Giżycko - Oficjalna strona miasta

27/02/2021

Giżycko BAROQUE FESTIVAL – niedziela, Pasaż Portowy

20/07/2016

Giżycko BAROQUE FESTIVAL

24 lipca 2016 (niedziela)

PASAŻ PORTOWY

PLENEROWY KONCERT MUZYKI DAWNEJ

Opera „La Serva Padrona”
z orkiestrą barokową Masovia Baroque Orchestra

Zapraszamy na Giżycko Baroque Festival,
będący kontynuacją Giżyckiego Lata z G.F. Händlem!

WSTĘP WOLNY

Z naszym wydarzeniem związany jest wyjątkowy, artystyczny plakat „Giżycko Baroque Festival”, autorstwa Grzegorza Chorążka, ur. w 1979 r. rysownika, ilustratora, designera, absolwenta Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wydział Sztuki w pracowni grafiki prof. Ewy Zawadzkiej. Obecnie artysta zajmuje się grafiką komputerową, projektowaniem graficznym, malarstwem sztalugowym. Ubiegłorocznym edycjom Giżyckiego Lata z Haendlem również towarzyszyło dzieło tego samego autora.

Współpraca redakcyjna

6750

Drodzy Państwo!

Już trzy edycje Giżyckiego Lata z G. F. Handlem przeszły do historii miasta. Mieliśmy zaszczyt gościć wspaniałych dyrygentów. W Giżycku wystąpił dwukrotnie Paul Esswood, Benjamin Bayl oraz świetni soliści, sopranistka Philippa Hyde i Marzena Lubaszka. Niepowtarzalne brzmienie stworzyły orkiestry grające na kopiach instrumentów dawnych, Polska Orkiestra XVIII wieku, Accademia dell’ Arcadia, polsko-niemiecka orkiestra barokowa Polnische Kapele.

W niepowtarzalnie przepięknej scenerii – zabytkowego mostu, zamku i kanału. mogliśmy wysłuchać najwspanialszych dzieł G. F. Händla, Muzyki Na Wodzie oraz Muzyki Dla Królewskich Ogni Sztucznych z wkomponowanym pokazem fajerwerków. W ubiegłym roku świat obchodził 330 rocznicę urodzin J. S. Bacha. Z tej okazji usłyszeliśmy piękne dzieło tego wybitnego kompozytora – suitę orkiestrową No.4 D major. To naprawdę rzadka okazja, by obcować z taką muzyką, w tak pięknej scenerii. Tym bardziej niesamowite, że to właśnie Giżycko jest gospodarzem tak wyjątkowych i unikatowych koncertów.

Kiedy kilka miesięcy temu Teleexpress podał informację kulturalną, że Benjamin Bale będzie w Polsce przygotowywał operę Mozarta, a w Krakowie i Katowicach odbędzie się kolejne wydarzenie muzyczne z udziałem Paula Esswooda, to utwierdzam się w przekonaniu, że Giżycko także zasługuje na salę koncertową, która uwolni nas od kaprysów pogody. Wszystko to dzięki wsparciu i zaangażowaniu Władz Miasta, Biura Promocji, Centrum Kultury oraz wspaniałej Giżyckiej Publiczności.

W tym roku zaprezentujemy publiczności najwspanialsze dzieło Giovanniego Battisty Pergolesiego, operę La Serva Padrona (Służąca Panią). Treść libretta stanowi zabawna historia arystokraty, który jest dręczony przez nieznośną pokojówkę. Aby położyć kres tej sytuacji, postanawia się ożenić ufając, iż żona zaprowadzi ład i spokój w jego domu. Niestety, przebiegłość służącej sprawia, że Pan poślubia właśnie ją. Jest to opera buffo, czyli komiczna.

W roli solistów wystąpią: Andrzej Ogórkiewicz – Uberto, Natalia Puczniewska – Serpina, Tomasz Raczkiewicz – Vespone.
Orkiestra barokowa – Masovia Baroque Orchestra.

Od tego lata orkiestra będzie występowała pod tą nazwą. Wspaniałe partie wokalne, doskonała reżyseria oraz ciekawa scenografia czynią spektakl wielce widowiskowym.

Wyjątkowo nasze tegoroczne spotkanie muzyczne się rozpocznie. Słowo o muzyce będziemy bowiem mogli usłyszeć z ust Jerzego Kisielewskiego, dziennikarza radiowego i telewizyjnego, syna słynnego „Kisiela” Stefana Kisielewskiego, publicysty, kompozytora i polityka, o którym wydał w 2014 roku wspomnienia  „Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne”.

Z pozdrowieniami
Krzysztof Sokołowski


Na zdjęciu Natalia Puczniewska (Serpina) i Tomasz Raczkiewicz (Vespone)

www.opera.poznan.pl

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Giżycko i Giżyckie Centrum Kultury, we współpracy z Biurem Promocji Urzędu Miejskiego. Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza. Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym wydarzenia jest giżycczanin Krzysztof Sokołowski, muzyk Filharmonii Świętokrzyskiej, grający także na kontrabasie barokowym w zespołach muzyki dawnej, kontrabasista w zespole muzyki wiedeńskiej Strauss Ensamble.

La Serva Padrona (Służąca Pani)
to tytuł opery, którą skomponował Giovanni Battista Pergolesi (1710 – 1736)

Jest to jego najsłynniejsze dzieło. Libretto napisał Gennaro Antonio Federico. Wspaniała muzyka, wyraziste postacie oddane popisowymi partiami wokalnymi. Doskonała reżyseria oraz interesująca scenografia czynią spektakl wyjątkowym.

Postacie:
Serpina – sopran
Uberto – bas-baryton
Vespone – (personaggio muto)

Zabawna historyjka opowiada o perypetiach pewnego bogatego Włocha Uberto z nieznośną, choć śliczną i pełną wdzięku służącą Serpiną. Dziewczyna nie jest wzorem służącej. Spóźnia się, nie wykonuje swoich obowiązków i kłóci się z pracodawcą. Cierpliwość Uberta wyczerpuje się, gdy dziewczyna spóźnia się o kilka godzin do pracy. W dodatku wcale nie przychodzi sama – po długiej i malowniczej awanturze musi ją w samej bieliźnie przynieść na ramieniu służący Uberta, Vespone. Uberto ma dość i postanawia się ożenić w nadziei, że być może żona utrzyma w ryzach niesforną dziewczynę. Ale pomysł, by mieć panią, wcale się Serpinie nie podoba, gdyż woli sama nią zostać. Dziewczyna namawia Vespone, by udawał jej niezwykle groźnego narzeczonego, kapitana Nawałnicę. Ten wkracza zamaszyście na scenę i żąda od Uberta posagu dla Serpiny, by mógł się z nią ożenić. Przestraszony Uberto woli jednak sam ożenić się ze służącą, niż wydać tyle pieniędzy – i w ten sposób Serpina osiąga wymarzony cel, czyli staje się panią… Na pierwszy rzut oka historia dość banalna, nie odbiegająca schematem od oper buffo (komicznych).

Tym co sprawia, że obejrzenie i wysłuchanie LA SERVA PADRONA staje się wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem, są wykonawcy. Trudno się nie zachwycić perfekcyjnymi kreacjami tak wokalnymi jak i aktorskimi. Doskonałym uzupełnieniem będzie świetna orkiestra barokowa, która tego lata wystąpi pod giżycką festiwalową nazwą Masovia Baroque Orchestra. Reżyserii Natalii Babińskiej zawdzięczamy niekonwencjonalne podejście do opery: od wprowadzenia w scenerię XVIII-wiecznego salonu telefonu komórkowego, z którego nie może zadzwonić Uberto, gdyż Serpina zabrała mu baterię. Vespone pełni rolę kogoś w rodzaju narratora, zachwycając przy okazji niezrównanym talentem komediowym i wspaniałym głosem. Poczuciem humoru wykazuje się także scenograf Diana Marszałek: jej wersja stroju kapitana nawałnicy, będąca czymś pomiędzy mundurem kapitana Fracasse, a eleganckim strojem hiphopowca wręcz powala publiczność na kolana.

Autor: Dawid Klukiewicz

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Mar
6
sob
całodniowy Wiosenne Międzynarodowe Zawody P...
Wiosenne Międzynarodowe Zawody P...
Mar 6 – Mar 7 całodniowy
Wiosenne Międzynarodowe Zawody Pływackie o puchar Burmistrza
Wiosenne Międzynarodowe Zawody Pływackie o puchar Burmistrza Miasta Giżycka   Pływalnia miejska (MOSiR)Drukuj
17:00 “Kłamstwo” – Dwa spektakle w Giż...
“Kłamstwo” – Dwa spektakle w Giż...
Mar 6@17:00 – 20:30
“Kłamstwo” – Dwa spektakle w Giżycku SOBOTA, 6 marca 2021  17.00  i 19.00 Sala widowiskowa Giżyckiego Centrum Kultury   Drukuj
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet na lodowisku
Dzień Kobiet na lodowisku
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet na lodowisku
 Dzień Kobiet na Lodowisku 8 marca MCSL (Mazurskie Centrum Sportów Lodowych)Drukuj
całodniowy Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury  zagra dla wszystkich Pań zespół SMALL BAND        Drukuj
Mar
21
nie
całodniowy Jarmark Wielkanocny
Jarmark Wielkanocny
Mar 21 całodniowy
Jarmark Wielkanocny
JARMARK WIELKANOCNY 21 marca (organizator GCK)Drukuj
Mar
27
sob
całodniowy  Wojewódzki Turniej Eliminacyjny...
 Wojewódzki Turniej Eliminacyjny...
Mar 27 – Mar 28 całodniowy
   Wojewódzki Turniej Eliminacyjny Minisiatkówki „Kinder + Sport” 27-28 marca, około 400 uczestników (UKS „Czwórka Giżycko”)Drukuj
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy VI MARSZOBIEG DLA AUTYZMU
VI MARSZOBIEG DLA AUTYZMU
Kwi 10 całodniowy
VI MARSZOBIEG DLA AUTYZMU
VI MARSZOBIEG DLA AUTYZMU Sobota 10 kwietnia Marsz i bieg ulicami Giżycka, zakończony akcją edukacyjną i poczęstunkiem na Wzgórzu Św. Brunona (Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych „Podaruj dziecku radość” przy SP nr 3 z Oddziałami...
Kwi
23
pt
całodniowy IX Regionalny Konkurs Piosenki „...
IX Regionalny Konkurs Piosenki „...
Kwi 23 całodniowy
IX Regionalny Konkurs Piosenki „Śpiewający Kormoran” Piątek 23 kwietnia GOKiR   Drukuj

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter