Mazury AirShow także ON-LINE! | PROGRAM

02/08/2018

Już w ten weekend

MAZURY AIRSHOW 2018

START godz. 11.00

 

GIŻYCKO

4-5 sierpnia 2018 (sobota – niedziela)

Plaża Miejska, jez. Niegocin

Dodatkowe punkty obserwacyjne:

giżyckie molo, Port Ekomarina Giżycko, Wzgórze św. Brunona

WSTĘP WOLNY

 

Pokazy komentują Tadeusz Sznuk i Witold Sokół

Dzięki AirShow Radio na częstotliwości 89,1 MHz, komentarz specjalistów będzie słyszany w radiach i smartfonach 
we wszystkich miejscach wokół jeziora Niegocin i oczywiście na samym jeziorze.

W tym roku także TV „Mazury AirShow” – transmisja pokazów w Internecie

 

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie tego roku. Powietrzne akrobacje w wykonaniu samolotów odrzutowych, samolotów zabytkowych, śmigłowców, wodnosamolotów. Mazury AirShow to impreza dla całych rodzin, gwarantująca wielką wakacyjną przygodę dla małych i dużych miłośników awiacji. 

Mazury AirShow 2018 to 20. jubileuszowa edycja jednej z największych imprez lotniczych w Polsce. Wydarzeniu towarzyszy hasło: „100 lat niepodległości i 100 lat lotnictwa wojskowego”. Z uwagi na jubileusz, 3 sierpnia na lotnisku w Wilamowie odsłonięty zostanie obelisk zadedykowany twórcom i animatorom polskiego lotnictwa. 100-lecie niepodległości Polski stanowi niesamowitą okazję do ich uhonorowania.

Mazurskie pokazy lotnicze mają długą, ciekawą historię. Od 1999 roku pokazy odbywały się pod nazwą Festyn Lotniczy Mazury, gromadząc liczną publiczność rozmiłowaną w podniebnych ewolucjach na lotnisku organizatora (Aeroklub Krainy Jezior) w Wilamowie koło Kętrzyna. W 2009 roku organizatorzy zapragnęli zainteresować lotnictwem szerszą publiczność i przenieśli część pokazów nad jezioro Niegocin w okolice plaży miejskiej i portu Giżycko. Ogromne zainteresowanie i zachwyt widzów potwierdziły, że ta właśnie lokalizacja jest najlepsza dla imprezy i dlatego kolejne edycje odbywają się właśnie w tym miejscu. Scenerią tegorocznej imprezy tradycyjnie będzie jezioro Niegocin, a miejscami widokowymi będą: plaża miejska, brzegi wokół jeziora, a także samo jezioro, na którym znajdą się jednostki pływające (statki, jachty, łodzie, wodnosamoloty itp.). W tym roku wzorem roku ubiegłego zorganizowany będzie punkt obserwacyjny – na Wzgórzu św. Brunona.

 

GIŻYCKO – przydatne informacje, zmiany w ruchu, parkingi 4-5 sierpnia zobacz…

 

 

 

Nie możesz być z nami? Oglądaj pokazy ONLINE!
MAZURY AIRSHOW 2018 na żywo, prosto z Giżycka na 
http://mazuryairshow.pl/on-line/

 

Mazury AirShow 2018 to:

  • jedyne tego typu pokazy lotnicze w Polsce nad i na wodzie – nad jeziorem Niegocin,
  • jedyna znana nam na świecie tego typu formuła imprezy odbywająca się jednocześnie w kilku miejscach (lotnisko w Kętrzynie, przestrzeń powietrzna nad jeziorem Niegocin oraz plaża, port w Giżycku),
  • pokazy lotnicze z udziałem m.in. samolotów akrobacyjnych, samolotów odrzutowych, samolotów zabytkowych, śmigłowców, wodnosamolotów,
  • wydarzenia towarzyszące takie jak ekspozycja sprzętu lotniczego, loty zapoznawcze nad Mazurami, otwarte spotkania z ekspertami,
  • licznie zgromadzona publiczność, międzynarodowe załogi, ok. 80-100 statków powietrznych,
  • specjalny program Zlotu dla załóg samolotowych, obejmujący m.in. zamknięte imprezy, wycieczki i spotkania,
  • szerokie wsparcie medialne telewizji, radia i prasy ogólnopolskiej i regionalnej oraz mediów branżowych – lotniczych, turystycznych etc.

Mazury AirShow w liczbach

1231

statków powietrznych
odwiedziło dotychczas Mazury AirShow

 

9330

minut
przebywały one w czasie pokazów w powietrzu 

1,2

mln widzów

oglądało do dziś samolotowe pokazy Mazury AirShow

 

Tadeusz Sznuk narratorem Mazury AirShow 2018

Tadeusz Sznuk – dziennikarz radiowy i telewizyjny, prezenter, twórca programu Sygnały Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia, niezapomniany głos Lata z Radiem, prowadzący Studio 2 w TVP, Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu czy emitowany od ponad 20 lat (dokładnie od 6 czerwca 1994 r.) teleturniej Jeden z Dziesięciu.

Laureat między innymi Złotego MikrofonuMistrza MikrofonuDiamentowego Mikrofonu a także zdobywca Telekamer w kategorii Osobowość telewizyjna. Pilot.

 

 

PROGRAM MAZURY AIRSHOW 2018

 

ATRAKCJE NAZIEMNE

Mazury AirShow to impreza dla całych rodzin, gwarantująca wielką wakacyjną przygodę dla małych i dużych miłośników awiacji. Z myślą o przebywających na Mazurach turystach realizowany jest program, który ma zachęcić do korzystania z atrakcji towarzyszących pokazom lotniczym, między innymi: loty promocyjno – zapoznawcze i wystawa statyczna samolotów. Z lotniska Kętrzyn Wilamowo wszyscy chętni mogą odbyć podniebną wycieczkę nad Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Loty widokowe odbywają się przez cały czas trwania imprezy.

Lotnisko Kętrzyn Wilamowo, z którego startują samoloty biorące udział w pokazach w Giżycku, będzie w dniach 4-5 sierpnia otwarte dla publiczności. Każdy będzie mógł z bliska zobaczyć samoloty akrobacyjne, sprzęt lotniczy oraz porozmawiać z pilotami. 

Mazury AirShow 2018 towarzyszy szereg równoległych atrakcji m. in. mobilne miasteczko „Lata z Radiem”, Koncert Orkiestry Wojskowej, bezpłatne przesiewowe badania słuchu w ramach Programu „Po pierwsze zdrowie”oraz nocny pokaz sztucznych ogni na giżyckim molo (4 sierpnia ok. 22.00). Pokaz sztucznych ogni będzie w tym roku wyjątkowy dzięki niespodziance przygotowywanej przez dwóch pilotów Motoparalotniowej Kadry Narodowej. Marcin Krakowiak i Paweł „Lojak” Kozarzewski, bo o nich mowa, mają na swoim koncie indywidualnie i drużynowe zwycięstwa w Mistrzostwach Polski, Europy i świata. W sobotę, tuż przed pokazami ogni sztucznych planowanymi na godzinę 22:00 Paweł i Marcin zademonstrują kolejne niestandardowe możliwości – fajerwerki uruchamiane podczas lotu na motoparalotni.

ATRAKCJE POWIETRZNE 

Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry
Najliczniejszy i o najdłuższej, tak, jak my 20-letniej tradycji polski zespół akrobacyjny latający na samolotach odrzutowych. Warto zobaczyć bo może to być jeden z ostatnich pokazów na Iskrach. W kraju są już nowe samoloty szkoleniowe – M-346 Master.

Catalina PBY
Jedna z trzech ostatnich latających w Europie. Ikona samolotów II Wojny Światowej oraz wodnosamolotów. Czarny Kocur wyszukujący łodzie podwodne i ratujący lotników i marynarzy.

Presidential Team ANBO – litewski zespół akrobacyjny
Grupa 3 pilotów i 3 samolotów akrobacyjnych Jak-50/52 przylatujących do nas z Litwy. Moc generowana przez ich silniki to razem ponad 1’000 KM.

Lockheed C-130 „Herkules”
Wiele „NAJ”: NAJwiększy użytkowany w Polsce, NAJdłużej, nieprzerwalnie produkowany (ponad 50 lat) wojskowy transportowy samolot. Operujący z NAJtrudniejszych lądowisk. NAJwiększy i NAJcięższy samolot jaki potrafi wylądować na lotniskowcu. 

Dwa North American T6 Harvard – po raz pierwszy na MAS
North American Harvard II B oraz Harvard 4M to samoloty produkowane przez dwie kanadyjskie firmy na bazie T-6 Texan. Dwuosobowe warbirdy o mocy 600 KM każdy potrafią narobić hałasu

Extra 330 SC i Maciej Pospieszyński – pierwszy raz na MAS
Maciej Pospieszyński – dwukrotny Mistrz Świata akrobacji szybowcowej, Mistrz Polski Akrobacji Samolotowej 2014. Na Mazury AirShow wykona pokaz akrobacji lotniczej na samolocie Extra 330SC – topowym pod względem osiągów z akrobacyjnej niemieckiej rodziny Extra. Stworzonym do sprostania wymogom najwyższej klasy akrobacji – Unlimited.

Eurocopter EC-120 Colibri tylko u nas
Na Mazury AirShow zaprezentuje się w pięknym „upierzeniu” śmigłowiec Eurocopter EC-120 Colibri. Ten ptaszek upodobał sobie tylko nasze pokazy więc tylko nasza publiczność będzie miała okazję go podziwiać.

MI-24 „Latający Czołg”
Na Mazury AirShow przybędą z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim 2 ciężkie, transportowo-bojowe MI-24.

Wiatrakowce 57-y Team
57y TEAM. Wiatrakowiec Xenon i wiatrakowiec Zen 1. Historia tych maszyn przywodzi na myśl trochę reklamy Twixa. Ale to, co Panowie na nich wykonują w powietrzu to już corrida połączona z baletem.

Wodnosamolot Piper PA-18-150
Jeden z niewielu takich samolotów w Europie. Tylko na Mazury Airshow.

Wodnosamolot Lake Buccaneer L4-200
Jak co roku jakaś ciekawostka ze świata wodnosamolotów. Tym razem Pirat czyli Lake Buccaneer LA-4-200.

Polska prapremiera FlyWhale
Po raz pierwszy na Mazury AirShow. Po raz pierwszy w Polsce. A chyba nawet po raz pierwszy w ogóle na pokazach na świecie FlyWhale. Niemieckiej konstrukcji, dwumiejscowy wodnosamolot-amfibia. 

Aviat Husky na pływakach
Husky A-1C-180 – Dwuosobowy w konfiguracji tandem, górnopłat produkowany przez Aviat Aircraft.

Dakota DC-3 „Daisy”
Lśniąca, dwusilnikowa, urocza DC-3 Dakota imieniem „Daisy”, zbudowana w 1943 r. Weteranka II wojny światowej. Jeden z pierwszych samolotów szwedzkiej linii lotniczej SAS.

Jak 18
Historia polskiego lotnictwa szkolno-treningowego. Jest rozwinięciem szkolno-treningowego UT-2. Powstał w biurze konstrukcyjnym Jakowlewa w 1946 r, od 1947 był produkowany seryjnie. Dla potrzeb lotnictwa wojskowego i aeroklubów Polska zakupiła w sumie 112 Jaków 18.

Wszyscy podniebni goście pokazów na mazuryairshow.pl/lista-atrakcji

MEDIA

Mazury AirShow należy do imprez, na które dziennikarze przyjeżdżają z przyjemnością i łączą pracę z odpoczynkiem. Stałym widokiem podczas pokazów jest zamknięta strefa dla mediów, zapełniona wozami transmisyjnymi, kamerami i pracownikami ekip telewizyjnych. W tym roku gościć będziemy największe telewizyjne i radiowe stacje publiczne i prywatne, a także przedstawicieli zagranicznych redakcji m. in. z Rosji. Na czas pokazów, uruchomione będzie AirShow Radio na częstotliwości 89,1 MHz. Dzięki temu rozwiązaniu komentarz Tadeusz Sznuka i Witolda Sokoła będzie dostępny w radiach i na smartfonach we wszystkich miejscach wokół jeziora Niegocin, i oczywiście na samym jeziorze.

WSPÓŁPRACA – WOLONTARIUSZE, MIESZKAŃCY, PRZEDSIĘBIORCY

W przygotowanie i organizację „Mazury AirShow” – największej imprezy w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich może włączyć się każdy, wolontariusze, bez których przedsięwzięcie z pewnością nie mogłoby się odbyć z tak wielkim rozmachem, media oraz wszyscy, którzy kochają dziennikarstwo i lotnictwo, o którym mówią, piszą, dokumentują i pokazują, przychylni partnerzy i patroni z całej Polski, ale także sami mieszkańcy, giżycczanie, lokalne firmy i przedsiębiorcy, handlowcy prowadzący działalność w rejonie komasacji publiczności – obserwatorów naszych pokazów lotniczych nad jez. Niegocin. Osoby zainteresowane współpracą zachęcamy do kontaktowania się bezpośrednio z organizatorem – Aeroklubem Krainy Jezior www.mazuryairshow.pl.

 

Pokazy Mazury AirShow 2018 realizowane są przy wsparciu
Samorządu Województwa Warmińsko-
Mazurskiego oraz miasta Giżycka.

 

Organizator: AEROKLUB KRAINY JEZIOR
Miejsce: Giżycko/ Kętrzyn
E-mail: kontakt dla mediów, partnerów, pilotów, wolontariuszy
www: mazuryairshow.pl

Foto: mojegizycko.pl/ T. Karolski

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

Zobacz również

Kalendarz wydarzeń

Wrz
20
pt
całodniowy rePETa. Akcja Sprzątanie Świata ...
rePETa. Akcja Sprzątanie Świata ...
Wrz 20 – Wrz 22 całodniowy
rePETa. Akcja Sprzątanie Świata – Polska 2019
Akcję Sprzątanie świata – Polska 2019 Finał 26. edycji akcji odbędzie się w trzeci weekend września. W ramach działań prowadzonych...
całodniowy Żeglarskie Mistrzostwa Polski Se...
Żeglarskie Mistrzostwa Polski Se...
Wrz 20 – Wrz 22 całodniowy
Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+ jez. Kisajno MCŻiTWDrukuj
Wrz
21
sob
całodniowy III Potrójna Pętla Mazurska
III Potrójna Pętla Mazurska
Wrz 21 całodniowy
III Potrójna Pętla Mazurska
    Potrójna Pętla Mazurska 21 września 2019 (sobota) Las Miejski – Gmina Giżycko   W tym roku bieg zająca,...
całodniowy Jesienny Ogólnopolski Turniej Pi...
Jesienny Ogólnopolski Turniej Pi...
Wrz 21 – Wrz 22 całodniowy
Jesienny Ogólnopolski Turniej Piłki Siatkowej Młodziczek 21-22 września 2019 Hala COS-OPO   organizator: UKS „Czwórka Giżycko” Iwona KochanowskaDrukuj
całodniowy ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH Twierd...
ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH Twierd...
Wrz 21 – Wrz 22 całodniowy
ZLOT POJAZDÓW ZABYTKOWYCH Twierdza Boyen @ Twierdza Boyen, plac im. marsz. Józefa Piłsudskiego
IV Mazurski Zlot Pojazdów Zabytkowych 21 – 22 września 2019 (sobota, niedziela) Giżycko, Twierdza Boyen plac im. marsz. Józefa Piłsudskiego  ...
Wrz
23
pon
07:15 II Giżycki Festiwal Filmowy
II Giżycki Festiwal Filmowy
Wrz 23@07:15 – Wrz 29@08:15
II Giżycki Festiwal Filmowy
  Myślisz o karierze filmowca? Ekscytuje Cię świat kina, realizacji, produkcji? Skorzystaj z niesamowitej okazji i weź udział w II...
Wrz
26
czw
10:29 Spotkanie z historią „Z dziejów ...
Spotkanie z historią „Z dziejów ...
Wrz 26@10:29 – 11:29
Spotkanie z historią "Z dziejów kąpieliska w Lecu/Giżycku"
Po wakacyjnej przerwie na kolejne XLI spotkanie z historią „Od niemieckiego Lötzen do polskiego Giżycka” „Z dziejów kąpieliska w Lecu/Giżycku”...
Wrz
27
pt
całodniowy Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurski...
Wrz 27 – Wrz 29 całodniowy
Rajd Rowerowy „Szlakiem Mazurskich Legend” – LOT MazuryDrukuj
11:12 II Warmińsko-Mazurski Kongres El...
II Warmińsko-Mazurski Kongres El...
Wrz 27@11:12 – 12:12
II Warmińsko-Mazurski Kongres Elektromobilności
Miejsca: Ekomarina Giżycko Organizator: Fundacja Ochrony Wielkich Jezior MazurskichDrukuj

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski