Giżycko - Oficjalna strona miasta

25/02/2021

Podsumowanie sezonu żeglarskiego 2016 i 20-lecie Uczniowskiego Klubu Żeglarstwa Regatowego Niegocin

12/12/2016

W sobotę 3 grudnia na sali konferencyjnej portu EKOMARINA  zgromadziło się wielu miłośników wody, wiatru i żagli:  żeglarzy z Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych, pasjonatów z Klubu Turystyki Żeglarskiej SZKWAŁ oraz żeglarzy z Giżyckiej Grupy Regatowej (MBSW/UKŻR Giżycko) – w tym grono medalistów imprez ogólnopolskich, międzynarodowych, Mistrzostw Polski, Europy i Świata.

Tego dnia żeglarskie serce Polski bez wątpienia biło w Giżycku nad Niegocinem. Na Gali podsumowującej tegoroczny sezon zabrakło wprawdzie Julii Szmit – najbardziej utytułowanej giżyckiej żeglarki – ale Julia jest obecnie w Hong Kongu, gdzie wraz z załogantką Hanią Dzik przygotowuje się do Mistrzostw Świata Juniorów ISAF w klasie 420, które 14 grudnia rozpoczynają się w Auckland w Nowej Zelandii. Dziewczyny przesłały z dalekiego Hong Kongu pozdrowienia.


Julia jest multimedalistką – w styczniu tego roku przywiozła z Malezji złoto Mistrzostw Świata Juniorów ISAF, następnie „dorzuciła” do tego złoty medal Mistrzostw Świata z San Remo, srebrny medal Mistrzostw Europy Juniorów na Balatonie i zwycięstwo we wrześniowych Mistrzostwach Polski Juniorów. Julia i Hania w Kadrze Narodowej Juniorów należą do elitarnej grupy „Olimpijskie Nadzieje”.


Pierwsza liga, czyli team klasy Optimist grupy A z trenerką Barbarą Ramotowską występowała w tym sezonie w składzie: Joanna Fabisiak, Amelia Dziąba (powołana do Kadry Narodowej Juniorów – do Akademii Żeglarstwa Regatowego PZŻ), Jakub Kamiński, Konrad Dziąba, Kuba Kazukiewicz oraz Paweł Kuszewski, który dzielnie dojeżdża do Giżycka na treningi z Olecka.
Na Gali nie było również Filipa Szmita, który po ośmiu latach żeglowania na Optimiście z końcem sezonu zmienił klasę. Tego dnia był w drodze do San Remo we Włoszech, gdzie będzie trenował w klasie 420 z Kubą Gołębiowskim z Iławy. Nie sposób policzyć ile razy Filip w swojej optimistycznej karierze stawał na podium zdobywając medale w ogólnopolskich i międzynarodowych regatach. To fantastyczny zawodnik, świetny kolega i wzór do naśladowania. Bez wątpienia starty Filipa w kolejnych latach przyniosą wszystkim jeszcze wiele dobrych sportowych emocji. Filip Szmit należy do Kadry Narodowej Juniorów – Akademii Żeglarstwa Regatowego PZŻ.


Team grupy B czyli „Orły Dziekańskiego” to: Amelia Potejko, Lena Cituk, Hania Borkowska, Patryk Chełkowski, Jakub Kluk, Kamil Stemplewski, Mikołaj Strupiński, Magdalena Skórnóg, Jan Fuk, Oliwia Siedlecka i Kacper Karbownik, Maja Cituk oraz Michał Ciechanowicz.Troje zawodników z tej grupy zostało wyróżnionych:
– Patryk Chełkowski za zwycięstwo w Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist do lat 11 w Złocieńcu,
– Jakub Kluk za srebro w Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist gr. B oraz VI miejsce w rankingu Pucharu Polski Klasy Optimist gr. B,
– Amelia Potejko za zwycięstwo w rankingu Pucharu Polski Klasy Optimist gr. B w kategorii Dziewcząt. 
Ta trójka zawodników awansowała z końcem tego sezonu do grupy A. Amelia, Patryk i Kuba otrzymali powołania do tej klasy.


Najmłodsza grupa adeptów sztuki żeglarskiej jest prowadzona przez trenera Rafała Nowickiego. O ich sukcesach zapewne usłyszymy już wkrótce. Powołania do Giżyckiej Grupy Regatowej otrzymali: Karol Kostrzewa, Piotr Kostrzewa, Miłosz Ciechanowicz, Aleksander Zajączkowski, Nikodem Machejko, Zosia Kuszewska i Antosia Dziekańska.


Grupa Windsurfing prowadzona jest przez trenera Mirosława Ambrocha, trenują tu: Jędrzej Cituk, Kacper Szukajt, Maria Urban, Martyna Fedyk, Martyna Niezbecka, Maciej Tulkiewicz, Karol Hajduk, Filip Zajkowski, Karol Stępkowski i Julia Fabisiak.


Klasa Cadet czyli grupa trenowana przez Tomasza Jaworskiego to zawodnicy: Miłosz Dołęga, Stanisław Dann, Bartosz Ligęza, Paweł Pawlicki, Filip Zajączkowski, Mateusz Ciesielski i Marcelina Dzika.
W tej klasie naszą „eksportową” załogą w tym sezonie był duet Miłosza Dołęgi i Stanisława Danna, chłopcy wywalczyli VI miejsce w Mistrzostwach Europy na Balatonie, zwyciężyli w Pucharze Europy Centralnej, zdobyli srebro na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Pucku i zajęli II miejsce w rankingu Pucharu Polski klasy Cadet. W grupie Cadet powołanie do Kadry Narodowej Juniorów – Akademii Żeglarstwa Regatowego PZŻ otrzymał też Bartosz Ligęza.

Klasa Laser:
Trenerem tej klasy w Giżyckiej Grupie Regatowej jest Cezary Borkowski, który prowadził też reprezentację Polski klasy Laser Radial Mężczyzn podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Talinnie. Wspólnie z Wojciechem Klimaszewskim przywieźli z Estonii brązowy medal tych mistrzostw w kategorii do lat 17. 
Julia Rogalska wywalczyła w tym sezonie 4 miejsce w Mistrzostwach Europy we Francji, 5 miejsce w Mistrzostwach Świata w Niemczech oraz zdobyła brązowy medal podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Pucku w klasie Laser 4.7 Kobiet. Wojciech Klimaszewski stanął natomiast na III miejscu podium Mistrzostw Polski Juniorów w klasie Laser Radial. Oboje zostali powołani do Kadry Narodowej Juniorów – Wojtek do „Grupy Talent” a Julia do „Grupy Młody Mistrz”. Powołanie do Kadry Narodowej Juniorów – Akademii Żeglarstwa Regatowego PZŻ na kolejny sezon otrzymał też Tomasz Trajnowicz.
Sukcesy giżyckich Laserowców odzwierciedlają rankingi Pucharu Polski, aż czworo naszych zawodników na Gali Polskiego Stowarzyszenia Klasy Laser, (która odbędzie się 6 stycznia) stanie na podium: Wojciech Klimaszewski jako zwycięzca Pucharu Polski w klasie Laser Radial Mężczyzn do lat 17, Julia Rogalska na trzecim miejscu w klasie Laser 4.7 Kobiet do lat 16, Marta Weiss na drugim miejscu w klasie Laser 4.7 Kobiet do lat 18 oraz Stanisław Klimaszewski na trzeciej pozycji Pucharu Polski w klasie Laser Radial Seniorów.
Zawodnikami Cezarego Borkowskiego są: Wojciech Klimaszewski, Julia Rogalska, Tomasz Trajnowicz, Piotr Dąbrowski, Michał Strupiński, Bartosz Guz, Mateusz Siedlecki, Hubert Maczyszyn, Wiktoria Gubin, Marta Weiss, Daniil Fenko oraz Stanisław Klimaszewski.


Konstruktorzy sukcesów Giżyckiej Grupy Regatowej to trenerzy: Barbara Ramotowska, Mirosława Ambroch, Cezary Borkowski, Bogdan Dziekański, Marcin Panaś, Tomasz Jaworski i Rafał Nowicki.


Na Gali przyznano też tytuły Przyjaciół Giżyckiej Grupy Regatowej, obok Burmistrza Wojciecha Iwaszkiewicza i Wicestarosty Mirosława Drzażdżewskiego otrzymali je:
Żaglownia PANAŚ tj. Państwo Elżbieta i Marcin Panaś, firma EBERSPACHER – reprezentowana na Gali przez Adama Fabisiaka, Tawerna Marina t.j. Państwo Katarzyna i Jacek Niewiadomscy, Państwo Elżbieta i Czesław Kalinowscy, Rotary Club Giżycko, Gazeta Giżycka w osobie Pana Sławomira Kędzierskiego.


Do grona Przyjaciół GGR należą również: Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, Ośrodek AZS Wilkasy oraz oczywiście Starosta Powiatu Giżyckiego Pan Wacław Strażewicz.


IV Giżycką Galę Żeglarską z wdziękiem prowadziły dwie najlepsze giżyckie zawodniczki klasy Optimist: Amelia Dziąba i Joanna Fabisiak, a dodatkowym wsparciem służyła konferansjerkom Julia Fabisiak – zawodniczka grupy Windsurfing. Filmy prezentujące poszczególne grupy przygotował Mariusz Kluk.

 

fot. archiwum prywatne UKŻR

Autor: Dawid Klukiewicz

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Mar
6
sob
całodniowy Wiosenne Międzynarodowe Zawody P...
Wiosenne Międzynarodowe Zawody P...
Mar 6 – Mar 7 całodniowy
Wiosenne Międzynarodowe Zawody Pływackie o puchar Burmistrza
Wiosenne Międzynarodowe Zawody Pływackie o puchar Burmistrza Miasta Giżycka   Pływalnia miejska (MOSiR)Drukuj
17:00 “Kłamstwo” – Dwa spektakle w Giż...
“Kłamstwo” – Dwa spektakle w Giż...
Mar 6@17:00 – 20:30
“Kłamstwo” – Dwa spektakle w Giżycku SOBOTA, 6 marca 2021  17.00  i 19.00 Sala widowiskowa Giżyckiego Centrum Kultury   Drukuj
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet na lodowisku
Dzień Kobiet na lodowisku
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet na lodowisku
 Dzień Kobiet na Lodowisku 8 marca MCSL (Mazurskie Centrum Sportów Lodowych)Drukuj
całodniowy Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury  zagra dla wszystkich Pań zespół SMALL BAND        Drukuj
Mar
21
nie
całodniowy Jarmark Wielkanocny
Jarmark Wielkanocny
Mar 21 całodniowy
Jarmark Wielkanocny
JARMARK WIELKANOCNY 21 marca (organizator GCK)Drukuj
Mar
27
sob
całodniowy  Wojewódzki Turniej Eliminacyjny...
 Wojewódzki Turniej Eliminacyjny...
Mar 27 – Mar 28 całodniowy
   Wojewódzki Turniej Eliminacyjny Minisiatkówki „Kinder + Sport” 27-28 marca, około 400 uczestników (UKS „Czwórka Giżycko”)Drukuj
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy VI MARSZOBIEG DLA AUTYZMU
VI MARSZOBIEG DLA AUTYZMU
Kwi 10 całodniowy
VI MARSZOBIEG DLA AUTYZMU
VI MARSZOBIEG DLA AUTYZMU Sobota 10 kwietnia Marsz i bieg ulicami Giżycka, zakończony akcją edukacyjną i poczęstunkiem na Wzgórzu Św. Brunona (Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Podaruj dziecku radość” przy SP nr 3 z Oddziałami...
Kwi
23
pt
całodniowy IX Regionalny Konkurs Piosenki „...
IX Regionalny Konkurs Piosenki „...
Kwi 23 całodniowy
IX Regionalny Konkurs Piosenki „Śpiewający Kormoran” Piątek 23 kwietnia GOKiR   Drukuj

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter