Giżycko - Oficjalna strona miasta

22/04/2021

ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN JAKIEGO NIE BYŁO!

11/08/2016

11-14 sierpnia DEFILADA ulicami miasta, INSCENIZACJA z pirotechniką filmową, 300 rekonstruktorami, artylerią i kawalerią konną, NOCNE SKOKI SPADOCHRONOWE z pirotechniką i światłami, i wiele innych atrakcji!

102. ROCZNICA WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ

„OPERACJA BOYEN”
ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN
Giżycko 11-14 sierpnia 2016

Widowiskowa międzynarodowa inscenizacja „Bój o Twierdzę”
w XIX-wiecznej fortyfikacji w sobotę 13 sierpnia!

4 dni Święta to również PIKNIK HISTORYCZNO-MILITARNY, kiermasz rękodzieła i regionalnych kulinariów, zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem, dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów w lesie miejskim i przy moście obrotowym, wojskowe patrole w historycznych uniformach i DEFILADA ULICAMI MIASTA, zabawy z historią, pokaz uzbrojenia i wyszkolenia 15. Brygady Zmechanizowanej, nocna inscenizacja, kreatywne warsztaty ekologiczne i na zakończenie NOCNE SKOKI SPADOCHRONOWE z pirotechniką i światłami.

 

Program

11 sierpnia (czwartek) – LAS MIEJSKI

godz.16.00 – 19.00 – Piknik historyczno–militarny, dioramy historyczne, pokaz uzbrojenia i wyszkolenia 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (wstęp wolny)

12 sierpnia (piątek)

godz. 15.00 – 17.30 – MOST OBROTOWY – dioramy historyczne i inscenizacja 1914 (wstęp wolny)

godz. 21.00 – TWIERDZA BOYEN – inscenizacja nocna (bilet wstępu)

godz. 22.00 – pokaz fajerwerków (bilet wstępu)

13 sierpnia (sobota) – TWIERDZA BOYEN (bilet wstępu)

godz. 10.30 – Pasaż  – Wielkie Otwarcie i defilada wojsk ulicami miasta do twierdzy Boyen

godz. 12.00 – Twierdza Boyen – Kreatywne warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży

godz. 17.30 – INSCENIZACJA „Bój o Twierdzę” (pirotechnika filmowa, 300 rekonstruktorów, artyleria,kawaleria konna)

14 sierpnia (niedziela) – TWIERDZA BOYEN (bilet wstępu)

godz. 12.00 – 16.00 – Kreatywne warsztaty ekologiczne dla dzieci

godz. 12.00 – ZAKOŃCZENIE OPERACJI BOYEN

godz. 21.30 – NOCNE SKOKI SPADOCHRONOWE z pirotechniką i światłami (Grupa Sky Magic)

Wstęp na Twierdzę Boyen – 5 zł ulgowy/10 zł normalny

plakat Swięto Twierdzy 2016 ogolny

Przed nami VI edycja Święta Twierdzy Boyen w Giżycku z inscenizacją historyczną. W tym roku przypada 102. rocznica wybuchu I wojny światowej i działań wojennych na froncie mazurskim. Warto podkreślić fakt, że Twierdza Boyen leżąca na tzw. „Wyspie Giżyckiej” odegrała ważną rolę w dziejach I wojny światowej i potwierdziła słuszność budowy tejże fortyfikacji. Tutaj, pod koniec sierpnia 1914 r. między wojskami rosyjskimi a niemieckimi rozegrała się walka o fortecę, która zakończyła się fiaskiem wojsk rosyjskich. W naszym wydarzeniu udział wezmą liczne grupy rekonstrukcyjne, odbędzie się defilada „twierdzowych” wojsk ulicami miasta, zaplanowano nocne skoki spadochronowe z pirotechniką i światłami, pokazy uzbrojenia i wyszkolenia wojskowego.

W murach nigdy niezdobytej XIX-wiecznej fortyfikacji, jednego z najważniejszych i najciekawszych zabytków Giżycka, unikatowego w skali kraju i Europy, w sobotę 13 sierpnia na Majdanie Twierdzy Boyen odbędzie się widowiskowy „Bój o Twierdzę”. Turyści i mieszkańcy będą mogli zobaczyć jedyną w regionie, niespotykaną na Mazurach inscenizację historyczną bitwy o twierdzę z czasu I wojny światowej z sierpnia 1914, w którą zaangażowanych będzie 300 rekonstruktorów i fanów militariów z kraju i zagranicy. To prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii!

6395Święto Twierdzy Boyen fot. archiwum GCK

W Twierdzy na turystów czekać będzie również kiermasz rękodzieła oraz regionalnych kulinariów. Na kilka dni dziedziniec przed Bramą Giżycką zamieni się w niebotyczny jarmark. Na rozłożonych stoiskach pojawią się produkty regionalne, swojski smalec, chleby, wędliny, sery, miody. Nie zabraknie też rękodzieła artystycznego (biżuteria, haft, obrazy, rzeźby itp.) i innych rozmaitości. Będzie można się spotkać z dawną sztuką ludową, zwiedzić fortyfikację z przewodnikiem, będą zabawy z historią i kreatywne warsztaty ekologiczne.

W tym roku również piknik historyczno-militarny i dioramy w lesie miejskim. Dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów, będzie  można zobaczyć także w okolicy mostu obrotowego. Zaplanowano wiele atrakcji! Zapraszamy całe rodziny!

Twierdza to nie tylko historia, to również sztuka i dzieła światowych artystów, z którymi można poobcować w twierdzowej galerii. Nowe ekspozycje można obejrzeć w dwóch odrestaurowanych obiektach. W Laboratorium Prochowym jest wystawa broni pierwotnej, palnej, artyleryjskiej, czarnoprochowej oraz destrukty broni. W budynku Stajni z wozownią znajdują się natomiast eksponaty związane ze sztuką regionalną. Na terenie Twierdzy możemy dotknąć mazurskiej natury. Twierdza to także miejsce organizacji corocznych Zlotów Motocyklowych i znanego w całym kraju Mazury Hip-Hop Festiwal. W tym roku we wrześniu odbędzie się też druga edycja wyjątkowej imprezy Twierdza Festiwal Fantastyki, i po raz pierwszy Mazurski Zlot Samochodów Zabytkowych.

KONTAKT W SPRAWIE STOISK: Giżyckie Centrum Kultury ewelina.krasnicka@gck.gizycko.pl

6396Święto Twierdzy Boyen fot. archiwum GCK

O TWIERDZY

XIX-wieczna Twierdza Boyen w Giżycku to jeden z najciekawszych europejskich obiektów architektury militarnej.

„(…) Po doświadczeniach wojen napoleońskich władze pruskie postanowiły ufortyfikować giżycki przesmyk między Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, aby zablokować potencjalny atak wojsk rosyjskich w kierunku zachodnim. Wielkim rzecznikiem tego przedsięwzięcia był dwukrotny minister wojny Królestwa Pruskiego, feldmarszałek Leopold Hermann Ludwig von Boyen (1771 – 1848). W latach 1844 – 1851 wielkim nakładem sił i środków zbudowano otoczoną tzw. murem Carnota fortecę, która przyjęła nazwę od nazwiska feldmarszałka – Feste Boyen, zaś sześciu jej fortom nadano miano od jego imion i rodowego zawołania: Leopold, Hermann, Ludwig, Miecz, Prawo i Światło.

W sierpniu 1914 r. forteca została oblężona przez rosyjską 1. Armię „Niemen”. Twierdza Boyen skutecznie powstrzymała Rosjan, a feldmarszałek Paul von Hindenburg wyprowadził stąd później kontratak, odrzucający całkowicie wojska rosyjskie z Prus Wschodnich.

Przestarzała fortalicja giżycka nie była już w stanie spełnić poważniejszej roli podczas drugiej wojny światowej, ale wówczas przeznaczono jej inne, tajemnicze zadania. W starych, fortecznych murach miała swoją siedzibę tajna placówka wydziału „Obce Armie Wschód”, podlegająca Naczelnemu Dowództwu Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach. W specjalnym ośrodku, ulokowanym w strefie zamkniętej na majdanie giżyckiej twierdzy, przesłuchiwano i namawiano do współpracy ujętych sowieckich oficerów. W lipcu 1942 r. przywieziono tu wziętego do niewoli legendarnego obrońcę Moskwy – gen. Andrieja Własowa. Tutaj też powstawały zalążki jego Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej (ROA), która walczyła u boku Wehrmachtu przeciw Sowietom.

*Ciekawostka
Twierdza Boyen wiązana jest też ze sprawą słynnej „Bursztynowej Komnaty”. Według planów gauleitera Prus Wschodnich Ericha Kocha, który miał pieczę nad przechowywanym w Królewcu, zrabowanym arcydziełem sztuki snycerskiej, miało ono być po wojnie eksponowane w filii Muzeum Wielkoniemieckiego Wehrmachtu w giżyckiej Twierdzy Boyen. Skazany za zbrodnie wojenne Erich Koch dokonał życia w polskim więzieniu, nie wyjawiając tajemnicy zniknięcia „Bursztynowej Komnaty”.

W styczniu 1945 r. twierdza została oddana Armii Czerwonej praktycznie bez walki, co tak wzburzyło Hitlera, uważającego Giżycko za jedną z najsilniejszych fortec Prus Wschodnich, że zdymisjonował gen. Hossbacha odpowiedzialnego za jej obronę. Jednostki wojska polskiego stacjonowały w twierdzy aż do 1957 r. Później wprowadziły się tutaj różne zakłady przemysłowe: mięsne, serowarskie czy transportowe, które w większości upadły po przemianach polityczno-ekonomicznych przełomu lat 80. i 90.

Obecnie (…) Twierdza Boyen stanowi najcenniejszy zabytek Giżycka, który można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem. W jednym z zachowanych koszarowców funkcjonuje hostel, zaś w fortecznej fosie urządzono obszerny amfiteatr, w którym co lato odbywa się m.in. najstarszy i największy w kraju Mazury Hip-Hop Festiwal. Corocznie Twierdza Boyen staje się bazą międzynarodowego zlotu motocykli, a ostatnio przyjęła też rolę punktu wyjścia dla off-roadowych rajdów samochodów terenowych.

Miasto podejmuje wiele działań zmierzających do ożywienia Twierdzy Boyen tak, by służyła ona zarówno mieszkańcom jak i turystom z całego świata. I tak w ramach jednego z realizowanych projektów ze wsparciem funduszy Unii Europejskiej, byłe laboratorium prochowe zostało zaadaptowane na muzeum broni, zaś wozownia ze stajnią przekształcona w pawilon wystawowy.”

fragment „Spacerem po Giżycku – przewodnik po turystyce aktywnej”, publikacji opracowanej i wydanej przez Biuro Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

logo-NSP-1

logo-NSP-1

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Kwi
21
śr
całodniowy Tu się rodziła SOLIDARNOŚĆ | Wys...
Tu się rodziła SOLIDARNOŚĆ | Wys...
Kwi 21 – Maj 7 całodniowy
Tu się rodziła SOLIDARNOŚĆ | Wystawa IPN w Giżycku
  Wystawa IPN „TU rodziła się Solidarność Rolników” Giżycko, 21 kwietnia 2021 r. ul. Pasaż Portowy   Instytut Pamięci Narodowej,...
Kwi
23
pt
całodniowy Drużynowe Mistrzostwa Polski Jun...
Drużynowe Mistrzostwa Polski Jun...
Kwi 23 – Kwi 25 całodniowy
    Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych kl. II w gimnastyce artystycznej 23-25 kwietnia 2021 | COS OPO Wydarzenie sportowe...
Kwi
25
nie
całodniowy [ODWOŁANE COVID-19] VIII Zawody ...
[ODWOŁANE COVID-19] VIII Zawody ...
Kwi 25 całodniowy
VIII Zawody Ratownictwa Wodnego Strażaków OSP o Puchar Wójta Gminy Giżycko – Wilkasy 2021 Niedziela 25 kwietnia PWW  Drukuj
Maj
1
sob
całodniowy Wielkie Otwarcie Sezonu [ODWOŁAN...
Wielkie Otwarcie Sezonu [ODWOŁAN...
Maj 1 całodniowy
Wielkie Otwarcie Sezonu [ODWOŁANE COVID-19]
WIELKIE OTWARCIE SEZONU Parada i KONKURS Jednostek Pływających na Kanale Łuczańskim Sobota 1 maja, Giżycko   Z nadzieją patrząc w przyszłość...
całodniowy XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie
XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie
Maj 1 – Maj 3 całodniowy
XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa, jez. Kisajno „Oczy Mazur” MCŻiTW (MSŻ)Drukuj
17:00 Wernisaż wystawy Andrzeja Zujewicza
Wernisaż wystawy Andrzeja Zujewicza
Maj 1@17:00 – 18:00
Wernisaż wystawy Andrzeja Zujewicza
Otwarcie wystawy malarstwa Andrzeja Zujewicza „HASŁOOBRAZY” 1 maja o godz. 17.00 Stajnia z wozownią Twierdzy Boyen (wystawa potrwa do 14...
Maj
2
nie
14:10 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Pol...
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Pol...
Maj 2@14:10 – 15:10
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Ogólnopolskie Biegi Rodzinne i Garnizonowy Festyn Rodzinny Niedziela 2 maja Las miejski  Drukuj
Maj
3
pon
całodniowy Mistrzostwa Giżycka w Bule
Mistrzostwa Giżycka w Bule
Maj 3 całodniowy
Mistrzostwa Giżycka w Bule
Mistrzostwa Giżycka w Bule Bulodrom park Rogera Goemaere’a (Rotary Club Giżycko gizycko@rotary.org.pl)Drukuj
całodniowy Obchody Uchwalenia Konstytucji 3...
Obchody Uchwalenia Konstytucji 3...
Maj 3 całodniowy
Obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
 Obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja Poniedziałek 3 maja Sanktuarium św. Brunona w GiżyckuDrukuj
Maj
15
sob
całodniowy Noc Muzeów
Noc Muzeów
Maj 15 całodniowy
Noc Muzeów
NOC MUZEÓW w Twierdzy Boyen Sobota 15 maja Twierdza Boyen, giżycka XIX-wieczna fortyfikacja zaprasza gorąco do uczestnictwa w Nocy Muzeów...

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter