Zapraszamy osoby starsze, samotne, schorowane do zgłaszania się do pilotażowego systemu TELEOPIEKI w Giżycku na rok 2017. Osoby mogą być również zgłaszane przez najbliższą rodzinę, sąsiadów, znajomych, lekarza rodzinnego za ich upoważnieniem oraz pisemną zgodą.
Termin możliwości zgłaszania osób do systemu:
od 8 grudnia – 5 stycznia 2016 r. włącznie, w godzinach od 7:30-15:30
Systemem TELEOPIEKI zostanie objętych pierwszych 20 osób, które pozytywnie przejdą wymagania rekrutacyjne, czyli:
Podopieczny musi:
– być mieszkańcem Giżycka,
– być osobą starszą po 60 r.ż., samotną, schorowaną,
– posiadać telefon stacjonarny lub komórkowy,
– opłacać terminowo należności za abonament telekomunikacyjny,
– posiadać poprawnie działającą linię telekomunikacyjną,
– posiadać numer, który nie jest w żaden sposób zastrzeżony lub ukryty,
– być osoba zdrową psychicznie i rozumieć zasady przeznaczenia i działania powierzonego urządzenia „PRZYCISKU ŻYCIA”,
– wypełnić danymi niezbędne dokumenty, pozwalające na uruchomienie systemu w miejscu zamieszkania Podopiecznego.
Zgłoszenia przyjmuje dr Katarzyna Karolska – Główny Specjalista z Biura Promocji i Polityki Społecznej w Urzędzie Miejskim,
I piętro (nad USC), pokój nr 116 i 117.
PRZYPOMINAMY ŻE:
Krajowy Samorządowy System Teleopieki Domowej dla Seniorów to innowacyjne rozwiązanie w zakresie poprawy opieki nad osobami starszymi w środowisku zamieszkania. Proponowane rozwiązanie jest zgodne z wytycznymi zawartymi w „Założeniach Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020”.
Przywoławczy system alarmowy jest sprofesjonalizowanym systemem powiadamiania jednostek Państwowych Służb Ratownictwa, współpracującym w uzgodnionych procedurach z państwowym systemem ratownictwa. Stanowi doskonałe uzupełnienie krajowego systemu 112. Teleopieka kierowana jest do osób wymagających stosownej akcji ratowniczej w momencie, kiedy nie są w stanie wezwać pomocy w tradycyjny sposób.
Do systemu planujemy włączyć 20 osób starszych z Giżycka i wyposażyć je w niezbędne urządzenia posiadające „przycisk życia”. Według wstępnych szacunków, wprowadzenie systemu powiadamiania może nawet w 45 procentach zredukować zagrożenie śmiercią w nagłych przypadkach.
fot. http://www.razemztoba.pl/