Giżycko - Oficjalna strona miasta

09/05/2021

Giżycko BAROQUE FESTIVAL – niedziela, Pasaż Portowy

20/07/2016

Giżycko BAROQUE FESTIVAL

24 lipca 2016 (niedziela)

PASAŻ PORTOWY

PLENEROWY KONCERT MUZYKI DAWNEJ

Opera „La Serva Padrona”
z orkiestrą barokową Masovia Baroque Orchestra

Zapraszamy na Giżycko Baroque Festival,
będący kontynuacją Giżyckiego Lata z G.F. Händlem!

WSTĘP WOLNY

Z naszym wydarzeniem związany jest wyjątkowy, artystyczny plakat „Giżycko Baroque Festival”, autorstwa Grzegorza Chorążka, ur. w 1979 r. rysownika, ilustratora, designera, absolwenta Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wydział Sztuki w pracowni grafiki prof. Ewy Zawadzkiej. Obecnie artysta zajmuje się grafiką komputerową, projektowaniem graficznym, malarstwem sztalugowym. Ubiegłorocznym edycjom Giżyckiego Lata z Haendlem również towarzyszyło dzieło tego samego autora.

Współpraca redakcyjna

6750

Drodzy Państwo!

Już trzy edycje Giżyckiego Lata z G. F. Handlem przeszły do historii miasta. Mieliśmy zaszczyt gościć wspaniałych dyrygentów. W Giżycku wystąpił dwukrotnie Paul Esswood, Benjamin Bayl oraz świetni soliści, sopranistka Philippa Hyde i Marzena Lubaszka. Niepowtarzalne brzmienie stworzyły orkiestry grające na kopiach instrumentów dawnych, Polska Orkiestra XVIII wieku, Accademia dell’ Arcadia, polsko-niemiecka orkiestra barokowa Polnische Kapele.

W niepowtarzalnie przepięknej scenerii – zabytkowego mostu, zamku i kanału. mogliśmy wysłuchać najwspanialszych dzieł G. F. Händla, Muzyki Na Wodzie oraz Muzyki Dla Królewskich Ogni Sztucznych z wkomponowanym pokazem fajerwerków. W ubiegłym roku świat obchodził 330 rocznicę urodzin J. S. Bacha. Z tej okazji usłyszeliśmy piękne dzieło tego wybitnego kompozytora – suitę orkiestrową No.4 D major. To naprawdę rzadka okazja, by obcować z taką muzyką, w tak pięknej scenerii. Tym bardziej niesamowite, że to właśnie Giżycko jest gospodarzem tak wyjątkowych i unikatowych koncertów.

Kiedy kilka miesięcy temu Teleexpress podał informację kulturalną, że Benjamin Bale będzie w Polsce przygotowywał operę Mozarta, a w Krakowie i Katowicach odbędzie się kolejne wydarzenie muzyczne z udziałem Paula Esswooda, to utwierdzam się w przekonaniu, że Giżycko także zasługuje na salę koncertową, która uwolni nas od kaprysów pogody. Wszystko to dzięki wsparciu i zaangażowaniu Władz Miasta, Biura Promocji, Centrum Kultury oraz wspaniałej Giżyckiej Publiczności.

W tym roku zaprezentujemy publiczności najwspanialsze dzieło Giovanniego Battisty Pergolesiego, operę La Serva Padrona (Służąca Panią). Treść libretta stanowi zabawna historia arystokraty, który jest dręczony przez nieznośną pokojówkę. Aby położyć kres tej sytuacji, postanawia się ożenić ufając, iż żona zaprowadzi ład i spokój w jego domu. Niestety, przebiegłość służącej sprawia, że Pan poślubia właśnie ją. Jest to opera buffo, czyli komiczna.

W roli solistów wystąpią: Andrzej Ogórkiewicz – Uberto, Natalia Puczniewska – Serpina, Tomasz Raczkiewicz – Vespone.
Orkiestra barokowa – Masovia Baroque Orchestra.

Od tego lata orkiestra będzie występowała pod tą nazwą. Wspaniałe partie wokalne, doskonała reżyseria oraz ciekawa scenografia czynią spektakl wielce widowiskowym.

Wyjątkowo nasze tegoroczne spotkanie muzyczne się rozpocznie. Słowo o muzyce będziemy bowiem mogli usłyszeć z ust Jerzego Kisielewskiego, dziennikarza radiowego i telewizyjnego, syna słynnego „Kisiela” Stefana Kisielewskiego, publicysty, kompozytora i polityka, o którym wydał w 2014 roku wspomnienia  „Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne”.

Z pozdrowieniami
Krzysztof Sokołowski


Na zdjęciu Natalia Puczniewska (Serpina) i Tomasz Raczkiewicz (Vespone)

www.opera.poznan.pl

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Giżycko i Giżyckie Centrum Kultury, we współpracy z Biurem Promocji Urzędu Miejskiego. Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza. Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym wydarzenia jest giżycczanin Krzysztof Sokołowski, muzyk Filharmonii Świętokrzyskiej, grający także na kontrabasie barokowym w zespołach muzyki dawnej, kontrabasista w zespole muzyki wiedeńskiej Strauss Ensamble.

La Serva Padrona (Służąca Pani)
to tytuł opery, którą skomponował Giovanni Battista Pergolesi (1710 – 1736)

Jest to jego najsłynniejsze dzieło. Libretto napisał Gennaro Antonio Federico. Wspaniała muzyka, wyraziste postacie oddane popisowymi partiami wokalnymi. Doskonała reżyseria oraz interesująca scenografia czynią spektakl wyjątkowym.

Postacie:
Serpina – sopran
Uberto – bas-baryton
Vespone – (personaggio muto)

Zabawna historyjka opowiada o perypetiach pewnego bogatego Włocha Uberto z nieznośną, choć śliczną i pełną wdzięku służącą Serpiną. Dziewczyna nie jest wzorem służącej. Spóźnia się, nie wykonuje swoich obowiązków i kłóci się z pracodawcą. Cierpliwość Uberta wyczerpuje się, gdy dziewczyna spóźnia się o kilka godzin do pracy. W dodatku wcale nie przychodzi sama – po długiej i malowniczej awanturze musi ją w samej bieliźnie przynieść na ramieniu służący Uberta, Vespone. Uberto ma dość i postanawia się ożenić w nadziei, że być może żona utrzyma w ryzach niesforną dziewczynę. Ale pomysł, by mieć panią, wcale się Serpinie nie podoba, gdyż woli sama nią zostać. Dziewczyna namawia Vespone, by udawał jej niezwykle groźnego narzeczonego, kapitana Nawałnicę. Ten wkracza zamaszyście na scenę i żąda od Uberta posagu dla Serpiny, by mógł się z nią ożenić. Przestraszony Uberto woli jednak sam ożenić się ze służącą, niż wydać tyle pieniędzy – i w ten sposób Serpina osiąga wymarzony cel, czyli staje się panią… Na pierwszy rzut oka historia dość banalna, nie odbiegająca schematem od oper buffo (komicznych).

Tym co sprawia, że obejrzenie i wysłuchanie LA SERVA PADRONA staje się wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem, są wykonawcy. Trudno się nie zachwycić perfekcyjnymi kreacjami tak wokalnymi jak i aktorskimi. Doskonałym uzupełnieniem będzie świetna orkiestra barokowa, która tego lata wystąpi pod giżycką festiwalową nazwą Masovia Baroque Orchestra. Reżyserii Natalii Babińskiej zawdzięczamy niekonwencjonalne podejście do opery: od wprowadzenia w scenerię XVIII-wiecznego salonu telefonu komórkowego, z którego nie może zadzwonić Uberto, gdyż Serpina zabrała mu baterię. Vespone pełni rolę kogoś w rodzaju narratora, zachwycając przy okazji niezrównanym talentem komediowym i wspaniałym głosem. Poczuciem humoru wykazuje się także scenograf Diana Marszałek: jej wersja stroju kapitana nawałnicy, będąca czymś pomiędzy mundurem kapitana Fracasse, a eleganckim strojem hiphopowca wręcz powala publiczność na kolana.

Autor: Dawid Klukiewicz

logo-NSP-1

logo-NSP-1

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Maj
8
sob
całodniowy Wiosenne Międzynarodowe Zawody P...
Wiosenne Międzynarodowe Zawody P...
Maj 8 – Maj 9 całodniowy
Wiosenne Międzynarodowe Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza | 20-lecie działalności UKS Medyk
  Wiosenne Międzynarodowe Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza Miasta Giżycka  oraz 20-lecie działalności klubu UKS MEDYK 8-9 maja 2021 Pływalnia miejska (MOSiR)Drukuj
Maj
15
sob
całodniowy Noc Muzeów
Noc Muzeów
Maj 15 całodniowy
Noc Muzeów
NOC MUZEÓW w Twierdzy Boyen Sobota 15 maja Twierdza Boyen, giżycka XIX-wieczna fortyfikacja zaprasza gorąco do uczestnictwa w Nocy Muzeów 2021. Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów Europejskiej Nocy Muzeów, podczas której galerie oraz obiekty...
09:00 Sprzątanie Mazur 2021
Sprzątanie Mazur 2021
Maj 15@09:00 – 13:00
Sprzątanie Mazur 2021
Sprzątanie Mazur 2021 Sobota 15 maja o godz. 9.00 Plac im.  Andrzeja „Balona” Tarasiewicza, ul. Nadbrzeżna  Drukuj
Maj
22
sob
całodniowy Jubileusz Ireny Santor | koncert...
Jubileusz Ireny Santor | koncert...
Maj 22 całodniowy
Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK [ODWOŁANE]
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 22 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września 2020 z powodu stanu epidemii koronawirusa)   Bilety: 100 zł (- 20% z GKM) dostępne...
całodniowy Wiosenny Turniej Tenisa Stołoweg...
Wiosenny Turniej Tenisa Stołoweg...
Maj 22 całodniowy
Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Giżycko   Sobota 22 maja  PWWDrukuj
całodniowy XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie
XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie
Maj 22 – Maj 23 całodniowy
XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa, jez. Kisajno „Oczy Mazur” MCŻiTW (MSŻ)Drukuj
10:00 Mistrzostw Województwa skrzatów...
Mistrzostw Województwa skrzatów...
Maj 22@10:00 – 14:00
  Mistrzostw Województwa  skrzatów i żaków w tenisie stołowym Sobota 22 maja o godz. 10.00 Hala sportowa SP 1 Giżycko , ul Gimnazjalna 1       Organizatorzy WMZTS, SP1 Giżycko, Urząd Miejski w Giżycku, GKTS Giżycko System rozgrywek...
Maj
28
pt
całodniowy Drużynowe Mistrzostwa Polski kl....
Drużynowe Mistrzostwa Polski kl....
Maj 28 – Maj 30 całodniowy
Drużynowe Mistrzostwa Polski kl.II i Eliminacje do OOM kl.II w gimnastyce artystycznej
  Drużynowe Mistrzostwa Polski kl.II i Eliminacje do OOM kl.II w gimnastyce artystycznej 28-30 maja 2021 r. | COS OPO Wydarzenie sportowe z udziałem 110 zawodniczek z klubów z całej Polski organizator: UKS „Jantar” Gdynia  ...
całodniowy Turniej Tańca Ulicznego „Asy Wil...
Turniej Tańca Ulicznego „Asy Wil...
Maj 28 całodniowy
III Turniej Tańca Ulicznego „Asy Wilkas” 28 maja 2021 Park Wodny Wilkasy organizator: GOKiRDrukuj
Maj
29
sob
całodniowy DNI GIŻYCKA 2021 Koncerty CLEO V...
DNI GIŻYCKA 2021 Koncerty CLEO V...
Maj 29 – Maj 30 całodniowy
DNI GIŻYCKA 2021 Koncerty CLEO VIDEO i Święto Miast Partnerskich
DNI GIŻYCKA 2021 29 – 30 maja (sobota – niedziela)   W ostatni weekend maja tradycyjnie zapraszamy na Dni Giżycka. Przed nami dwa dni zabawy, koncertów i wydarzeń sportowych. Zapraszamy do wspólnego świętowania wszystkich mieszkańców,...

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter