20 lat członkostwa Polski w NATO. Życzenia dla Żołnierzy

12/03/2019

W tym roku obchodzimy 20-lecie członkostwa Polski w NATO. To moment, w którym warto podkreślić jak ważne dla bezpieczeństwa naszego kraju i każdego z nas, było nasze przystąpienie do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i funkcjonowanie Polskich Sił Zbrojnych w NATO.

Traktat Północnoatlantycki powołujący NATO podpisano 70 lat temu, 4 kwietnia 1949 roku w Waszyngtonie. W sierpniu traktat wszedł w życie i stanowił zobowiązanie stron do udzielenia obrony w przypadku agresji, której ofiarą padłoby państwo należące do Sojuszu. Wieloletnie starania dyplomatyczne Polski doprowadziły do przyjęcia naszego kraju do Paktu 12 marca 1999 roku.

Dokładnie 20 lat temu – 12 marca 1999 roku w amerykańskim stanie Missouri podpisano traktat o przystąpieniu do NATO Polski, co rozpoczęło nowy, przełomowy etap w historii naszego kraju. Od tego czasu pozycja zajmowana przez Polskę w NATO stale rośnie, jesteśmy jednym z państw, które Sojusz Północnoatlantycki kształtują. Burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz: „Jesteśmy częścią wspólnoty, która stanowi najsilniejszy sojusz w historii świata. Nasza obecność wśród Państw Natowskich, gwarantuje bezpieczeństwo i realne wsparcie kraju na wypadek zagrożenia (…)”

(…) Nie zawaham się powiedzieć, że pokolenia Polaków, od końca II wojny światowej czekały na ten moment.  To za ten moment, można powiedzieć, także i dzisiaj, wielu oddało życie. Wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego oznaczało ostateczne potwierdzenie suwerenności i niepodległości Polski. Potwierdzało wyjście z rosyjskiej strefy wpływów i wejście do kręgów geopolitycznych zachodu” – powiedział prezydent Andrzej Duda 11 marca 2019 podczas „NATO week”, organizowanego w jednostkach wojskowych w całej Polsce z okazji 20. rocznicy członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. Specjalny piknik „20 lat Polski w NATO” odbył się również w Giżycku 10 marca na terenie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Z Giżycka na ręce Dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego płk. Norberta Iwanowskiego, 12 marca przekazany został list gratulacyjny z okazji jubileuszu wstąpienia Polski do NATO, będący jednocześnie podziękowaniem giżyckiego samorządu za bardzo dobrą współpracę i profesjonalizm Żołnierzy 15 GBZ oraz Sił NATO, stacjonujących w Bemowie Piskim.

Szanowny Panie Dowódco, Drodzy Żołnierze, w tym wyjątkowym dniu, chciałbym złożyć w imieniu giżyckiego samorządu, mieszkańców oraz swoim własnym najlepsze życzenia, bezpiecznej służby, dalszych sukcesów, zdrowia i spełnienia w życiu rodzinnym, dziękując przy tym za ofiarną służbę, pełen profesjonalizm i niezwykle owocną współpracę z Dowództwem, Żołnierzami i Kadrą 15 GBZ oraz Battle Group Poland. Jesteśmy dumni, że Giżycko jest miastem garnizonowym! Dzięki Wam możemy czuć się bezpiecznie!” – podkreśla burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

List okolicznościowy burmistrza Giżycka

 

 

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

Kalendarz wydarzeń

Mar
22
pt
całodniowy Wiosna w Twierdzy Boyen
Wiosna w Twierdzy Boyen
Mar 22 – Mar 29 całodniowy
Wiosna w Twierdzy Boyen @ Twierdza Boyen
Pierwsze dni wiosny spędźmy razem w Twierdzy Boyen!   Zapraszamy serdecznie grupy szkolne do skorzystania z ciekawej wiosennej oferty edukacyjnej...
Mar
28
czw
całodniowy 3 Targi Edukacyjne Giżycko 2019
3 Targi Edukacyjne Giżycko 2019
Mar 28 całodniowy
28 marca 2019 roku (czwartek) od godziny 9.00 do 15.00 Sale Konferencyjno-Szkoleniowe Biłas i synowie ul. Pasaż Portowy 2 Jest...
Mar
29
pt
całodniowy Rozstrzygnięcie konkursu na najp...
Rozstrzygnięcie konkursu na najp...
Mar 29 całodniowy
Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze palmy, pisanki i stroiki wielkanocne GOKiR WilkasyDrukuj
Kwi
2
wt
całodniowy Lany Poniedziałek w Parku Wodnym...
Lany Poniedziałek w Parku Wodnym...
Kwi 2 całodniowy
Lany Poniedziałek w Parku Wodnym Wilkasy Park Wodny WilkasyDrukuj
Kwi
5
pt
całodniowy Concertina 2019
Concertina 2019
Kwi 5 – Kwi 6 całodniowy
 Drukuj
Kwi
10
śr
całodniowy Apel Pamięci „Ofiarom katastrofy...
Apel Pamięci „Ofiarom katastrofy...
Kwi 10 całodniowy
Uroczystość poświęcona uczczeniu 9-tej rocznicy tragicznej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem – samolotu z delegacją Rządową. Tragiczna śmierć Prezydenta RP Lecha...
Kwi
12
pt
całodniowy Dyktando VIP o Złote Pióro Wójta...
Dyktando VIP o Złote Pióro Wójta...
Kwi 12 całodniowy
Dyktando VIP o Złote Pióro Wójta Gminy Giżycko GOKiR WilkasyDrukuj
Kwi
13
sob
10:00 Wielkanocne malowanki – warsztat...
Wielkanocne malowanki – warsztat...
Kwi 13@10:00 – 14:00
Wielkanocne malowanki - warsztaty w Twierdzy Boyen @ Twierdza Boyen
13 kwietnia zapraszamy na Wielkanocne Malowanki – warsztaty w Twierdzy Boyen! W programie: malowanie i zdobienie jajek i figurek oraz...
Kwi
26
pt
całodniowy VII Regionalny Konkurs Piosenki ...
VII Regionalny Konkurs Piosenki ...
Kwi 26 całodniowy
VII Regionalny Konkurs Piosenki Polskiej Kormoran GOKiR WilkasyDrukuj
Giżycko
-1°
bezchmurnie
wilgotność: 81%
wiatr: 1m/s płn. wsch.
Max: -2 • Min: -2
13°
Sob
9°
Nd
5°
Pon
4°
Wt
Weather from OpenWeatherMap

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski