Gry na instrumentach zacząłem się uczyć  gdy miałem 3,5 roku. Po przybyciu do Polski kontynuowałem naukę, by dwukrotnie ukończyć szkołę muzyczną II stopnia(najpierw w klasie saksofonu, później w klasie organów). Budowanie instrumentów od zawsze było moją pasją. W ostatnich latach postanowiłem przerwać swoje studia na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie by w pełni się temu poświęcić. W 2013 roku wynalazłem nowy instrument muzyczny- Ligularion, który razem ze swoim przyjacielem używamy do koncertowania oraz chcielibyśmy kiedyś rozpowszechnić.

O platformie crowdfundingowej polakpotrafi:
PolakPotrafi.pl to nowy sposób finansowania ciekawych idei i kreatywnych pomysłów.
Wspiera ciekawe inicjatywy, projekty, tworzone przez młodych ludzi, które nigdy nie wystartowały z powodu braku środków finansowych.

PolakPotrafi powstał z myślą o wszystkich osobach, które chcą realizować ciekawe projekty i urzeczywistniać kreatywne pomysły. Jest to obecnie największa w Polsce platforma crowdfundingowa (crowdfunding to finansowanie społecznościowe), która pomaga uzyskać niezbędne fundusze na ich realizację. Muzyka, film, książki, sport, sztuka, design, biznes, technologia, edukacja, teatr – to jedynie kilka z przykładowych dziedzin, które wspiera.
Platforma opiera się na dwóch zasadach. Wykorzystuje możliwości, jakie daje crowdsourcing i crowdfunding.
Crowdsourcing to rozwijanie własnego pomysłu przy wykorzystaniu wiedzy i pomysłów szerokiej społeczności. Crowdfunding to natomiast forma finansowania różnorodnych projektów we współpracy ze społecznością.
Działanie platformy jest proste: Wspierające projekt osoby przekazują pieniądze wybierając jednocześnie nagrody, które dla nich będziemy wysyłać po udanym zakończeniu projektu na portalu polakpotrafi.pl.  Jeśli projekt nie uda się i założona kwota nie zostanie uzbierana do progu 100%, wówczas pieniądze te wracają na konta osób pomagających. Czyli nikt nie ponosi żadnych strat. A my nie jesteśmy obciążeni kosztami ani wysyłką nagród.
Na portalu Polakpotrafi, to my wyznaczamy wysokość zbieranych pieniędzy i decydujemy o pomysłach na nagrody, oraz planujemy przebieg akcji, poprzez dostęp do naszego profilu na platformie. Pomysł, idea i cel jest w całości nasza. Miasto Giżycko również włączyło się w akcję, dzięki temu będzie można otrzymać giżyckie pamiątki i gadżety.

PolakPotrafi o sobie:
” Platforma ma na celu uświadomienie społeczeństwu, jak wiele mamy fascynujących talentów, z których możemy być dumni. Nie wszyscy robią show aby zostać dostrzeżonym przez stacje telewizyjne, ale wielu zasługuje na co najmniej takie wyróżnienie. My chcemy wyróżnić wszystkich, którzy chcą stworzyć wspólnie lub samodzielnie lepszą Polskę.
Jesteśmy wspaniałą drogą rozwoju dla artystów, twórców filmowych, muzyków, designerów, ilustratorów, inżynierów, odkrywców, opiekunów sztuki, wykonawców, twórców gier, oraz innych, którzy chcą tchnąć życie w swoje projekty, wydarzenia i marzenia.
Wiemy, że jest wiele wspaniałych projektów, które nie są w kręgu naszego zainteresowania”

Cel naszego projektu:
Zamierzamy zbudować replikę instrumentu historycznego- klawikordu. Czemu akurat taki instrument? Cóż, złożyło się na to wiele powodów. Po pierwsze, klawikord to najstarszy instrument klawiszowy (powstał około XIV wieku), i jest jednocześnie najmniejszym z tej grupy. Nigdy nie był to instrument do wielkich sal, natomiast przez wieki był bardzo ceniony jako instrument do ćwiczeń. Umożliwił osiągnięcie wspaniałej techniki J. S. Bachowi; był głównym instrumentem na którym ćwiczył młody G. F. Haendel.  

Klawikord ma bardzo cichy dźwięk- to jest szczególnie istotne dla dzisiejszych czasów. Osoba znajdująca się w sąsiednim pokoju nie będzie słyszała gry(przy zamkniętych drzwiach), czego np. nie można powiedzieć o innych instrumentach klawiszowych(np. pianinie, którego dźwięk zazwyczaj roznosi się na kilka pięter w bloku mieszkalnym, co nie dla każdego jest przyjemne). Problem ćwiczenia jest bardzo powszechny wśród muzyków. Bardzo dużo ludzi do ćwiczenia kupuje instrumenty elektroniczne, które mają niemiły i męczący dźwięk. Klawikord jest jedyną alternatywą, pozostając jednocześnie instrumentem akustycznym. Uważamy, że gdyby udało się go rozpowszechnić, dużo ludzi mogłoby odnaleźć w nim swój wymarzony instrument. Dla tego to jest takie ważne dla nas.

Ma on także bardzo ciekawy dźwięk i szczególne możliwości wykonawcze. W XXI wieku mała głośność instrumentu już nie jest przeszkodą w koncertowaniu- istnieją mikrofony i systemy nagłośnienia. Dzięki temu klawikord mógłby stać się bardzo atrakcyjnym instrumentem do koncertowania.

Atutów tego niepozornego instrumentu jest wiele. My chcemy zbudować  jeden z najmniejszych klawikordów- replikę klawikordu  skonstruowanego przez  Andreasa Steina z 1787 roku. Czyli końca późnego baroku i początku klasycyzmu w muzyce. Instrument jest ciekawy ze względu na czas powstania w historii muzyki(początki klasycyzmu). Pragniemy odtworzyć  ten instrument, może coś ulepszyć i dodać od siebie. Na ten cel chcemy zebrać pieniądze na portalu Polakpotrafi.pl. Jesteśmy obecnie w trakcie budowania projektu z naszym opiekunem. Wystartujemy kiedy będzie wszystko gotowe. Warto dodać, że jesteśmy na dzień obecny jedynymi osobami, budującymi takie instrumenty w Polsce.

Klawikord Andreasa Steina

Sukces i powodzenie akcji zależeć będzie od dotarcia do jak największego grona ludzi, którzy możliwie jak najszybciej dowiedzą się o naszej akcji, tym samym, większe staje się prawdopodobieństwo na powodzenie naszego projektu i zebranie pieniędzy, ponieważ pierwsze dni są najbardziej decydujące. Przekazujmy więc wiadomość dalej:)

Krzysztof Strzelecki i Mark Kudriashov
(informacje i materiały)

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

logo-NSP-1

logo-NSP-1

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Cze
21
pon
całodniowy XXVII Mistrzostwa Polski Żeglarz...
XXVII Mistrzostwa Polski Żeglarz...
Cze 21 – Cze 24 całodniowy
XXVII Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością
 XXVII Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością 21 – 24 czerwca jez. Kisajno „Oczy Mazur” MCŻiTW (MSŻ)Drukuj
Cze
25
pt
całodniowy XVII Festiwal Sportów Wodnych Os...
XVII Festiwal Sportów Wodnych Os...
Cze 25 – Cze 27 całodniowy
XVII Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych I edycja
XVII Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych I edycja 25 – 27 czerwca  jez. Kisajno „Oczy Mazur” MCŻiTW | MSŻ (II...
19:00 Rozpoczęcie lata 2021 – GIŻYCKO ...
Rozpoczęcie lata 2021 – GIŻYCKO ...
Cze 25@19:00 – 22:00
Rozpoczęcie lata 2021 - GIŻYCKO - letnią stolicą Mazur
    Rozpoczęcie lata 2021 – GIŻYCKO – letnią stolicą Mazur Piątek 25.06. godz.19:00 Plaża Miejska w Giżycku – WSTĘP...
Cze
26
sob
całodniowy I Warsztaty Żeglarskie i Motorow...
I Warsztaty Żeglarskie i Motorow...
Cze 26 – Lip 12 całodniowy
I Warsztaty Żeglarskie i Motorowodne dla Osób Niepełnosprawnych jez. Kisajno „Oczy Mazur” MCŻiTW | PSŻN Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych (wszystkie...
całodniowy Międzysołecka Liga Piłki Nożnej ...
Międzysołecka Liga Piłki Nożnej ...
Cze 26 całodniowy
Międzysołecka Liga Piłki Nożnej | Półfinał 26.06.2021 Bystry (GOKiR Wilkasy)Drukuj
całodniowy Seniorada Klubu Seniora Wilkasy
Seniorada Klubu Seniora Wilkasy
Cze 26 całodniowy
Seniorada Klubu Seniora Wilkasy 26 czerwca Wilkasy (GOKiR Wilkasy)Drukuj
całodniowy Sobótka – obchody Nocy Świętojań...
Sobótka – obchody Nocy Świętojań...
Cze 26 całodniowy
Sobótka – obchody Nocy Świętojańskiej Sobota 26 czerwca Bystry  Drukuj
09:00 Giżycka Konferencja Ornitologiczna
Giżycka Konferencja Ornitologiczna
Cze 26@09:00 – 13:00
Giżycka Konferencja Ornitologiczna
Giżycka Konferencja Ornitologiczna 26 czerwca 2021 r. o godz. 9.00 Sala konferencyjna w Porcie Ekomarina, ul. Dąbrowskiego 14 Giżycka Konferencja...
18:00 KONCERT zespołu Cellofuny
KONCERT zespołu Cellofuny
Cze 26@18:00 – 19:30
Koncert wiolonczelowy ZESPOŁU CELLOFUNY 26 czerwca o godz.18.00 Hotel Mazury  Drukuj
Cze
27
nie
całodniowy Aktywne Lato z Radiem ZET Port E...
Aktywne Lato z Radiem ZET Port E...
Cze 27 całodniowy
Aktywne Lato z Radiem ZET Port Ekomarina GiżyckoDrukuj

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter