Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku

12/06/2019

Niedziele lipca i sierpnia

godz. 19.00

Kościół Ewangelicko – Augsburski w Giżycku

 

MARTINA MACKO – CZECHY – SOPRAN

Sopranistka studiowała naukę śpiewu operowego oraz aktorstwa pod kierownictwem prof. Henryki Januszewskiej-Stańczyk na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Absolwowała koncertem dyplomowym oraz rolą Despiny w operze W.A.Mozarta Cosi fan Tutte i uczestniczyła w wielu specjalnych kursach (pieśń polska oraz francuzska, muzyka barokowa oraz klasycystyczna, francuskie arie, itp.) Obecnie pracuje jako wykładowca Średniej Szkoły Muzycznej im. P.J. Vejvanovskiego v Kroměříżu i aktywnie koncertuje w domu i za granicą (Polska, Słowacja, Włochy, Węgry, Niemcy, Austria, Hiszpania, Francja).

Już podczas studiów śpiewała w zespole Madrigal Quintet Brno, z którym koncertowała w Czechach, Austrii i Niemczech oraz nagrała płytę dla niemieckiego studia nagrań Marimba Classics (C. Monteverdi -Madrygały). Koncentruje się w głównej mierze na wykonaniach muzyki kościelnej i oratoryjnej z naciskiem na kompozytorów epoki klasycyzmu oraz baroku, współpracując przy tym z wieloma orkiestrami, dyrygentami oraz instrumentalistami.  W centru jej zainteresowań pozostają recitale pieśni oraz wykonania muzyki czeskiej. Jej repertuar tworzą utwory takie jak np. J. Rutter – Magnificat, W. A. Mozart – Exultate, Jubilate, C. Orff – Carmina Burana, G. F. Händel – Psalm 112, A. Vivaldi -In furore…, M. A. Charpentier  – Te Deum, J. V. H. Voříšek – Mše B dur, J. Pavlica – Missa brevis, A. Dvořák – Te Deum, Stabat Mater, J.J. Ryba – Wigilijna Msza Czeska itd. W 2001 roku zalożyła wraz z innymi artystkami zespół kameralny Belladonna Trio, który wykonuję muzykę barokową w kostiumach z epoki a w roku 2009 stała się członkiem zespołu Bel Canto Trio (gitara, flet, śpiew). Regularnie jest zapraszana jako członek żyry międzynarodowych oraz krajowych konkursów.

 

WIKTOR BRZUCHACZ – ORGANY

Od 6 roku życia gra na instrumentach klawiszowych. Uczył się improwizacji, harmonii i kompozycji u prof. Mariana Sawy. Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji i improwizacji w kraju i za granicą prowadzonych m.in. przez profesorów: José Enrique Ayarra Jarné (Hiszpania), Maija Lehtonen  (Finlandia) oraz Pierra Pincemailla (Francja).

W 2006 roku zdobył „Złoty Laur Młodego Organisty” na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Giżycku. Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie organów pod kierunkiem prof. Bogusława Grabowskiego. W 2009 roku dostał się do Konserwatorium w Saint-Germain-en-Laye we Francji do klasy improwizacji prof. Pierra Pincemailla.

Artysta nagrał kilka płyt CD z muzyką klasyczną m.in. „Z koncertu z okazji beatyfikacji Papieża Jana Pawła II” (2011 r.), „Najpiękniejsze kolędy i pastorałki” (2017 r.) oraz „Kamedulskie Wigry” (2018 r.).

Wiktor Brzuchacz w swoim dorobku artystycznym posiada występy na wielu prestiżowych Festiwalach Organowych w Polsce i za granicą. Koncertował we Francji, Holandii, w Niemczech a w 2016 roku został zaproszony na solowe tournée po Rosji. Po powrocie ze Studiów we Francji zorganizował kilkadziesiąt koncertów muzyki klasycznej.

Artysta był Dyrektorem Artystycznym koncertów w ramach „Spotkania z Muzyką w Pałacu w Chrzęsnem”, a obecnie pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Festiwalu Kameralno-Organowego „Spotkania z Muzyką u Franciszkanów”.

Należy do Organizacji zajmujących się popularyzacją polskiej muzyki, animacją kultury i sztuki w kraju i za granicą.

W tym  roku obronił doktorat.

 

MARTINO HAMMERLE-BORTOLOTTI – BARYTON – AUSTRIA

Urodzony w Innsbrucku, znak zodiaku lew. Wiedział, po pomyślnym zakończeniu studiów w administracji biznesu na Uniwersytecie w swoim rodzinnym mieście, że jego ścieżka będzie inna, że ​​jego śpiew, jego wielka pasja, nie odpuszczą.

Jego edukacja muzyczna zabrała go do wielu europejskich miast – w tym do Freiburga, Budapesztu, Brna i Florencji, gdzie jego mistrzowie również są w domu. Podczas wielokrotnego stypendium na University of South Carolina, młodego piosenkarza pierwsze wykonane z repertuaru Mozarta i role starszego włoskiego repertuaru operowego, który zaprojektował w Toskanii inspirującej atmosferze.

W 1999 roku zadebiutował w Operze Brnie jako Papageno (Czarodziejski flet) i występował w kilku czeskich teatrach w przedstawieniach dzieł Rossiniego, Donizettiego, etc.,  również muzykę Smetana i Janáček.

Nie jest łatwo dobrze połączyć w Europie wiele koncertów, bo to wykonawca, który zobowiązuje się do różnorodności. Wykonywał już kilkanaście cykli koncertowych uszczęśliwiając publiczność.

Sung utwory Mozarta w klasycznym repertuarze bel canto, Pucciniego, Leoncavallo, a także Verdiego i Wagnera, a także inne wcześniej nie odkryte. Dzięki profesjonalnemu zespołowi muzyki kameralnej Camerata Brunae Martino Hammerle-Bortolotti  systematycznie opiekuje się starą muzyką.

Orkiestra Filharmonii Brneńskiej może poświadczyć imponującą reprodukcję dzieł przez muzyczną awangardę.

Mniej znane, zapomniane w części, czasami nawet zakazane w czasie. Ich muzyka wywiera na nim wielka fascynację, a następnie pragnienie, żeby doprowadzić te skarby do publiczności, żeby znowu zrobić je popularne.

Wraz z piosenkami z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku, które prezentuje z wielkim zaangażowaniem i miłością, otwiera się przed nim magiczna kraina. To nie tylko piękna muzyka, której nie powinniśmy przegrywać, ale także podróż do emocjonalnego świata ludzi tamtych czasów, do której chce iść razem ze swoimi słuchaczami w całej Europie

Gdy nie jest na trasie koncertowej – na przemian mieszka w Brnie, Florencji i w Wiedniu.

 

ELIŠKA VOMÁČKOVÁ – CZECHY – PIANISTKA

Utalentowana  młoda pianistka z dużymi osiągnięciami. Grę na fortepianie studiowała na Konserwatorium Pavla Josefa Vejvanovskiego w Kroměřížu oraz na Akademii Muzycznej im. Janačka w Brnie w klasie prof.  Heleny Suchárovej–Weiser.

Otrzymała ofertę prowadzenia klasy gry na fortepianie oraz korepetycji dla śpiewu wokalnego na Konserwatorium Pavla Josefa Vejvanovskiego w Kroměřížu. Pracuje jako pianistka kameralistka z różnymi wokalistami, instrumentalistami oraz chórami. W trakcie studiów zdobyła wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach fortepianowych m. in. w Czechach – trzy pierwsze miejsca; we Włoszech – dwa trzecie miejsca konkursowe oraz wiele nagród specjalnych za interpretację.

 

Autor: Katarzyna Zadroga

Kalendarz wydarzeń

Wrz
17
wt
całodniowy Apel – wspomnienie wrogiego wkro...
Apel – wspomnienie wrogiego wkro...
Wrz 17 całodniowy
Data 17 września na stałe wpisała się w ważne i dramatyczne wydarzenia dla Polski a mających swoje związki z pierwszy okresem II Wojny Światowej. Po napaści faszystowskich Niemiec na Polskę to wydarzenie z 17.09.1939 r....
11:00 UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE z okaz...
UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE z okaz...
Wrz 17@11:00 – 12:30
UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNE z okazji 80. rocznicy napaści Rosji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka @ Skwer im. Żołnierzy AK i Zesłańców Sybiru
Uroczystości patriotyczne z okazji 80. rocznicy napaści Rosji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka  W tym roku mija również 91. rocznica powstania Związku Sybiraków 17 września 2019 (wtorek) godz. 11.00 Kościół p.w. Ducha Św. Pocieszyciela godz....
Wrz
20
pt
całodniowy rePETa. Akcja Sprzątanie Świata ...
rePETa. Akcja Sprzątanie Świata ...
Wrz 20 – Wrz 22 całodniowy
rePETa. Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2019
Akcję Sprzątanie świata – Polska 2019 Finał 26. edycji akcji odbędzie się w trzeci weekend września. W ramach działań prowadzonych przez Fundację Nasza Ziemia kontynuowana będzie akcja rePETa, która w ubiegłym roku zainaugurowana została w...
całodniowy Żeglarskie Mistrzostwa Polski Se...
Żeglarskie Mistrzostwa Polski Se...
Wrz 20 – Wrz 22 całodniowy
Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+ jez. Kisajno MCŻiTWDrukuj
Wrz
21
sob
całodniowy III Potrójna Pętla Mazurska
III Potrójna Pętla Mazurska
Wrz 21 całodniowy
III Potrójna Pętla Mazurska
    Potrójna Pętla Mazurska 21 września 2019 (sobota) Las Miejski – Gmina Giżycko   W tym roku bieg zająca, dzika i jelenia! 21 września 2019 r. (sobota) na terenie Lasu Miejskiego w Gajewie koło...
całodniowy Jesienny Ogólnopolski Turniej Pi...
Jesienny Ogólnopolski Turniej Pi...
Wrz 21 – Wrz 22 całodniowy
Jesienny Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Młodziczek 21-22 września 2019 Hala COS-OPO   organizator: UKS „Czwórka Giżycko” Iwona KochanowskaDrukuj
całodniowy ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH Twierd...
ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH Twierd...
Wrz 21 – Wrz 22 całodniowy
ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH Twierdza Boyen
    ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH Twierdza Boyen (zainicjowany przez giżycczanina Tadeusza Jelca, projektanta w Jaguarze)   Drukuj
Wrz
23
pon
07:15 II Giżycki Festiwal Filmowy
II Giżycki Festiwal Filmowy
Wrz 23@07:15 – Wrz 29@08:15
II Giżycki Festiwal Filmowy
  Myślisz o karierze filmowca? Ekscytuje Cię świat kina, realizacji, produkcji? Skorzystaj z niesamowitej okazji i weź udział w II Giżyckim Festiwalu Filmowym 23 – 29 września.   Giżycki Festiwal Filmowy to nowa inicjatywa na...
Wrz
27
pt
całodniowy Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Wrz 27 – Wrz 29 całodniowy
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurskich Legend” – LOT MazuryDrukuj

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski