Giżycko - Oficjalna strona miasta

02/12/2020 , 0°C

Giżycko BAROQUE FESTIVAL – niedziela, Pasaż Portowy

20/07/2016

Giżycko BAROQUE FESTIVAL

24 lipca 2016 (niedziela)

PASAŻ PORTOWY

PLENEROWY KONCERT MUZYKI DAWNEJ

Opera „La Serva Padrona”
z orkiestrą barokową Masovia Baroque Orchestra

Zapraszamy na Giżycko Baroque Festival,
będący kontynuacją Giżyckiego Lata z G.F. Händlem!

WSTĘP WOLNY

Z naszym wydarzeniem związany jest wyjątkowy, artystyczny plakat „Giżycko Baroque Festival”, autorstwa Grzegorza Chorążka, ur. w 1979 r. rysownika, ilustratora, designera, absolwenta Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wydział Sztuki w pracowni grafiki prof. Ewy Zawadzkiej. Obecnie artysta zajmuje się grafiką komputerową, projektowaniem graficznym, malarstwem sztalugowym. Ubiegłorocznym edycjom Giżyckiego Lata z Haendlem również towarzyszyło dzieło tego samego autora.

Współpraca redakcyjna

6750

Drodzy Państwo!

Już trzy edycje Giżyckiego Lata z G. F. Handlem przeszły do historii miasta. Mieliśmy zaszczyt gościć wspaniałych dyrygentów. W Giżycku wystąpił dwukrotnie Paul Esswood, Benjamin Bayl oraz świetni soliści, sopranistka Philippa Hyde i Marzena Lubaszka. Niepowtarzalne brzmienie stworzyły orkiestry grające na kopiach instrumentów dawnych, Polska Orkiestra XVIII wieku, Accademia dell’ Arcadia, polsko-niemiecka orkiestra barokowa Polnische Kapele.

W niepowtarzalnie przepięknej scenerii – zabytkowego mostu, zamku i kanału. mogliśmy wysłuchać najwspanialszych dzieł G. F. Händla, Muzyki Na Wodzie oraz Muzyki Dla Królewskich Ogni Sztucznych z wkomponowanym pokazem fajerwerków. W ubiegłym roku świat obchodził 330 rocznicę urodzin J. S. Bacha. Z tej okazji usłyszeliśmy piękne dzieło tego wybitnego kompozytora – suitę orkiestrową No.4 D major. To naprawdę rzadka okazja, by obcować z taką muzyką, w tak pięknej scenerii. Tym bardziej niesamowite, że to właśnie Giżycko jest gospodarzem tak wyjątkowych i unikatowych koncertów.

Kiedy kilka miesięcy temu Teleexpress podał informację kulturalną, że Benjamin Bale będzie w Polsce przygotowywał operę Mozarta, a w Krakowie i Katowicach odbędzie się kolejne wydarzenie muzyczne z udziałem Paula Esswooda, to utwierdzam się w przekonaniu, że Giżycko także zasługuje na salę koncertową, która uwolni nas od kaprysów pogody. Wszystko to dzięki wsparciu i zaangażowaniu Władz Miasta, Biura Promocji, Centrum Kultury oraz wspaniałej Giżyckiej Publiczności.

W tym roku zaprezentujemy publiczności najwspanialsze dzieło Giovanniego Battisty Pergolesiego, operę La Serva Padrona (Służąca Panią). Treść libretta stanowi zabawna historia arystokraty, który jest dręczony przez nieznośną pokojówkę. Aby położyć kres tej sytuacji, postanawia się ożenić ufając, iż żona zaprowadzi ład i spokój w jego domu. Niestety, przebiegłość służącej sprawia, że Pan poślubia właśnie ją. Jest to opera buffo, czyli komiczna.

W roli solistów wystąpią: Andrzej Ogórkiewicz – Uberto, Natalia Puczniewska – Serpina, Tomasz Raczkiewicz – Vespone.
Orkiestra barokowa – Masovia Baroque Orchestra.

Od tego lata orkiestra będzie występowała pod tą nazwą. Wspaniałe partie wokalne, doskonała reżyseria oraz ciekawa scenografia czynią spektakl wielce widowiskowym.

Wyjątkowo nasze tegoroczne spotkanie muzyczne się rozpocznie. Słowo o muzyce będziemy bowiem mogli usłyszeć z ust Jerzego Kisielewskiego, dziennikarza radiowego i telewizyjnego, syna słynnego „Kisiela” Stefana Kisielewskiego, publicysty, kompozytora i polityka, o którym wydał w 2014 roku wspomnienia  „Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne”.

Z pozdrowieniami
Krzysztof Sokołowski


Na zdjęciu Natalia Puczniewska (Serpina) i Tomasz Raczkiewicz (Vespone)

www.opera.poznan.pl

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Giżycko i Giżyckie Centrum Kultury, we współpracy z Biurem Promocji Urzędu Miejskiego. Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza. Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym wydarzenia jest giżycczanin Krzysztof Sokołowski, muzyk Filharmonii Świętokrzyskiej, grający także na kontrabasie barokowym w zespołach muzyki dawnej, kontrabasista w zespole muzyki wiedeńskiej Strauss Ensamble.

La Serva Padrona (Służąca Pani)
to tytuł opery, którą skomponował Giovanni Battista Pergolesi (1710 – 1736)

Jest to jego najsłynniejsze dzieło. Libretto napisał Gennaro Antonio Federico. Wspaniała muzyka, wyraziste postacie oddane popisowymi partiami wokalnymi. Doskonała reżyseria oraz interesująca scenografia czynią spektakl wyjątkowym.

Postacie:
Serpina – sopran
Uberto – bas-baryton
Vespone – (personaggio muto)

Zabawna historyjka opowiada o perypetiach pewnego bogatego Włocha Uberto z nieznośną, choć śliczną i pełną wdzięku służącą Serpiną. Dziewczyna nie jest wzorem służącej. Spóźnia się, nie wykonuje swoich obowiązków i kłóci się z pracodawcą. Cierpliwość Uberta wyczerpuje się, gdy dziewczyna spóźnia się o kilka godzin do pracy. W dodatku wcale nie przychodzi sama – po długiej i malowniczej awanturze musi ją w samej bieliźnie przynieść na ramieniu służący Uberta, Vespone. Uberto ma dość i postanawia się ożenić w nadziei, że być może żona utrzyma w ryzach niesforną dziewczynę. Ale pomysł, by mieć panią, wcale się Serpinie nie podoba, gdyż woli sama nią zostać. Dziewczyna namawia Vespone, by udawał jej niezwykle groźnego narzeczonego, kapitana Nawałnicę. Ten wkracza zamaszyście na scenę i żąda od Uberta posagu dla Serpiny, by mógł się z nią ożenić. Przestraszony Uberto woli jednak sam ożenić się ze służącą, niż wydać tyle pieniędzy – i w ten sposób Serpina osiąga wymarzony cel, czyli staje się panią… Na pierwszy rzut oka historia dość banalna, nie odbiegająca schematem od oper buffo (komicznych).

Tym co sprawia, że obejrzenie i wysłuchanie LA SERVA PADRONA staje się wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem, są wykonawcy. Trudno się nie zachwycić perfekcyjnymi kreacjami tak wokalnymi jak i aktorskimi. Doskonałym uzupełnieniem będzie świetna orkiestra barokowa, która tego lata wystąpi pod giżycką festiwalową nazwą Masovia Baroque Orchestra. Reżyserii Natalii Babińskiej zawdzięczamy niekonwencjonalne podejście do opery: od wprowadzenia w scenerię XVIII-wiecznego salonu telefonu komórkowego, z którego nie może zadzwonić Uberto, gdyż Serpina zabrała mu baterię. Vespone pełni rolę kogoś w rodzaju narratora, zachwycając przy okazji niezrównanym talentem komediowym i wspaniałym głosem. Poczuciem humoru wykazuje się także scenograf Diana Marszałek: jej wersja stroju kapitana nawałnicy, będąca czymś pomiędzy mundurem kapitana Fracasse, a eleganckim strojem hiphopowca wręcz powala publiczność na kolana.

Autor: Dawid Klukiewicz

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Gru
6
nie
17:00 KONCERT MIKOŁAJKOWY SMALL BAND
KONCERT MIKOŁAJKOWY SMALL BAND
Gru 6@17:00 – 18:30
KONCERT MIKOŁAJKOWY SMALL BAND
„Na jazzową nutę” KONCERT ZESPOŁU SMALL BAND Niedziela, 6 grudnia o godz. 17.00     Zapraszamy na wyjątkowy koncert mikołajkowy SMALL BAND organizowany z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. 6 grudnia o godz. 17:00 na kanale...
Gru
7
pon
całodniowy Mundial Mazuria Giżycko
Mundial Mazuria Giżycko
Gru 7 całodniowy
Organizator: Mazuria GiżyckoDrukuj
Gru
11
pt
całodniowy Świąteczno-Mikołajkowa Gala Tane...
Świąteczno-Mikołajkowa Gala Tane...
Gru 11 całodniowy
Świąteczno-Mikołajkowa Gala Taneczna 11 grudnia 2020 (piątek) Szkoła Podstawowa nr 7 w Giżycku   organizator: Stowarzyszenie Promocji Tańca „Lecdance” wraz z Klubem Tańca Towarzyskiego „Czar Par”Drukuj
Gru
13
nie
całodniowy [ODWOŁANE COVID-19] JARMARK BOŻ...
[ODWOŁANE COVID-19] JARMARK BOŻ...
Gru 13 całodniowy
JARMARK BOŻONARODZENIOWY i Wigilia na Pasażu 13 grudnia (niedziela) 2020 Pasaż Portowy zgłoszenia wystawców – GCKDrukuj
Gru
19
sob
12:00 CHOINKA ROTARIAŃSKA 2020 ONLINE
CHOINKA ROTARIAŃSKA 2020 ONLINE
Gru 19@12:00 – 14:00
CHOINKA ROTARIAŃSKA 2020 ONLINE
CHOINKA ROTARIAŃSKA 2020 Sobota, 19 grudnia w godz. 12.00 – 14.00 SPOTKANIE ONLINE (połączenie przez ZOOM, relacja na żywo na gizycko.tv)   W programie wspomnienia z poprzednich edycji, spotkanie ze św. Mikołajem, wspólne kolędowanie, konkursy...
Gru
31
czw
23:30 [ODWOŁANE COVID-19] SYLWESTER na...
[ODWOŁANE COVID-19] SYLWESTER na...
Gru 31 2020@23:30 – Sty 1 2021@00:30
[ODWOŁANE COVID-19] SYLWESTER na Pasażu Portowym
SYLWESTER na Pasażu Portowym 31 grudnia 2020 (czwartek) godz. 23.30-00.30 WSTĘP WOLNYDrukuj
Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię Świąt. W specjalnie zaaranżowanej świątecznej scenerii spotkać będzie można Św. Mikołaja, który z pewnością nie...
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Giżycku   CZESŁAW MOZIL “Muzyczny Stand-Up” 10 kwietnia 2021...
Maj
13
czw
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
Maj 13 całodniowy
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września 2020 z powodu stanu epidemii koronawirusa)   Bilety: 100 zł (- 20% z GKM) dostępne...
Lip
15
czw
całodniowy MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
Lip 15 – Lip 17 całodniowy
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
      Impreza przeniesiona na  15-17 lipca 2021 XIX edycja MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 16-19 lipca 2020 Twierdza Boyen (bilety) [ODWOŁANE – COVID-19] Drukuj

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter