Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku

12/06/2019

Niedziele lipca i sierpnia

godz. 19.00

Kościół Ewangelicko – Augsburski w Giżycku

 

ARTUR BANASZKLEWICZ – SKRZYPEK, KOMPOZYTOR, ARANŻER

Występuje od piątego roku życia W 1985 roku zdobył pierwszą nagrodę na Konkursie Młodych Skrzypków w Koszalinie.  W latach 1988 – 1990 jako stypendysta  Ministerstwa Kultury i Sztuki studiował w Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie.

Oprócz klasycznego repertuaru skrzypcowego Artur Banaszkiewicz          .

prezentuje     publiczności często własne, wirtuozowskie fantazje i parafrazy znanych, chętnie słuchanych utworów z różnych obszarów muzyki (m.in.: VIVA STRAUSS!”, LA FIESTA MEXICANA”, „SKRZYPEK NA DACHU”, „HAVA NAGILAH”, „OCZY CZARNE”, „KALINKA”).

Szczególnie dużym powodzeniem w Polsce i za granicą cieszy się koncert – show zatytułowany „WIECZÓR W KRAINIE CZARDASZA”, składający się z utworów inspirowanych folklorem cygańskim i żydowskim. Idea koncertu przyciągnęła uwagę mediów, czego rezultatem był udział w licznych programach radiowych i telewizyjnych, zaowocowała występami na wielu festiwalach muzycznych w prestiżowych salach koncertowych świata (m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, Sala Kongresowa w Warszawie, Berlińska Filharmonia i Lipski Gewaridhaus), a także współpraca z wybitnymi postaciami życia muzycznego w Polsce (m.in. M. Mosiem, K. Baranem, V. Brodskim, W. Malickim).

Po entuzjastycznym przyjęciu skrzypcowych transkrypcji, parafraz oraz fantazji przez publiczność na całym świecie, naturalnym etapem rozwoju muzycznego było podjęcie przez Artura Banaszkiewicza prób kompozytorskich. Zaowocowały one powstaniem i prawykonaniem wielu już utworów m.in. „Midnight Voices” (Chopin Quartet, prawykonanie w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni w 2011 r.), Koncert skrzypcowy (prawykonanie z kompozytorem w roli solisty – Poznańska Waga, 2013r.), Concerto 2181″ na akordeon, smyczki i perkusje (Klaudiusz Baran i Capella Thoruniensis – prawykonanie w wersji kameralnej na Festiwalu Akordeonowym w Kotlinie w 2015r). Płyta „Arabesque Oyernight” jest kompozytorskim debiutem fonograficznym.

 

PIOTR ROJEK – ORGANY

Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba.

Odbył szereg kursów mistrzowskich interpretacyjnych oraz improwizatorskich, prowadzonych przez tak wybitne osobistości świata muzyki organowej, jak: Julian Gembalski, Bernhard Haas, Hans Haselböck, Ton Koopman, Jon Laukvik, Armin Schoof, Wolfgang Seifen, Józef Serafin czy Harald Vogel.

Dr hab. Piotr Rojek pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Kieruje Katedrą Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. W kwietniu 2016 został wybrany na stanowisko Dziekana Wydziału Instrumentalnego /na kadencję 2016-2020/. Prowadzi również klasę organów
w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu.

Artysta koncertował m.in. w Czechach, Finlandii, Hiszpanii, na Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, Wielkiej Brytanii oraz na Wyspach Ålandzkich. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt. Powstała w 2005 roku płyta, na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.

Piotr Rojek był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki, Internationale Altenberger Orgelakademie w Niemczech oraz laureatem konkursów organowych i kompozytorskich.

Artysta otrzymał także szereg nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Nagrodę Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Brązowy Krzyż Zasługi, Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodę Ministra Kultury Ukrainy.

 

PROGRAM

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847) I Sonata f-moll op. 65 nr 1

 

ANDRIJ MELNYK – UKRAINA – AKORDEON

Urodzony na Ukrainie. Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu i dyrygentury. W Polsce mieszka od 2005 r. Inicjator i współzałożyciel formacji muzycznych: „Trio Anatevka”, zespołu „Besarabia”, „Art Acoustic Trio”. Koncertuje w kraju i za granicą w formacjach prezentujących różne style i gatunki muzyczne. Współpracował z Filharmonią Poznańską, Sudecką, Dolnośląską, Lwowską i Iwano-Frankowską ma Ukrainie, Teatrem A.Fredry w Gnieźnie oraz Teatrem Polskim w Szczecinie. 

DURNITRU HAREA – MOŁDAWIA – FLETNIA PANA 

Studia rozpoczął w Akademii Muzycznej W Kiszyniowie w klasie fletni-Pana. Studiował u znanego i cenionego w Mołdawii i Rumunii prof. lona Negura. Akademię ukończył w 1996r.W trakcie studiów, przez cztery lata, pracował jako nauczyciel w Szkole Muzycznej, w której uczył młodzież gry na fletni Pana. W tym czasie był także członkiem orkiestry ludowej „Martisor”, koncertując wraz z nią nie tylko w Mołdawii, ale także w Rumunii, na Łotwie i innych krajach Europy.

Durnitru Harea jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej no i oczywiście utwory typowej rumuńskiej,, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu. Na fletni Pana gra od 12-tego roku życia.

\V 2001r. artysta wydał swoją solową płytę pt. „Muzyka Duszy”. Płyta zawiera najbardziej znane utwory klasyczne, wykonywane na fletnię Pana, z towarzyszeniem organów.

Od paru. lat współpracuje z Filharmonią Bałtycką i Jeleniogórską oraz z Akademią Muzyczną w Poznaniu. Koncertuje w całej Polsce i zagranicą in. in.: w Niemczech we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Finlandii i Szwecji.

W 2007r. Dumitru Harea zaklada swój zespół „Besarabia”, z którym promuje muzykę ze swoich stron ojczystych, to jest Mołdawii i Rumunii . Artysta aktywnie promuje instrument, fletnię Pana, koncertując edukacyjne.

 

 

ZŁOTY LAUR MŁODEGO ORGANISTY

MICHAŁ DZIKI – Akademia Muzyczna we Wrocławiu

Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im. Ignacego Jana Paderewskiego  w Krośnie w klasie akordeonu mgr  Jakuba Fiołka oraz Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku w klasie organów mgr Zbigniewa Sierpińskiego. Obecnie jest studentem

Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie organów prof. nadzw. dr.hab. Piotra Rojka. Odbył szereg kursów – interpretacyjnych oraz improwizatorskich prowadzonych m.in. przez Krzysztofa Latalę, Marcina Szelesta, Andrzeja Chorosińskiego, Elżbietę Karolak, Juliana Gębalskiego, Tomasza Orłowa. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych

Program:

D. Buxtehude – Preludium D-dur, BuxWV 139
J.S. Bach – „ Herr Christ, der ein’ge Gottessohn”, BWV 601

 

Autor: Katarzyna Zadroga

Kalendarz wydarzeń

Lip
10
śr
11:00 Podwórkowa Liga Boccia
Podwórkowa Liga Boccia
Lip 10@11:00 – Sie 28@13:00
Podwórkowa Liga Boccia @ Giżycko różne lokalizacje
Podwórkowa Liga Boccia w ramach „Bajkowego Lata ze Świetlicą”   Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej zaprasza do wspólnej gry w boccię. Boccia to integracyjna gra dla osób w każdym wieku i o różnym poziomie...
Sie
15
czw
całodniowy 16 Ogólnopolski Zlot Fiatów 126p
16 Ogólnopolski Zlot Fiatów 126p
Sie 15 – Sie 18 całodniowy
16 Ogólnopolski Zlot Fiatów 126p
Program:   Czwartek 15.08: – dzień absolutnie wolny – pływanie w jeziorze, korzystanie z atrakcji campingu, integracja, karaoke, ognisko.   Piątek 16.08: – godz. 9.00 – odprawa do rajdu turystycznego, rozdanie materiałów, – godz. 9.30...
Sie
16
pt
całodniowy Międzynarodowe Mistrzostwa Polsk...
Międzynarodowe Mistrzostwa Polsk...
Sie 16 – Sie 18 całodniowy
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych @ Port Ekomarina Giżyko jez. Niegocin
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych 16-18 sierpnia 2019 (piątek-niedziela) Port Ekomarina Jak co roku w przedostatni weekend sierpnia zapraszamy do Giżycka, w tym roku już na XXVI Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych. Przewidziana jest rywalizacja w...
Sie
17
sob
całodniowy Międzynarodowe Mistrzostwa Polsk...
Międzynarodowe Mistrzostwa Polsk...
Sie 17 – Sie 18 całodniowy
Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w klasie DZ
XVIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DZ 24-godzinny wyścig non-stop 17-18 sierpnia 2019 (sobota-niedziela) start i meta MCŻiTW Giżycko jez. Kisajno 17 sierpnia o godzinie 13.00 na jeziorze Kisajno nastąpi start do jedynego w Polsce na śródlądziu,...
Sie
18
nie
całodniowy Mazurski Festiwal Piłki Ręcznej ...
Mazurski Festiwal Piłki Ręcznej ...
Sie 18 – Sie 23 całodniowy
Mazurski Festiwal Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców
Mazurski Festiwal Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców hale sportowe MOSiR, ZSKŚiA, COS-OPO   Jedna z  największych imprez piłki ręcznej w Polsce. W tym roku organizatorzy spodziewają się około 600 uczestników z Polski, Litwy i Ukrainy....
15:00 „Literatura na wodzie” z Tomasze...
„Literatura na wodzie” z Tomasze...
Sie 18@15:00
"Literatura na wodzie" z Tomaszem Piątkiem
„Literatura na wodzie” z Tomaszem Piątkiem 18 sierpnia 2019 (niedziela) godz. 15.00 statek Olimpia, port Hotel Europa Giżycko, al. Wojska Polskiego 17   Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Literatura na wodzie” z Tomaszem Piątkiem,...
19:00 Międzynarodowy Festiwal Muzyki O...
Międzynarodowy Festiwal Muzyki O...
Sie 18@19:00
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku
Niedziele lipca i sierpnia godz. 19.00 Kościół Ewangelicko – Augsburski w Giżycku   MARTINA MACKO – CZECHY – SOPRAN Sopranistka studiowała naukę śpiewu operowego oraz aktorstwa pod kierownictwem prof. Henryki Januszewskiej-Stańczyk na Akademii Muzycznej im....
Sie
20
wt
całodniowy Miejska gra terenowa i konkurs p...
Miejska gra terenowa i konkurs p...
Sie 20 – Sie 21 całodniowy
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym i grze terenowej w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” 2019Uczcimy Niepodległość po raz kolejny!     ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW GIŻYCKA DO UDZIAŁU W KONKUSIE PLASTYCZNYM ORAZ MIEJSKIEJ GRZE TERENOWEJ Miejska gra terenowa...
Sie
21
śr
całodniowy Mazury Curling Festival
Mazury Curling Festival
Sie 21 – Wrz 3 całodniowy
Mazury Curling Festival Turniej Mazury Curling Cup – Mazurskie Centrum Sportów LodowychDrukuj
Giżycko
16°
całkowite zachmurzenie
wilgotność: 79%
wiatr: 3m/s płd. - płd. wsch.
Max: 14 • Min: 14
23°
Pon
24°
Wt
17°
Śr
20°
Czw
Weather from OpenWeatherMap

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski